តារាសម្តែង ប្រាសាទ ដាវីន ក្លាយជាទូតសុច្ឆន្ទៈលើកកម្ពស់ការបំបៅដោះកូន ជាលើកដំបូងនៅកម្ពុជា
ភ្នំពេញ – ដោយមើលឃើញពីគុណភាពរបស់ទឹកដោះម្តាយជាក់ស្តែងពេក អ្នកនាង ប្រាសាទ ដាវីន ដែលជាតារាសម្តែង និងជាតារាម៉ូឌែល បានស្ម័គ្រ​ចិត្ត​ធ្វើជាទូតសុឆន្ទៈរបស់អង្គការ Helen Keller ក្នុង​ការ​លើក​កម្ពស់​ការ​បំបៅ​កូនដោយ​ទឹកដោះ​ម្តាយ។
និយាយក្នុងពិធីសម្ពោធដាក់ឲ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការបន្ទប់បំបៅដោះកូនគំរូ នៅមជ្ឈមណ្ឌលជាតិគាំពារមាតានិងទារក នៅថ្ងៃទី៤ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២២ អ្នកនាង ប្រាសាទ ដាវីន បានចែករំលែកបទពិសោធផ្ទាល់ខ្លួនថា កាលពី​អំឡុងពេលមានផ្ទៃពោះ អ្នកនាងបានអានសារព័ត៌មាន ប្រព័ន្ធ​ផ្សព្វផ្សាយ​សង្គម និងទស្សនាវដ្ដីជាច្រើន ព្រមទាំងការអប់រំរបស់ក្រសួងសុខាភិបាលអំពីគុណតម្លៃនៃទឹកដោះម្តាយដែលជាអាហារធម្មជាតិពិតៗគ្មានជាតិគីមី ។
នាងបានអនុវត្តយ៉ាងខ្ជាប់ខ្ជួននូវការបិភោគរបបអាហារចម្រុះមុខធម្មជាតិដែលសម្បូណ៌ជីវជាតិដូចជា បន្លែពណ៌បៃតងចាស់ ផ្លែឈើពណ៌លឿង ត្រី សាច់ ស៊ុត អំបិលអ៊ីយ៉ូដជាដើម និងពិនិត្យផ្ទៃពោះបានទៀតទាត់តាមការណែនាំរបស់គ្រូពេទ្យ ។
សមិទ្ធិផលនៃការអនុវត្តន៏ការបំបៅដោះកូនដោយផ្ទាល់ ធ្វើឱ្យដើមទ្រូង និងសុដន់របស់អ្នកនាងកាន់តែស្រស់ស្អាតបន្ថែមមួយកម្រិតទៀត ។ សម្រាប់នាងប្រយោគដែលឮតៗគ្នាកន្លងមកថា បំបៅដោះកូនធ្វើឱ្យខូចទ្រង់ទ្រាយសុដន់នោះ គឺវាមិនពិតទាល់តែសោះ ។
បន្ថែមពីនោះការបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្តាយធ្វើឲ្យនាង និងស្វាមីមានលក្ខណៈងាយស្រួល មានអារម្មណ៍រីករាយគ្រប់ពេល គ្មានសម្ពាធអ្វីទាំងអស់ គឺអាចបៅដោះកូនបានគ្រប់កាល:ទេស: ទាំងនៅផ្ទះ ទាំងនៅកន្លែងដទៃទៀត ដោយមិនចាំបាច់ចំណាយពេលវេលាដាំទឹក លាងដប រៀបចំបំបៅ មិនព្រួយបារម្ភខ្លាចកូនឈឺដូចកូនអ្នកដទៃដែលបៅទឹកដោះគោម្សៅកន្លងមក ព្រមទាំងមិនចំណាយថវិការលើទឹកដោះគៅម្សៅផងដែរ ។
ជាមួយនឹងភាពមមាញឹកនឹងការងារ អ្នកនាង ប្រាសាទ ដាវីន នៅតែអាចបំបៅកូនជាធម្មតា ដោយបូមទឹកដោះនិងរក្សាទុកកន្លែងមានសុវត្ថិភាពដាក់ក្នុងទូរទឹកកក ដើម្បីឱ្យអ្នកថែទាំកូនរបស់នាងជួយបំបៅបន្ត ។ ចំណែកឯពេលត្រឡប់មកវិញ អ្នកនាងដាវិន បំបៅកូនបានជាធម្មតា។
គួរបញ្ជាក់ថា នៅក្នុងកិច្ចប្រជុំកំពូលនាទីក្រុងតូក្យូស្តីពីអាហារូបត្ថម្ភដើម្បីកំនើន កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ក្រសួងសុខាភិបាល ក៏ដូចជារាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានចាត់ទុកការលើកកម្ពស់ការបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្តាយ គឺជាអាទិភាពចម្បង ហើយកម្ពុជាក៏បានប្តេជ្ញាចិត្តក្នុងការបង្កើនអត្រាការបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្តាយតែមួយមុខគត់សម្រាប់ទារក និងកុមារអាយុពីសូន្យ ដល់៦ខែ ឱ្យបានដល់ ៨៥ភាគរយ នៅឆ្នាំ២០៣០ផងដែរ៕