ភ្នំពេញ – ការធ្វើពិពិធកម្មសេដ្ឋកិច្ចទាមទារការបណ្តុះបណ្តាលធនធានមនុស្សឱ្យលើជំនាញច្បាស់លាស់ (skill) នោះនឹងជួយឱ្យកម្ពុជាអាចប្រែក្លាយមូលដ្ឋានពីឧស្សាហកម្មផ្អែកលើអតិពលកម្មទៅជាឧស្សាហកម្មផ្អែកលើជំនាញ ដើម្បីទ្រទ្រង់កំណើនសេដ្ឋកិច្ចក្នុងរយៈពេលវែង ។ នេះជាការលើកឡើងរបស់ឯកឧត្តម វង្សី វិស្សុត រដ្ឋមន្ត្រីប្រតិភូអមនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជារដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការ ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ នៅក្នុងសិក្ខាសាលាស្តីពីសមិទ្ធផលការងាររបស់គម្រោងមូលនិធិអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញ និងពិធីចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នា កាលថ្ងៃទី១៥ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២២ ។
ឯកឧត្តម វង្សី វិស្សុត បានមានប្រសាសន៍បញ្ជាក់ថា បច្ចុប្បន្នកម្ពុជាមានក្រសួងក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ កំពុងផ្តល់ការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញ ទាំងផ្នែករឹង និងផ្នែកទន់ ។ ការបណ្តុះបណ្តុះបណ្តាលជំនាញរបស់ក្រសួងទាំងពីរ គឺផ្អែកលើការផ្គត់ផ្គង់ (Supply-Driven) ហើយជំនាញភាគច្រើនមានលក្ខណៈជាជំនាញទូទៅ និងមិនទាន់ឆ្លើយតបបានទាំងស្រុងទៅនឹងតម្រូវការទីផ្សារ (Skill Mismatch) ចំណែកគុណភាពជំនាញវិញ ក៏នៅមិនទាន់គ្រប់គ្រាន់នៅឡើយ (Quality Mismatch) ។
ទន្ទឹមគ្នានេះ ឯកឧត្តម វង្សី វិស្សុត រដ្ឋមន្ត្រីប្រតិភូអមនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជារដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការ ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ បានបន្តទៀតថា រូបភាពនៃការបណ្តុះបណ្តាលខាងលើនេះ ធ្វើឱ្យមានភាពខ្វះចន្លោះក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញ ដែលធ្វើឱ្យដំណើរការនៃការធ្វើពិពិធកម្មឧស្សាហកម្មមានល្បឿនយឺត ធៀបនឹងគោលដៅដែលបានដាក់ចេញក្នុងយុទ្ធសាស្ត្រអភិវឌ្ឍន៍វិស័យឧស្សាហកម្មកម្ពុជា ២០១៥-២០២៥ ។
ឯកឧត្តម វង្សី វិស្សុត បានឱ្យដឹងថា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានដាក់ឱ្យដំណើរការគម្រោងមូលនិធិអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញ កាលពីចុងឆ្នាំ២០១៨ ដោយចំណាយថវិកាជាតិប្រមាណជាង ១៥ លានដុល្លារអាមេរិក និងហិរញ្ញប្បទានពីធនាការ ADB ប្រមាណ ១០លានដុល្លារអាមេរិក ព្រមទាំងមានការចូលរួមថវិកាបដិភាគពីវិស័យឯកជនមួយចំនួនក្នុងគោលដៅដោះស្រាយបញ្ហាក្នុងប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីនៃការអភិវឌ្ឍជំនាញ ។
សូមជម្រាបថា ពិធីចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈយោគយល់គ្នា និងកិច្ចព្រមព្រៀង ស្តីពីការផ្តល់ថវិកាបដិភាគក្នុងការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញចំនួន ០៣ មានដូចជា ១. អនុស្សរណៈ នៃការយោគយល់គ្នារវាង SDF ជាមួយកម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញ (SDP) និងកម្មវិធីការងារសមរម្យរបស់យុវជនកម្ពុជា (DEY Program), ២. កិច្ចព្រមព្រៀងរវាង SDF ជាមួយវិទ្យាស្ថានបណ្តុះបណ្តាលវិស័យកាត់ដេរនៅកម្ពុជា (CGTI), និងទី៣. កិច្ចព្រមព្រៀងរវាង SDF ជាមួយសមាគមវិទ្យាស្ថាន ដើម្បីឧត្តមភាពអប់រំ បច្ចេកទេស និងវិទ្យាស្ថានម្ហូបអាហារកម្ពុជា (ACAC) សម្រាប់វគ្គបណ្តុះបណ្តាលជំនាញក្នុងវិស័យបដិសណ្ឋារកិច្ច ៕