បណ្ណាល័យវ័យឆ្លាតជាផ្នែកជំរុញសកម្មភាពអានឮៗសម្រាប់​កុមារ
ភ្នំពេញ – បណ្ណាល័យវ័យឆ្លាតជាផ្នែកនៃរបស់គេហទំព័ររៀនអាន បានបង្ហាញពីចក្ខុវិស័យបណ្តុះធនធានសម្រាប់កុមារ ។ គេហទំព័ររៀនអានមានអំណានជាភាសារខ្មែរសម្រាប់អានផង និងមានវីដេអូទស្សនាផង ថែមទាំងផ្តល់នៅភាពសប្បាយរីករាយស្របទៅតាមកម្មវិធីសិក្សាបរិបទថ្មីនៃការរាតត្បាតសកលកូវីដ-១៩ ។
កញ្ញា ឆែ ដានី ជាប្រធានផ្នែកភាពជាដៃគូនៃធុរកិច្ចរៀនអាន បាននិយាយថា ការប្រើប្រាស់កម្មវិធីបណ្ណាល័យវ័យឆ្លាត ផ្តល់ជូនឱ្យកុមារមើលវិឌេអូដោយគ្មានការរំខានពីការផ្សព្វផ្សាយពាណិជ្ជកម្មនានា និងជាកត្តានាំឱ្យកុមារនិងការប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយរបស់ពួកគេប្រកបដោយភាពត្រឹមត្រូវ និងសុវត្ថិភាព ។ កម្មវិធីនេះធ្វើឱ្យអាណាព្យាបាលទាំងឡាយកាត់បន្ថយក្ដីកង្វល់អំពីការសិក្សារបស់កូន ។ រាល់មាតិកាទាំងអស់ត្រូវបានក្រុមការងារយកចិត្តទុកដាក់ ទាំងអក្ខរាវិរុទ្ធ និងសម្រិតសម្រាំងទៅតាមកម្រិតថ្នាក់ និងតាមផ្នែកនីមួយៗ ដែលមានបែងចែកដូចជា កម្រិតថ្នាក់មត្តេយ្យ និងថ្នាក់ទីមួយជាដើម ។
កញ្ញា មើលឃើញថា ប្រសិនបើសាលារដ្ឋ និងសាលាឯកជនបានបញ្ចូលកម្មវិធីទៅក្នុងអំណាន នោះអាចធ្វើឱ្យបរិយាកាសក្នុងថ្នាក់សប្បាយរីករាយ ព្រោះកុមារអត់ត្រូវការរៀននូវអ្វីដដែលៗទេ គាត់ក៏ត្រូវការ ការផ្លាស់ប្តូរ សិល្បៈនៃការបង្រៀនមានភាពសំបូរបែប និងការច្នៃប្រតិដ្ឋរបស់គ្រូ ។  ទន្ទឹមគ្នានឹងការឱ្យកុមាររៀនតាមរយៈសៀវភៅថែមទាំងអាចរៀនតាមវិឌេអូផងនោះ វាធ្វើឱ្យក្មេងមានការចាប់អារម្មណ៍ចង់មករៀននៅក្នុងថ្នាក់បន្ថែមទៀត ។
លើសពីនោះកម្មវិធីប្រភេទនេះអាចឱ្យលោកគ្រូ និងអ្នកគ្រូចំណេញពេលវេលាយ៉ាងច្រើនយកទៅធ្វើរឿងផ្សេងៗទៀតទាក់ទងនិងការអភិវឌ្ឍន៍សម្ថភាពបន្ថែមផ្នែកបង្រៀន  ព្រោះកម្មវិធីបណ្ណាល័យវ័យឆ្លាតបានបញ្ចូលនៅរឿងនិទាន និងមានដាក់សំណួររួចស្រេចនៅចុងបញ្ជប់នៃពេលមើលវីដេអូ ។ នេះជាការបញ្ជាក់បន្ថែមរបស់កញ្ញា ដានី ។
សូមបញ្ជាក់ថា ក្នុងគេហទំព័ររៀនអាន មានវិឌេអូចែករំលែកដោយឥតគិតថ្លៃមួយចំនួន រួមទាំងបណ្ណាល័យឆ្លាតផងដែរ ។ ហើយភាពងាយស្រួលនិងកាន់តែមានអត្ថប្រយោជគឺ ចំណាយត្រឹមតែបួនរយរៀលក្នុងមួយថ្ងៃនៃការប្រើប្រាស់គេហទំព័រ តាមរយៈការចុះឈ្មោះ (Subscribe ) នោះនឹងទទួលបានការទស្សនាវិឌេអូថ្មីៗ ហើយអាចប្រើក្នុងទូរស័ព្ទ ឬកុំព្យូទ័រប្រភេទណាក៏បាន ។
ចំណែកឯសាលារដ្ឋអាចប្រើកម្មវិធីបណ្ណាល័យវ័យឆ្លាតដោយឥតគិតថ្លៃ និងដោយមិនបាច់ពិបាកចូលទៅក្នុងគេហទំព័រនោះទេ ព្រោះកម្មវិធីចង់ចូលរួមសម្រួលការសិក្សាទៅកាន់សិស្សានុស្សិសឱ្យកាន់តែមានភាពងាយស្រួល និងមានប្រសិទ្ធភាព ព្រមទាំងការសន្សំពេលវេលារបស់លោកគ្រូអ្នកគ្រូផងដែរ ៕