ការសើចចំអក ឬសើចសប្បាយ ខណៈកុមារកំពុងតែយំ វាមិនត្រឹមតែជាការរំលោភបំពានផ្លូវចិត្តរបស់កុមារប៉ុណ្ណោះទេ វាក៏បង្កជាបញ្ហាប៉ះពាល់ដល់ស្មារតី និងអារម្មណ៍របស់គេថែមទៀត ។
បើតាមគេហទំព័រ The Kind of parent you are បានបង្ហាញនូវចំណុចមួយចំនួនដែលមនុស្សធំតែងលេងសើចជាមួយកុមារដោយមិនបានចាប់អារម្មណ៍ ដូចជា៖ មនុស្សធំសើចនៅពេលកុមារព្យាយាមធ្វើអ្វីមួយដោយហត់នឿយខ្លាំង ឬកំពុងខំប្រឹងធ្វើអ្វីមួយដោយចេញពីចិត្ត, ករណីនេះយើងមិនគួរសើចឡើយ ព្រោះថា ជាទូទៅក្មេងៗត្រូវការរៀននូវសកម្មភាពផ្សេងៗ និងថ្មីៗជាច្រើនដូចជា ការដើរ ការនិយាយពាក្យថ្មីៗ ការរៀនស្លៀកពាក់ ។ល។ ហើយតាមរយៈកាយវិការនៃការខំប្រឹងប្រែងយ៉ាងស្វិតស្វាញទាំងនោះ ពេលខ្លះយើងមើលទៅក្មេងហាក់ដូចជាគួរឱ្យស្រឡាញ់ផង និងគួរឱ្យអស់សំណើចផងសម្រាប់ការគិតរបស់មនុស្សធំមួយចំនួន ខណៈក្មេងខំប្រឹងប្រែងអស់ពីកម្លាំងកាយចិត្តយ៉ាងលំបាក់សម្រាប់ខ្លួនពួកគេផ្ទាល់ ។ ឪពុកម្តាយត្រូវមានការឈ្វេងយល់ថា កុមារព្យាយាមធ្វើនូវរឿងអ្វីមួយដោយភ្ជាប់ជាមួយភាពលំបាកទៅតាមកម្រិតរបស់ពួកគេ ។ ហើយអ្វីដែលពួកគេធ្វើមិនមែនគ្រាន់តែចង់បង្ហាញពីអក្បកិរិយាគួរឱ្យចង់សើច ឬទាមទារការចាប់អារម្មណ៍ពីសំណាក់មនុស្សធំនោះទេ ។ ដូច្នេះហើយការបង្ហាញនូវសំណើចរបស់អ្នកចេញមកដោយក្អាកក្អាយ មិនមែនជាការឆ្លើយតបដ៏ល្អទៅនឹងបរិយាកាសនោះទេ ថែមទាំងមិនមែនជាការលើកទឹកចិត្តពួកគេទៀតផង គឺមានតែធ្វើឱ្យពួកគេកាន់តែឈឺចាប់នៅក្នុងចិត្ត ។
ជាមួយគ្នានេះ គេក៏តែងសង្កេតឃើញថា ឪពុកម្តាយមួយចំនួនហាក់សើចសប្បាយនៅពេលបានបោកបញ្ឆោតកូនរបស់ពួកគេជោគជ័យ ដូចជា ឪពុកម្តាយខ្លះកុហកកូនថាបានញាំស្ករគ្រាប់របស់កូនអស់រលីង ដោយមានបំណងចង់ឱ្យកូនយំ ហើយគិតថាជារឿងកម្សាន្តព្រោះដឹងថា ស្ករគ្រាប់ទាំងនោះកូនរបស់គាត់ចូលចិត្តណាស់បើបាត់បង់ គេនឹងយំជាក់ជាមិនខាន ។ តែយ៉ាងណា ឪពុកម្តាយទាំងអស់ត្រូវចងចាំថា ការធ្វើឱ្យកុមារយំដើម្បីជាការកម្សាន្ត វាជះផលអវិជ្ជមានចំពោះផ្លូវចិត្តរបស់គេខ្លាំងណាស់ ទោះកើតឡើងដោយអចេតនាក្តី ឬក្នុងកាលៈទេសៈណាក៏ដោយ។
ចំណុចសំខាន់ចុងក្រោយ គឺមិនគួរនិយាយព័ត៌មានផ្ទាល់ខ្លួនរបស់កុមារ ឬកូនរបស់អ្នកទៅកាន់អ្នកផ្សេង ទាំងដែលកុមារកំពុងតែនៅទីនោះឡើយ ។ ក្នុងករណីខ្លះកុមារអាចចូលចិត្តនូវរឿងមួយចំនួនដែលម្តាយឪពុកអធិប្បាយ ក៏ប៉ុន្តែមិនមែនមានន័យថា ពួកគេសុទ្ធតែពេញចិត្តត្រង់ចំណុចនេះទេ ។ អ្នកដឹងទេនៅពេលពួកគេមិនពេញចិត្តបរិយាកាសនោះនឹងធ្វើឱ្យពួកគេមានអារម្មណ៍ថាត្រូវបានគេទុកចោល និងហាក់ដូចជាមិនមាននរណាខ្វល់ពីអារម្មណ៍របស់ពួកគេសោះ ជាពិសេសនោះគឺនៅពេលដែលបានដឹងថា រឿងផ្ទាល់ខ្លួនរបស់ពួកគេក្លាយជារឿងដ៏អស់សំណើច ។