ខេត្តព្រៃវែងជាខេត្តទី២ បញ្ចប់ការបន្ទោបង់ពាសវាលពាសកាលទាំងស្រុង
ព្រៃវែង – ក្រសួងអភិវឌ្ឍន៍ជនបទបានប្រកាសទទួលស្គាល់ខេត្តព្រៃវែង ជាខេត្តទី២ នៅកម្ពុជា ដែលបាន​បញ្ចប់ការបន្ទោបង់ពាសវាលពាសកាលទាំងស្រុង ។ ពិធីប្រកាសបាន​ធ្វើ​ឡើង​នៅព្រឹកថ្ងៃទី២៥ ខែតុលាក្រោមវត្តមានឯកឧត្តមបណ្ឌិត ជ្រុន ថេរ៉ាវ៉ាត រដ្ឋលេខាធិការ ក្រសួងអភិវឌ្ឍន៍ជនបទ ព្រមទាំងតំណាងថ្នាក់ដឹកកិច្ចការពាក់ព័ន្ធនឹងវិស័យទឹកស្អាតនិងអនាម័យ ។ បញ្ចប់ការបន្ទោបង់ពាសវាលពាសកាល (ODF) មានន័យថា គ្រប់គ្រួសារមានបង្គន់អនាម័យប្រើប្រាស់។
តាមរយៈសមិទ្ធិផលនេះ លោក យី គឹមថាន នាយករងប្រចាំប្រទេស អង្គការភ្លែនអន្តរជាតិកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា មានភាគីពាក់ព័ន្ធជាច្រើន បានយកចិត្តទុកដាក់បង្កើតការរៀបចំស្ថាប័នអនុវត្តប្រព័ន្ធត្រួតពិនិត្យអនាម័យ បង្កើតការចូលរួមសហគមន៍ បង្កើតទីផ្សារអនាម័យ ឧបត្ថម្ភទន់ដល់គ្រួសារក្រីក្រ និងអ្នកងាយរងគ្រោះក្នុងវិស័យអនាម័យ ។
លោក គឹមថាន បន្ថែមថា “តួនាទីរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ជាពិសេសក្រសួងអភិវឌ្ឍន៍ជនបទ រដ្ឋបាលខេត្ត មន្ទីរអភិវឌ្ឍន៍ជនបទ អាជ្ញាធរស្រុក អាជ្ញាធរឃុំ និងភូមិ មានសារៈសំខាន់ណាស់ក្នុងការធានាបានជោគជ័យនេះនៅខេត្តព្រៃវែង”។
អ្នកជំនាញអនាម័យនៃអង្គការភ្លែនអន្តរជាតិកម្ពុជា បានបញ្ជាក់បន្ថែមថា ការបញ្ចប់ការបន្ទោរ​បង់ពាស​វាលពាសកាល កាត់បន្ថយជំងឺកុមារ និងកង្វះអាហារូបត្ថម្ភដែលជះឥទ្ធិពលដល់ការអភិវឌ្ឍន៍ ការរៀនសូត្ររបស់កុមារ និងឱកាសសេដ្ឋកិច្ចនៅពេលខាងមុខ។ ជាពិសេសសម្រាប់ក្មេងស្រី និងស្ត្រី ជួយលុបបំបាត់ឧបសគ្គចំពោះសេចក្តីថ្លៃថ្នូរ និងកាត់បន្ថយហានិភ័យ នៃគ្រោះថ្នាក់នៅពេលធ្វើដំណើរផ្លូវឆ្ងាយ ឬនៅពេលយប់។
អង្គការភ្លែនអន្តរជាតិកម្ពុជា បានផ្តល់ការគាំទ្រដល់ខេត្តនេះ តាមរយៈកម្មវិធីលើកកម្ពស់អនាម័យ ជនបទកម្ពុជា (CRSHIP) ដែលអង្គការភ្លែនអន្តរជាតិ ជាទីភ្នាក់ងារប្រតិបត្តិ (EA) នៃមូលនិធិអនាម័យសកលឆ្នាំ ២០១១-២០២២។ កម្មវិធីនេះបានធ្វើការជាមួយអង្គការជាតិ និងអន្តរជាតិ ព្រមទាំង មន្ទីរ និងក្រសួងអភិវឌ្ឍន៍ជនបទ។
គួរបញ្ជាក់ថា ខេត្តព្រៃវែងស្ថិតក្នុងចំណោមខេត្តទាំង ១១ ដែល CRSHIP ចាប់ផ្តើមធ្វើការដោយមានការគ្របដណ្តប់អនាម័យតិចជាង ៥០%។ កម្មវិធីនេះលើកកម្ពស់ការប្រើប្រាស់បង្គន់អនាម័យជាប្រចាំ ការលាងដៃជាមួយសាប៊ូ និងទឹកស្អាតដោយសុវត្ថិភាព តាមរយៈអនាម័យសរុបដែលដឹកនាំដោយសហគមន៍ ការលាងសម្អាតនៅក្នុងសាលារៀន និងការពង្រឹងសមត្ថភាពរបស់រដ្ឋាភិបាល អាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន និងអង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាល ដើម្បីលើកកម្ពស់ការអនុវត្តអនាម័យ និងអនាម័យកាន់តែប្រសើរឡើង។
សូមជម្រាបថា ប្រជាពលរដ្ឋជាងមួយលាននាក់ក្នុងខេត្តព្រៃវែង នៅ ១១៣៩ ភូមិ ១១៦ឃុំ និង ១២ស្រុក និងក្រុង១ កំពុងទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ពីលទ្ធផលបញ្ចប់ការបន្ទោបង់ពាសវាលពាសកាល (ODF) ទូទាំងខេត្ត៕