សម្តេចតេជោ ៖ ការប្រែប្រួល​អាកាសធាតុ បង្កើត​ទៅ​ជា​បញ្ហា​ដ៏ធ្ងន់ធ្ងរ​ដល់​ប្រទេស​កម្ពុជា និង​ពិភពលោក
ពោធិ៍សាត់ – ថ្លែង​នៅ​ក្នុង​ឱកាស​ជួប​សំណេះសំណាល​ជាមួយ​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋរងគ្រោះ​ដោយ​ទឹកជំនន់​នៅ​ខេត្ត​ពោធិ៍សាត់ នាព្រឹកថ្ងៃទី២៥ ខែតុលា ឆ្នាំ​២០២២ សម្តេច​អគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃ​កម្ពុជា បាន​លើក​ឡើងថា ការ​ប្រែប្រួល​អាកាសធាតុ បាន​បង្កើត​នូវ​បញ្ហា​ដ៏ធ្ងន់ធ្ងរ​សម្រាប់​ប្រទេស​កម្ពុជា​យើង ក៏​ដូចជា​តំបន់ និង​ពិភពលោក​ទាំងមូល។ តែ​យ៉ាងណា​សម្រាប់​កម្ពុជា កំពុងតែខិតខំ​ដោះ​ស្រាយ​បញ្ហា​ដែលកំពុង​ជួបប្រទះ។
បើតាម​ប្រសាសន៍​របស់សម្តេចតេជោ​នាយករដ្ឋមន្រ្តី ចាប់តាំងពីឆ្នាំ​២០០០មក កម្ពុជា​បាន​បញ្ចៀស​នូវ​គ្រោះថ្នាក់ដែល​បណ្តាល​មក​ពី​គ្រោះទឹកជំនន់ឱ្យ​នៅ​កម្រិតទាបបំផុត ។
“បទពិសោធន៍​ដែល​យើង​បានឆ្លង​កាត់តាំងពីឆ្នាំ២០០០ និង​ជា​បន្ត​បន្ទាប់តាំងពីពេលមុន យើង​បាន​បញ្ចៀស​ពីគ្រោះថ្នាក់ដែល​បណ្តាល​មក​ពី​គ្រោះទឹកជំនន់នេះ នោះគឺជារឿង​គួរ​ឱ្យ​អបអរ…”
ការប្រែប្រួលអាកាសធាតុបាននឹងកំពុងតែធ្វើឱ្យ​ប៉ះពាល់ដល់គ្រប់ប្រទេសនៅលើពិភពលោក និងរំខានទៅដល់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចក៏ដូចជាជីវភាពរស់នៅប្រចាំថ្ងៃរបស់ប្រជាជន។ ក្នុងនោះជា​ការ​កត់សម្គាល់​ ​សកម្មភាពរបស់​មនុស្ស​ដែល​​បញ្ចេញឧស្ម័នផ្ទះកញ្ចក់យ៉ាងច្រើន បាន​ក្លាយ​ជា​មូលហេតុ​ចម្បង​ដែល​បណ្តាល​ឱ្យ​មាន​ការ​ប្រែប្រួលអាកាសធាតុ។
បើយោង​តាម​របាយកាណ៍​របស់ធនាគារអភិវឌ្ឍន៍​អាស៊ី (ADB) ការកើន​ឡើង​នូវ​ឧស្ម័នផ្ទះកញ្ចក់ បាន​បណ្តាល​ឱ្យ​មាន​កំណើន​សីតុណ្ហភាព ដែល​វា​នឹង​ធ្វើ​ឱ្យ​មាន​ការ​ប្រែប្រួល​យ៉ាងគំហុកចំពោះ​ប្រព័ន្ធធាតុអាកាស​ក្នុង​តំបន់ វិស័យ​កសិកម្ម និង​ជលផល ដី និង​ ជីវ​ចម្រុះ​នៅ​ក្នុងទឹក សន្តិសុខជាតិ និង​តំបន់ ពាណិជ្ជកម្ម ការ​អភិវឌ្ឍន៍​តំបន់ទីក្រុង ទេសន្តរប្រវេសន៍ និង​សុខភាព។ ក្នុងនោះ វាក៏​បង្ក​ឱ្យ​ប៉ះពាល់​យ៉ាង​ធ្ងន់ធ្ងរ​ចំពោះ​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​​នៅ​ពេល​អនាគត ធ្វើ​ឱ្យ​មាន​និន្នាការ​ត្រឡប់​ថយក្រោយ​វិញចំពោះ​លទ្ធផល​អភិវឌ្ឍន៍​ដែលសម្រេច​បាន​នា​ពេល​បច្ចុប្បន្ន និង​ធ្វើ​ឱ្យ​ថយចុះ​នូវ​គុណភាព​ជីវិត​រស់នៅ។
ជាការឆ្លើយតប​នឹង​ការ​ប្រែប្រួលអកាសធាតុនេះ ប្រទេស​​កម្ពុជាបាន​ដាក់ចេញ​នូវ​គោល​នយោបាយ និង​របាយការណ៍​ជាតិ​ស្រប​តាម​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​អន្តរជាតិ និង​អនុសញ្ញា UNFCCC ជាពិសេស​ការ​បង្កើន​ធនធាន​ហិរញ្ញវត្ថុ​ក្នុង​ប្រទេស ដើម្បី​ឆ្លើយ​តប​នឹង​ការ​ប្រែប្រួលអាកាសធាតុ និង​ការ​កាត់បន្ថយ​ភាព​ងាយ​រងគ្រោះ​នានា។
ស្របជាមួយ​គ្នា​នេះដែរ រាជរដ្ឋាភិ​បាល​កម្ពុជា តាមរយៈក្រសួងបរិស្ថាន ក៏​កំពុងតែធ្វើ​ការ​​អភិរក្ស​ធនធាន​ធម្មជាតិ​ដែលជា​ធនធាន​ដ៏​មានតម្លៃ​មិន​អាច​កាត់ថ្លៃ​បាន​សម្រាប់​កម្ពុជា ក្នុង​ការ​ចូលរួម​ចំណែក​យ៉ាង​សំខាន់​ ដើម្បី​លើក​កម្ពស់​ជីវភាព​សហគមន៍មូលដ្ឋាន ជំរុញ​ការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រកប​ដោយ​ចីរភាព ជាពិសេស​ដោះ​ស្រាយ​បញ្ហា​ប្រែប្រួល​អាកាសធាតុ​យ៉ាងមាន​ប្រសិទ្ធភាព៕