ភ្នំពេញ – បន្ទាប់ពីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានអនុញ្ញាតឱ្យគ្រឹះស្ថានសិក្សាសាធារណៈ និងឯកជនចាប់ផ្តើមបើកទ្វារទទួលសិស្សឱ្យចូលក្នុងថ្នាក់រៀនផ្ទាល់ជាធម្មតា និងតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ អ្នកជំនាញអប់រំកុមារសង្កេតឃើញថា ចំនួនកុមារតូចមកសិក្សានៅថ្នាក់រៀនផ្ទាល់ នៅមានចំនួនតិចតូចនៅឡើយ ។ វត្តមានចូលរៀនតិចនេះ អ្នកជំនាញមើលឃើញពីបញ្ហាប្រឈមដល់ការអភិវឌ្ឍជំនាញមូលដ្ឋានទាំង៥ របស់កុមារតូច ខណៈគ្រឹះស្ថានសិក្សាទាំងអស់កំពុងយកចិត្តទុកដាក់ពង្រឹងវិធានការសុវត្ថិភាពសុខភាពសិក្សាសម្រាប់បុគ្គលិកអប់រំ និងអ្នកសិក្សា ។
លោក គង់ សំនៀង ប្រធាននាយកប្រតិបតិ្តការនៃក្រុមហ៊ុន វេសឡាញ អេឌ្យូខេសិន គ្រុប បានឱ្យដឹងថា កុមារមួយចំនួនមិនបានវិលមកសិក្សានៅក្នុងថ្នាក់រៀនផ្ទាល់ទេ និងខ្លះទៀតហួសអាយុចូលសិក្សា ដោយសារអ្នកអាណាព្យាបាលខ្លះមិនទាន់មានទំនុកចិត្តលើវិធានការសុវត្ថិភាពរបស់សាលារៀន ។ ម្តាយឪពុកមួយចំនួនបន្តទុកកុមារនៅផ្ទះ ដែលអាចបណ្តាលឱ្យកុមារតូចងាយជួបបញ្ហាប្រឈមនានា ព្រមទាំងប៉ះពាល់ដល់ការអភិវឌ្ឍជំនាញមូលដ្ឋានរបស់កុមារ ។
លោកបានបញ្ជាក់ថា អ្នកអាណាព្យាបាលត្រូវជឿជាក់លើវិធានការសុខភាពរបស់សាលា ព្រមទាំងបញ្ជូនកុមារតូចមកសិក្សានៅថ្នាក់រៀនផ្ទាល់ ។ លោកថា កុមារតូចត្រូវការអភិវឌ្ឍន៍សមត្ថភាពជំនាញមូលដ្ឋានរបស់ពួកគេ ដូចជា ការអភិវឌ្ឍចលនាសាច់ដុំធំ ការអភិវឌ្ឍចលនាសាច់ដុំតូច ការអភិវឌ្ឍការនិយាយ និងភាសា ការអភិវឌ្ឍបញ្ញា និងស្មារតី ព្រមទាំងការអភិវឌ្ឍផ្នែកសង្គម និងអារម្មណ៍ ។
ទី៥ ការអភិវឌ្ឍផ្នែកសង្គម និងអារម្មណ៍ ៖ សំដៅលើការរាប់អានគ្នា សហការគ្នា និងទំនាក់ទំនងជាមួយកុមារដទៃទៀត ការសម្តែងអារម្មណ៍សប្បាយរីករាយ និងមិនពេញចិត្តជាដើម។
អ្នកជំនាញផ្នែកអប់រំខាងលើបានបន្តទៀតថា ដោយមានការអនុញាតិពីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បណ្តាញសាលារៀនវ៉េស្ទឡាញន៍ និងណត្សឡាញន៍ បានបើកឱ្យសិស្សមកសិក្សានៅថ្នាក់រៀនផ្ទាល់ និងតាមប្រព័ន្ធអនឡាញតាមកម្រិត និងដំណាក់កាលនីមួយៗ ។ សម្រាប់វគ្គសិក្សាថ្មីដែលចូលរៀនថ្ងៃទី០១ ខែកុម្ភៈខាងមុខនេះ សាលារៀននឹងទទួលកុមារតូចចាប់ពីអាយុ ០៣ឆ្នាំឡើង ។
ស្របគ្នានេះ លោកក៏បានបញ្ចាក់ផងដែរថា ចាប់តាំងពីការបើកដំណើរការសាលារៀនទាំង ១១សាខាឡើងវិញនៅខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២១ កន្លងមកនេះ សាលារៀនមិនមានករណីអ្នកឆ្លងកូវីដនោះទេ។
ទន្ទឹមនឹងនេះ លោកបានស្នើសុំការសហការពីអ្នកអាណាព្យាបាលជួយរៀបចំម៉ាស់ ទឹកអាលកុល រៀបចំម្ហូបអាហារ និង ចំណីអាហារសម្រាប់កូនៗ និងផ្តល់ព័ត៌មានផ្សេងៗពីសុខភាពរបស់កុមារ ឬការពាក់ព័ន្ធជាមួយអ្នកឆ្លងជំងឺកូវីដ-១៩ ដល់សាលារៀន ដើម្បីការចាត់វិធានការឱ្យទាន់ពេលវេលា និងធានាសុវត្ថិភាពសុខភាពសិក្សា។
គួរបញ្ជាក់ថា កំឡុងពេលនៃចាត់វិធានការទប់ស្តាត់ការរីករាលដាលជំងឺកូវីដ-១៩ គ្រឹះស្ថានអប់រំសាធារណៈ និងឯកជនទូទាំងប្រទេសបានផ្អាកដំណើរមួយរយៈ។ បន្ទាប់ពីចាត់វិធានការចាក់ស្រោចវ៉ាក់សាំងរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល បានធ្វើឱ្យចំនួនឆ្លង និងស្លាប់ដោយសារជំងឺកូវីដ-១៩ ថមថយ ដែលនាំឱ្យរដ្ឋាភិបាលសម្រេចចិត្តចាប់ផ្តើមបើកដំណើរការប្រទេសឡើងវិញជាធម្មតា ៕