ភ្នំពេញ- វិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា (សាលាតិចណូ) និង ECAM LaSalle នៃប្រទេសបារាំង កាលពីថ្ងៃទី១១ ខែតុលា បានសម្ពោធដាក់ឲ្យដំណើរការកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលអន្តរជាតិ ECAM Engineering ដោយមានការអញ្ជើញចូលរួមពី ឯកឧត្តម យក់ ង៉ុយ រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងលោក លោក Étienne Fabrice ទីប្រឹក្សាទី១ នៃស្ថានទូតបារាំងប្រចាំនៅកម្ពុជា។
ការរួមគ្នាបង្កើតកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាអន្ដរជាតិ ECAM Engineering ដោយសាលាវិស្វកម្មធំៗទាំងពីរនេះ គឺ ក្នុងគោលបំណងផលិតកម្លាំងពលកម្មជំនាញប្រកបដោយគុណភាព ដើមី្បឱ្យនិស្សិតមានឪកាសការងារ ទាំងនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា និងនៅបរទេស ជាពិសេសក្នុងបដិវត្តន៍ឧស្សាហកម្ម៤.០ ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ វាក៏ជាការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស ស្របតាមគោលនយោបាយចតុកោណយុទ្ធសាស្ត្រដំណាក់កាលទី៤ ដែលនឹងនាំកម្ពុជាក្លាយជាប្រទេសមានចំណូលមធ្យមកម្រិតខ្ពស់នៅឆ្នាំ២០៣០ និងចំណូលខ្ពស់នៅឆ្នាំ២០៥០ ។
សូមជម្រាបថា ECAM Engineering គឺជាកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់នៅប្រទេសបារាំង សម្រាប់រយៈពេល៥ឆ្នាំប៉ុណ្ណោះ ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ចំពោះកិច្ចសហការកម្មវិធីនេះជាមួយវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា ការបណ្តុះបណ្តាលអាចមានរយៈពេល៦ឆ្នាំ ដើមី្បឱ្យស្របតាមបទដ្ឋានគុណវុឌ្ឍជាតិ ។ កម្មវិធីនេះមានឯកទេសវិស្វកម្មចំនួន៥ ប៉ុន្តែសម្រាប់ការចាប់ផ្តើមសហការដំបូង កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលមានត្រឹម ២ជំនាញធំៗ គឺ វិស្វកម្មឧស្សាហកម្ម និងមេកាត្រូនិក (ប្រព័ន្ធបញ្ជា)។ សម្រាប់វគ្គដំបូងដែលបានចាប់ផ្តើមនៅថ្ងៃទី១១ ខែតុលាឆ្នាំ ២០២១ មាននិសិ្សតចំនួន១៦នាក់ហើយបានចូលរៀន ក្នុងនោះ មាន១២នាក់ជាជនជាតិខ្មែរ និង៤នាក់មកពីបរទេស ដោយក្រោយបញ្ចប់ការសិក្សានិស្សិតទាំងនោះនឹងទទួលបានសញ្ញាប័ត្រវិស្វករចំនួនពីរ គឺផ្តល់ជូនដោយ វិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា (ITC) និង ECAM LaSalle ប្រទេសបារាំង៕