ភ្នំពេញ៖ ដើម្បីជាការជួយដល់សុខភាពរបស់ប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរ ក្រុមគ្រូពេទ្យមួយក្រុមបានរួមគ្នាបង្កើតកម្មវិធីឌីជីថលមួយឡើង ដែលអាចឱ្យអ្នកដែលមានបញ្ហាសុខភាពអាចពិគ្រោះជំងឺ និងទទួលការព្យាបាលតាមរយៈអនឡាញបាន។
លោក និត ប៉ុនតុងយី ដែលជាសហស្ថានិក នៃកម្មវិធីពិធីសុខភាពបែបឌីជីថលនេះបានបញ្ជាក់ថា ដោយមើលឃើញនៅបរទេសគេមានការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាដើម្បីប្រឹក្សាសុខភាព ដែលវាបានជួយទៅដល់សុខភាពរបស់ប្រជាពលរដ្ឋគេជាច្រើននោះ ទើបលោកយកគំនិតនេះ មកបង្កើតនៅកម្ពុជាដើម្បីជាផ្នែកមួយជួយសុខភាពទៅដល់ប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរយើង ដោយដាក់ឈ្មោះថា MeetDoctor។
ជាដំណាក់កាលដំបូងនេះ MeetDoctor ត្រូវដាក់ឱ្យដំណើរការនៅលើបណ្តាញសង្គម facebook និង Telegram ដោយប្រជាពលរដ្ឋដែលគាត់មានបញ្ហាសុខភាពដូចជា ជំងឺផ្លូវចិត្ត និងជំងឺផ្សេងៗទៀត អាចទាក់ទងមកកាន់ក្រុមគ្រូពេទ្យតាមរយៈសារ ឬក៏វីដេអូខល ជាមួយក្រុមគ្រូពេទ្យរបស់ MeetDoctor ដើម្បីប្រឹក្សា និងពិគ្រោះជំងឺបាន។
បើតាមលោក និត ប៉ុតុងយី បានបញ្ជាក់ថា ផលប្រយោជន៍ដែលបានមកពីកម្មវិធីដែលក្រុមលោកបង្កើតមកនេះ គឺមានពីរធំៗ ទីមួយគឺចំណេញពេលវេលា ទីពីរគឺចំណេញថវិកា ដោយប្រជាពលរដ្ឋអាចស្វែងរកសេវាកម្មសុខភាពគ្រប់ពេលវេលាគ្រប់ទីកន្លែង។
លោក លឹម សូរ៉ាដេក សហស្ថាបនិកមួយរូបទៀត ដែលចូលរួមក្នុងការបង្កើតប្រព័ន្ធពិនិត្យសុខភាពតាមឌីជីថលនេះ បានឱ្យដឹងដែរថា MeetDoctor មានក្រុមគ្រូពេទ្យសម្រាប់ឆ្លើយសំណួរបឋមផ្សេងៗនៅពេលមានពលរដ្ឋទាក់ទងមក ដោយគ្រូពេទ្យនឹងធ្វើណែនាំឱ្យពីការព្យាបាលបឋម ហើយប្រសិនបើការព្យាបាលទាំងនោះមិនមានប្រសិទ្ធិភាពទេ ក្រុមគ្រូពេទ្យនឹងណែនាំឱ្យទៅជួបជាមួយនឹងគ្រូពេទ្យជំនាញនៅគ្លីនិកផ្ទាល់តែម្ដង។
ជាមួយគ្នានេះ លោករំពឹងថា ក្នុងកំឡុងពេលខ្លីខាងមុខទៀត MeetDoctor នឹងទទួលបានការគាំទ្រច្រើន រួមជាមួយនឹងសុវត្ថិភាព និងគុណភាពជូនប្រជាពលរដ្ឋនៅប្រទេសកម្ពុជា៕