វិន័យជាក្រឹត្យក្រមមួយដែលជួយឱ្យមនុស្សរស់នៅមានសណ្តាប់ធ្នាប់ មានឥរិយាបថរស់នៅច្បាស់លាស់ ឬអាចសម្គាល់ថាជាមនុស្សមានវិន័យ។ ដើម្បីក្លាយជាមនុស្សមានវិន័យពិតជាពិបាក សូម្បីតែចាប់ផ្តើមបង្កើតវិន័យផ្ទាល់ខ្លួន ។ អ្នកចិត្តសាស្រ្តបានស្វែងយល់អំពីស្ថានភាពផ្លូវចិត្តរបស់មនុស្ស ព្រមទាំងបានបង្ហាញថា ការបង្កើតវិន័យចំពោះខ្លួនឯង គឺទាមទារការអនុវត្តសកម្មភាពផ្សេងៗជាប្រចាំ ។
តើវិន័យខ្លួនឯងជាអ្វី? វិន័យចំពោះខ្លួនឯង ជាសមត្ថភាពក្នុងការគ្រប់គ្រងសកម្មភាព អារម្មណ៍ នៅពេលដែលជួបបញ្ហាណាមួយ ដូចជា បញ្ហាហិរញ្ញវត្ថុ កំហឹង និងបញ្ហាសង្គមផ្សេងៗ កើតឡើងចំពោះខ្លួនឯង និងចេះរៀបចំផែនការនានា ដើម្បីជំរុញឱ្យជីវិតកាន់តែប្រសើរ ។នៅពេលដែលអ្នកគ្រប់គ្រងវិន័យខ្លួនឯងបានល្អ នោះអ្នកនឹងអាចតម្កល់ខ្លួនឯងឱ្យចេះលើកទឹកចិត្ត ដែលជំរុញខ្លួនឯងទៅកាន់ភាពជោគជ័យ បង្កើតស្ពានភ្ជាប់ទៅនឹងកម្លាំងចិត្ត (មនោមយិទ្ធិ) ឆន្ទៈ ដែលនឹងជះឥទ្ធិពលទៅលើគោលបំណង និងសកម្មភាពប្រចាំថ្ងៃ។
អត្ថប្រយោជន៍នៃមនុស្សមានវិន័យលើខ្លួនឯង មានដូចជា កាត់បន្ថយការថប់បាម្ភ ដោយសារនៅពេលអ្នកអាចគ្រប់គ្រងសកម្មភាពរបស់ខ្លួនបាន អ្នកពិតជាកាត់បន្ថយអារម្មណ៍ថប់បារម្ភបានដោយឯកឯង ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ វិន័យជួយមនុស្សឱ្យបង្កើតសមត្ថភាពសម្រេចគោលដៅវែង។ វិន័យផ្ទាល់ខ្លួនជំរុញឱ្យអ្នកជម្រុះអារម្មណ៍ ឬសកម្មភាពដែលគ្មានប្រយោជន៍ជាច្រើនចេញពីជីវិត ។ ដូច្នេះគោលដៅរបស់អ្នកនឹងឆាប់សម្រេចលឿនរហ័ស ។
អ្វីដែលពិសេសជាងនេះ ទម្លាប់រស់នៅមានវិន័យតែងធ្វើឱ្យមនុស្សរីករាយជានិច្ច ។ ជាក់ស្តែងចំណុចនេះ នៅពេលអ្នកបានធ្វើកិច្ចការជាច្រើនហើយជោគជ័យ នោះអ្នកនឹងកាន់តែមានពេលរីករាយជាមុន ។ បន្ថែមលើនេះ មានវិន័យធ្វើឱ្យមនុស្សមានអត់ធ្មត់ជាងមុន។ កាលណាអ្នកដើរឆ្លងឧបសគ្គ អ្វីដែលអ្នកទទួលបានគឺបទពិសោធន៍ ហើយបទពិសោធន៍នឹងធ្វើឱ្យអ្នកកាន់តែចេះអត់ធ្មត់ទទួលយកនូវអ្វីដែលកើតឡើងគ្រប់កាលទេសៈ ។ ជាការកត់សម្គាល់ នៅក្នុងសង្គមខ្មែរមានឃ្លាមួយបានលើកឡើងថា ចំណេះវិជ្ជានាំមានឱ្យមានវិន័យ, វិន័យនាំឱ្យមានសេចក្ដីថ្លៃថ្នូរ, ចំណែកសេចក្តីថ្លៃថ្នូរនាំឱ្យមានទ្រព្យសម្បត្តិ ។ មនុស្សមានវិន័យចំពោះខ្លួនឯង និងសម្រាប់អ្នកដទៃតែងទទួលបានការលើកតម្កើន ព្រមទាំងផ្តល់តម្លៃទៅលើភាពថ្លៃថ្នូរនៃឥរិយាបថ ចំំណេះដឹង និងសមត្ថភាពជានិច្ច ៕