ភ្នំពេញ៖ លទ្ធផលប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិឆ្នាំ២០២១ កន្លងទៅថ្មីៗនេះមានបេក្ខជនជាប់សរុបចំនួនជាង ៧ម៉ឺននាក់ ដែលស្មើនឹង ៦៥,៦៥ភាគរយ ខណៈដែលបេក្ខជនជាប់និទ្ទេស A មានរហូតដល់ ១៧៥៣នាក់ ។ យ៉ាងណាមិញលទ្ធផលបាក់ឌុបមិនអាចកំណត់ជោគវាសនារបស់សិស្សណាម្នាក់ឡើយ ប៉ុន្តែវាបង្ហាញអំពីអត្តចរិតនៃការខិតប្រឹងប្រែងតស៊ូ។ នេះជាការបញ្ជាក់របស់ លោក គីម ដារ៉ា ស្ថាបនិកសាលាបង្វឹក Startup Community ។
លោក គីម ដ៉ារា បានលើកឡើងថា ៖
“បាក់ឌុបមិនអាចកំណត់ជោគវាសនាឡើយ តែបាក់ឌុបអាចបង្ហាញពីអត្តចរិតនៃការខិតខំប្រឹងប្រែង ! មិនអាចទេសិស្សដែលខ្ជិលប្រលងបាននិទ្ទេស A នោះ ហើយភាពជោគជ័យរបស់មនុស្សក៏អាស្រ័យការព្យាយាមដូចគ្នាដែរ”
ស្ថាបនិករូបសាលាបង្វឹក Startup Community នេះ បន្តថា បើទោះបីបាក់ឌុបបានមិនល្អ តែបើអ្នកផ្លាស់ប្ដូរពីខ្ជិលមកឧស្សាហ៍ ព្យាយាម តស៊ូ នោះអ្នកនឹងជោគជ័យ ហើយទំហំនៃភាពជោគជ័យនេះវាអាស្រ័យនឹងការខិតខំ មិនមែនអាស្រ័យបាក់ឌុបឡើយ ។ ដូចគ្នាដែរសិស្សនិទ្ទេស A ក៏ដោយឱ្យតែបោះបង់ភាពឧស្សាហ៍ព្យាយាម ធ្លាក់ខ្លួនជាទាសកររបស់ភាពខ្ជិល នោះជីវិតមិនអាចជោគជ័យឡើយ ។
អ្នកមានបទពិសោធន៍នៅធ្លាក់ឌីប្លូមរូបនេះ បន្ថែមថា ធ្លាក់បាក់ឌុបក៏អត់អីដែរ សំខាន់សិស្សដឹងខុស ត្រូវចេះកែប្រែខ្លួន ។ លោក គីម ដារ៉ា បន្តថា លោកពិតជាកោតសរសើរសិស្សនិទ្ទេស A ដែលខិតខំ ហើយក៏ជឿជាក់លើសិស្សដែលមិនបានជាប់និទ្ទេស A ឱ្យតែឧស្សាហ៍ព្យាយាម និងចេះតស៊ូ នោះជាកត្តាជោគជ័យរបស់មនុស្សគ្រប់គ្នា ។
“ខ្ញុំក៏ធ្លាប់ធ្លាក់ឌីប្លូមដែរ ហើយខ្ញុំក៏ធ្លាប់បង្វឹកសិស្សធ្លាក់បាក់ឌុបឱ្យប្រលងម្តងទៀតបាននិទ្ទេសល្អដែរ ហេតុនេះខ្ញុំជឿជាក់ថា ការធ្លាក់បាក់ឌុបពេលនេះជាមេរៀនដ៏ល្អនៅពេលដែលយើងកែខ្លួនខិតខំឡើងវិញ”
លោក គីម ដារ៉ា បានលើកទឹកចិត្តថា សិស្សធ្លាក់បាក់ឌុបកុំបោះបង់ខ្លួនឯង ត្រូវហ៊ានស្រមៃ ហើយខិតខំឱ្យខ្លាំងដើម្បីសម្រេចក្តីស្រមៃនោះ ។ លោកថា ទៅក្រោយគេក៏ដោយឱ្យតែលឿននិងខ្លាំងជាងគេ ប្រាកដជាដល់ទីមុន និងទៅបានឆ្ងាយជាងគេទៀតផង ។ ឱ្យគេទៅមុនមួយឆ្នាំក៏មិនអ្វីដែរ ខិតខំឱ្យខ្លាំង ព្រមទាំងយកការឈឺចាប់ជាកម្លាំងជំរុញខ្លួនក្នុងការផ្លាស់ប្ដូរ ។
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា ក្រៅពីចំនួនសិស្សជាប់និទ្ទេស A មានចំនួនកើនឡើងជាងឆ្នាំ២០១៩ សម្រាប់និទ្ទេសផ្សេងៗទៀត ក៏មានការកើនឡើងដែរ ដោយឆ្នាំនេះ និទ្ទេស B មានចំនួនជាង ៥ពាន់នាក់ ធៀបនឹងឆ្នាំ២០១៩ មានត្រឹមចំនួនជាង ២ពាន់នាក់, និទ្ទេស C មានចំនួនជាង ១ម៉ឺនមួយពាន់នាក់ ធៀបនឹងឆ្នាំ ២០១៩ មានចំនួន ៥ ៨៤៧នាក់, និទ្ទេស D មានចំនួនជាង ២ម៉ឺនបីពាន់នាក់ ធៀបឆ្នាំ ២០១៩ មានចំនួនជាង ១ម៉ឺនបួនពាន់នាក់ និងនិទ្ទេស E មានចំនួនជាង ២ម៉ឺនប្រាំបួនពាន់នាក់ ធៀបឆ្នាំ២០១៩ មានចំនួន ៥ម៉ឺនប្រាំមួយពាន់នាក់ ៕