កុមារតូចនឹងប្រឈមជំនាញមូលដ្ឋានទាំង៥ ប្រសិនបើមិនបាន​សិក្សា​នៅ​ថ្នាក់​រៀន​ផ្ទាល់​
ភ្នំពេញ – បន្ទាប់ពីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានអនុញ្ញាតឱ្យគ្រឹះស្ថានសិក្សា​សាធារណៈ និងឯកជន​ចាប់​ផ្តើម​បើក​ទ្វារ​ទទួ​លសិស្សឱ្យ​​ចូល​ក្នុង​ថ្នាក់​​រៀន​ផ្ទាល់​​ជាធ​ម្មតា និងតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ​អ្នកជំនាញអប់រំកុមារសង្កេត​ឃើញថា ចំនួន​កុមារ​តូ​ច​មក​​សិក្សា​នៅ​ថ្នាក់​រៀន​ផ្ទាល់ ​នៅមាន​ចំនួន​តិច​តូច​នៅ​ឡើយ ។ ​វត្តមានចូលរៀនតិចនេះ អ្នកជំនាញ​មើល​ឃើ​ញ​ពី​បញ្ហា​ប្រឈម​ដល់ការអភិវឌ្ឍជំនាញមូលដ្ឋានទាំង៥ របស់កុមារតូច ខណៈគ្រឹះស្ថានសិក្សាទាំងអស់​កំពុងយកចិត្តទុក​ដាក់​​ពង្រឹង​វិធាន​ការ​សុវត្ថិភាពសុខភាពសិក្សា​សម្រាប់បុគ្គលិកអប់រំ និង​អ្នកសិក្សា ។
លោក គង់ សំនៀង ប្រធាននាយកប្រតិបតិ្តការនៃក្រុមហ៊ុន វេសឡាញ អេឌ្យូខេសិន គ្រុប បានឱ្យដឹងថា កុមា​រ​មួយ​ចំនួន​មិន​បានវិលមកសិក្សានៅក្នុងថ្នាក់រៀនផ្ទាល់ទេ និងខ្លះទៀតហួសអាយុចូលសិក្សា ដោយសារ​អ្នក​អាណាព្យា​បាល​ខ្លះ​មិន​ទាន់​មាន​ទំនុកចិត្តលើវិធានការសុវត្ថិភាព​​របស់សាលារៀន ។ ម្តាយឪពុកមួយចំនួន​បន្ត​ទុក​កុមារ​នៅផ្ទះ ដែល​អាច​បណ្តាល​ឱ្យ​កុមារ​តូចងាយជួបបញ្ហាប្រឈមនានា ព្រមទាំង​ប៉ះពាល់ដល់ការអភិវឌ្ឍជំនាញ​មូល​ដ្ឋាន​របស់កុមារ ។
លោកបានបញ្ជាក់ថា អ្នកអាណាព្យាបាលត្រូវជឿជាក់លើវិធានការសុខភាពរបស់សាលា ព្រមទាំង​បញ្ជូន​កុមារ​តូច​មក​សិក្សា​នៅ​​ថ្នាក់រៀនផ្ទាល់ ។ លោកថា កុមារតូចត្រូវការអភិវឌ្ឍន៍សមត្ថភាពជំនាញ​មូល​ដ្ឋានរបស់ពួកគេ ដូចជា ការអភិវឌ្ឍ​ចលនា​សាច់​ដុំធំ ការអភិវឌ្ឍចលនាសាច់ដុំតូច ការអភិវឌ្ឍការនិយាយ និងភាសា ការអភិវឌ្ឍបញ្ញា និងស្មារតី ព្រមទាំងការអភិវឌ្ឍ​ផ្នែក​សង្គម និងអារម្មណ៍ ។
ទី៥ ការអភិវឌ្ឍផ្នែកសង្គម និងអារម្មណ៍ ៖ សំដៅលើការរាប់អានគ្នា សហការគ្នា និងទំនាក់ទំនងជាមួយកុមារដទៃទៀត ការសម្តែងអារម្មណ៍សប្បាយរីករាយ​​ ​​​​​​​និងមិនពេញចិត្តជាដើម។
អ្នកជំនាញផ្នែកអប់រំខាងលើបានបន្តទៀតថា ដោយមានការអនុញាតិពីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បណ្តាញ​សាលា​រៀន​វ៉េស្ទ​ឡា​ញន៍ និងណត្សឡាញន៍ បានបើកឱ្យ​សិស្សមកសិក្សានៅថ្នាក់រៀនផ្ទាល់ និងតាមប្រព័ន្ធអនឡាញតាមកម្រិត និង​ដំណាក់​កាលនីមួយៗ ។ សម្រាប់វគ្គសិក្សាថ្មីដែលចូលរៀនថ្ងៃទី០១ ខែកុម្ភៈខាងមុខនេះ សាលា​រៀន​នឹង​ទទួល​កុ​មារ​តូច​ចាប់ពី​អាយុ ០៣ឆ្នាំឡើង ។
ស្របគ្នានេះ លោកក៏បានបញ្ចាក់ផងដែរថា ចាប់តាំងពីការបើកដំណើរការសាលារៀនទាំង ១១សាខាឡើងវិញនៅខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២១ កន្លង​មកនេះ សាលារៀនមិនមានករណីអ្នកឆ្លងកូវីដនោះទេ។
ទន្ទឹមនឹងនេះ លោកបានស្នើសុំការសហការពីអ្នកអាណាព្យាបាលជួយរៀបចំម៉ាស់ ទឹកអាលកុល រៀបចំម្ហូបអាហារ និង​ ចំ​ណី​​អាហារសម្រាប់កូនៗ និងផ្តល់ព័ត៌មានផ្សេងៗពីសុខភាពរបស់កុមារ ឬការពាក់ព័ន្ធជាមួយអ្នកឆ្លងជំងឺកូវីដ-១៩ ដល់​សា​លា​រៀន ដើម្បីការចាត់វិធានការឱ្យ​ទាន់ពេលវេលា និងធានាសុវត្ថិភាពសុខភាពសិក្សា។
គួរបញ្ជាក់ថា កំឡុងពេលនៃចាត់វិធានការទប់ស្តាត់ការរីករាលដាលជំងឺកូវីដ-១៩ គ្រឹះស្ថានអប់រំសាធារណៈ និង​ឯក​ជន​ទូទាំ​ង​​ប្រទេសបានផ្អាកដំណើរមួយរយៈ។ បន្ទាប់ពីចាត់វិធានការចាក់ស្រោចវ៉ាក់សាំងរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល បាន​ធ្វើ​ឱ្យ​ចំនួន​ឆ្លង​ និ​ង​ស្លាប់ដោយសារជំងឺកូវីដ-១៩ ថមថយ ដែលនាំឱ្យរដ្ឋាភិ​បាល​សម្រេច​ចិត្តចាប់​ផ្តើម​បើក​ដំណើរ​ការ​ប្រទេស​ឡើង​វិញ​ជា​​ធ​ម្ម​តា​ ៕