៣០ឆ្នាំក្នុងអាជីពព័ត៌មាន លោក មឿន ឈានណារិទ្ធ ចាត់ទុកការផ្ទេរចំណេះដឹងដល់អ្នកសារព័ត៌មានជានិមិត្តរូបជីវិត
ភ្នំពេញ – លោក មឿន ឈានណារិទ្ធ ជាអ្នកសារព័ត៌មាន និងជាគ្រូបង្រៀនផ្នែកសារព័ត៌មាននៅសាកលវិទ្យាល័យកម្ពុជា ជាអ្នកសារព័ត៌មានម្នាក់ក្នុងចំណោមអ្នកសារព័ត៌មាន ១៤នាក់​ដែលក្រសួងព័ត៌មាន បានជ្រើសរើសផ្តល់​ពានរង្វាន់លើកទឹកចិត្តអ្នកសារព័ត៌មានប្រាំសម័យកាល ចាប់ពីទសវត្សរ៍៧០ រហូតដល់ទស្សវត្សឆ្នាំ២០១០ ។ អ្នកសារព័ត៌មានអាជីពរូបនេះ បានចាត់ទុកការផ្ទេរចំណេះដឹងដល់អ្នកសារព័ត៌មានជានិមិត្តរូបជីវិតដែលលោកកំពុងបំពេញក្នុងបុព្វហេតុសារព័ត៌មាន ។
មានប្រសាសន៍ក្នុងនាមជាគ្រូបង្រៀនផ្នែកសារព័ត៌មាន លោក មឿន ឈានណារិទ្ធ បានឱ្យដឹងថា រយៈពេល ៣០ឆ្នាំក្នុងអាជីពព័ត៌មាន លោកបានផ្ទេរចំណេះដឹង​សិស្ស​សារ​ព័ត៌មានចន្លោះពី ២ពាន់នាក់ ទៅ ៣ពាន់នាក់ ។ ការផ្តល់ចំណេះដឹងទាំងនោះ ផ្តោតទៅលើចំណេះដឹង​មូលដ្ឋានគ្រឹះសារព័ត៌មាន ក្រមសីលធម៌និងវិជ្ជាជីវៈសារ​ព័ត៌មាន ការផលិតអត្ថបទស៊ីជម្រៅ និងអត្ថបទស្សនៈសារព័ត៌មានជាដើម ។
លោក មឿន ឈានណារិទ្ធ បានឱ្យដឹងទៀតថា ការផ្ទេរចំណេះដឹងដល់​អ្នកសារព័ត៌មាន អាចចូលរួមចំណែកអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពអ្នកសារព័ត៌មាននៅកម្ពុជាឱ្យ​ក្លាយខ្លួនជាអ្នកសារព័ត៌មានឆ្នើម ព្រមទាំងមានក្រមសីលធម៌និងវិជ្ជាជីវៈក្នុងពេលបំពេញការងារ ។
លោក មឿន ឈានណារិទ្ធ មានប្រសាសន៍បន្តថា មូលហេតុដែលលោកចាប់អាជីពជាអ្នកសារព័ត៌មាន ដោយសារការងារនេះលោកអាចរៀនសូត្រចំណេះដឹងថ្មី​ពីមនុស្សជាច្រើន រៀនពីបទពិសោធន៍អ្នកមានចំណេះដឹង ជាពិសេសចង់ជួយដល់ប្រជាពលរដ្ឋឱ្យបានដឹងពីចំណេះដឹងថ្មីៗ អំពីបញ្ហាសង្គម ផ្តល់ដំណឹងដល់សាធារណជន​ ពីព្រោះព័ត៌មានអាចជួយឱ្យប្រជាពលរដ្ឋសម្រេចចិត្តក្នុងជីវិតប្រចាំថ្ងៃឱ្យកាន់តែប្រសើរ ។ លោកបន្តថា អាជីពជាអ្នកសារព័ត៌មានអាចទៅតំបន់ផ្សេងៗជាច្រើន ជុំវិញពិភពលោក  អាចជួបមនុស្សថ្មីៗពីមនុស្សសាមញ្ញ រហូតដល់ថ្នាក់ដឹកនាំធំៗ។
អ្នកសារព័ត៌មានសារព័ត៌មាឆ្នើម​​ទស្សវត្សរ៍ឆ្នាំ៩០ រូបនេះ បាន​ចែករំលែកបទពិសោធន៍បន្តថា គ្រូបណ្ដុះបណ្ដាលសារព័ត៌មានបានល្អ ទាល់តែមានសមត្ថភាពបំពេញការងារផ្នែកសារព័ត៌មានទន្ទឹមគ្នា មានបទពិសោធន៍ការងារ​ជាក់ស្ដែង ដើម្បី​ពន្យល់ដល់សិក្ខាកាម និងអ្នកសារព័ត៌មានដទៃទៀតអំពីបច្ចេកទេសយកព័ត៌មាន និងរបៀបជម្នះ​ឧបសគ្គផ្សេងៗ។
ទន្ទឹមគ្នានេះដែរ លោក មឿន ឈានណារិទ្ធ បញ្ជាក់បន្ថែមថា ដំបូងឡើយ​បញ្ហាប្រឈមរបស់លោកក្នុងការចាប់យកអាជីពជាអ្នកសារព័ត៌មាន ទី១. ផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ ទី២. ការបដិសេធការសម្ភាសន៍ និងទី៣. មធ្យោបាយយកព័ត៌មាននៅពេលនោះនៅមានភាពខ្វះខាត ដោយសារសេវាទូរស័ព្ទថ្លៃ តម្រូវឱ្យធ្វើដំណើរទៅជួបសម្ភាសន៍ផ្ទាល់។
ក្រៅពីជាអ្នកសារព័ត៌មានអាជីពលោក មឿន ឈានណារិទ្ធ មានតួនាទីជានាយក​វិទ្យា​ស្ថាន​កម្ពុជា​សម្រាប់​ការសិក្សា​ផ្នែក​សារព័ត៌មាន ក្រុមប្រឹក្សាភិបាលនៃស្ថាប័នផ្សេងៗ ទីប្រឹក្សារបស់ក្រសួងព័ត៌មាន និងជាសមាជិកគណៈកម្មការតាមដាន វាយតម្លៃក្រមសីលធម៌វិជ្ជាជីវៈរបស់អ្នកសារព័ត៌មានផងដែរ។
ក្នុងនាមជាគ្រូបង្រៀនសារព័ត៌មាន លោក មឿន ឈានណារិទ្ធ មានប្រសាសន៍លើកទឹកចិត្តដល់អ្នកសារព័ត៌មានទាំងអស់ ត្រវខិតខំបំពេញការងារឱ្យបានល្អប្រសើរ ដើម្បីចែករំលែកចំណេះដឹង និងព័ត៌មានជូនដល់សាធារណៈជន។ ជាពិសេសលោក​លើកទឹកចិត្តដល់អ្នកសារព័ត៌មានអនឡាញដែលទើបតែបង្កើតថ្មីៗ គួរព្យាយាមអភិវឌ្ឍខ្លួនឯងដោយស្វែងរកវគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលជំនាញ និងវិជ្ជាជីវៈសារព័ត៌មាន ដើម្បីជួយការបំពេញការងារកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព និងស្របតាមក្រមសីលធម៌វិជ្ជាជីវៈ៕