ភ្នំពេញ – សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជា បានបន្តអំពាវនាវឱ្យប្រជាពលរដ្ឋចូលរួមគោរពច្បាប់ចរាចរណ៍ឱ្យបានខ្ជាប់ខ្ជួន ខណៈអត្រាអ្នកស្លាប់ ដោយសារគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នៅតែខ្ពស់ជាងអត្រាអ្នកស្លាប់ដោយសារជំងឺផ្លូវដង្ហើមកូវីដ-១៩ ។ ការអំពាវនាវនេះ នៅក្នុងឱកាសអញ្ជើញសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការអគារមជ្ឈមណ្ឌលត្រចៀក ច្រមុះ បំពង់ក នៃមនី្ទរពេទ្យព្រះអង្គឌួង នាព្រឹកថ្ងៃចន្ទនេះ ។
សម្ដេចតេជោ មានប្រសាសន៍បញ្ជាក់ថា ៖
“ខ្ញុំក៏នៅតែបន្តអំពាវនាវចំពោះប្រជាពលរដ្ឋរបស់យើងយកចិត្តទុកដាក់ ហើយក្នុងនេះអ្វីដែលគួរឱ្យស្ដាយ ម្សិលមិញកម្ពុជាមានអ្នកឆ្លងកូវីដជាង ៥០នាក់ ហើយអត់មានអ្នកស្លាប់ទេ ប៉ុន្តែមើលតួលេខព្រឹកមិញដែលសម្ដេច ស ខេង ផ្ដល់ឱ្យខ្ញុំ យើងមានគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ស្លាប់មនុស្ស ៦នាក់ និងរបួស ១៥នាក់”
ស្របគ្នានេះដែរ សម្ដេចតេជោមានប្រសាសន៍សោកស្ដាយចំពោះឧប្បទ្ទវហេតុបណ្តាលមកពីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍កាលពីថ្ងៃម្សិលមិញ កើតមាន ១២ករណី នៅក្នុងប្រាំមួយរាជធានី-ខេត្ត ដោយក្នុងមួយថ្ងៃស្លាប់ជាមធ្យម ៥នាក់ដោយសារគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍។ សម្ដេចតេជោ បានបញ្ជាក់បន្ថែមថា បញ្ហាគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍បង្កើតបានបញ្ហាធ្ងន់ធ្ងរសម្រាប់បន្ទុកអ្នកដែលនៅរស់ បើសិនអ្នកស្លាប់ជាបង្គោលគ្រួសារ ។ អ្នកដែលនៅរស់ជួបការលំបាក ដែលនាំទៅដល់ទាញទម្លាក់ចុះស្ថានភាពនៃភាពក្រីក្ររបស់ប្រជាជន ។
សូមជម្រាបថា តាមការបញ្ជាក់របស់រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសាធារណៈការ និងដឹកជញ្ជូន នៅព្រឹកថ្ងៃចន្ទនេះ បានឱ្យដឹងថា ជារៀងរាល់ឆ្នាំកម្ពុជាខាតបង់ទឹកប្រាក់ប្រមាណ ៤០០ដុល្លារអាម៉េរិកដោយសារគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ ។ ចំណែកប្រមុខរដ្ឋាភិបាលមានប្រសាសន៍បញ្ជាក់ថា វិធានការទាំងឡាយដែលបានដាក់ចេញ សម្រាប់ការពារអាយុជីវិត និងផលប្រយោជន៍ប្រជាជន ត្រូវតែបន្តទៅមុខដោយមិនអាចធ្វេសប្រហែសបានឡើយ រាប់ទាំងបញ្ហាចរាចរណ៍ បញ្ហាកូវីដ-១៩ ៕