ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត ៖ ការចាប់យកជំនាញបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល កំពុងជំរុញនិស្សិតកម្ពុជាទទួលបានឱកាសទីផ្សារការងារខ្ពស់
ក្នុងបរិបទនៃការវិវឌ្ឍយ៉ាងលឿននៃបដិវត្តន៍ឧស្សាហកម្មទី៤ បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលបានក្លាយជាកម្លាំងចលករដ៏សំខាន់ដែលបានផ្សារភ្ជាប់យ៉ាងជិតស្និទ្ធទៅនឹងគ្រប់ទិដ្ឋភាពនៃជីវភាពរស់នៅ ការងារ និងការរីកចម្រើននៃសេដ្ឋកិច្ចសង្គម។
ក្នុង​ឱកាស​ប្រគល់សញ្ញាបត្រថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ ជូននិស្សិតនៃបណ្ឌិត្យសភាបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលកម្ពុជា កាលពីដើមសប្តាហ៍នេះ ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងប្រៃសណីយ៍និងទូរគមនាគមន៍ លើកឡើងថា ការចាប់យកជំនាញបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ជំរុញនិស្សិតទទួលបានទីផ្សារការងារខ្ពស់ ដោយសារបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលបាននិងកំពុងផ្សារភ្ជាប់យ៉ាងជិតស្និទ្ធនឹងដំណើរការការងារ ជីវភាពរស់នៅ និងការវិវត្តនៃសេដ្ឋកិច្ចនិងសង្គម។ ឯកឧត្តម​ឱ្យដឹងថា តាមរយៈរបាយការណ៍និស្សិតដែលពូកែលើជំនាញបច្ចេកវិទ្យា ពួកគេ​អាចចាប់ផ្ដើមការងារ​ដោយ​ទទួលបានប្រាក់បៀវត្សរ៍ជាមធ្យម ៤៥៦ដុល្លារ ទៅដល់រាប់ពាន់ដុល្លារ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ បើតាម​ប្រសាសន៍របស់ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី ធនធានមនុស្សជំនាញទាំងនេះ គឺជាកម្លាំងចលករដ៏សំខាន់ក្នុងការអនុវត្តយុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណ ដំណាក់កាលទី១ ដែលផ្ដោតលើអាទិភាពឌីជីថល។ ជាមួយគ្នា​នេះ ឯកឧត្តមបានផ្តាំផ្ញើដល់និស្សិតគ្រប់រូបត្រូវបន្តអភិវឌ្ឍន៍សមត្ថភាព ស្រាវជ្រាវបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗ ព្រមទាំងត្រូវបំពេញការងារដោយយកចិត្តទុកដាក់ ទំនួលខុសត្រូវខ្ពស់ និងមានក្រមសីលធម៌ល្អ ដើម្បីជាប្រយោជន៍ដល់ក្រុមហ៊ុន-សហគ្រាស ដែលខ្លួនបម្រើការងារ និងដល់សង្គមជាតិ ក៏ដូចជាអនាគតដ៏ត្រចះត្រចង់របស់ខ្លួន ជាពិសេស ត្រូវធ្វើជាយុវជនគំរូ ជារៀមច្បងដែលមានវប្បធម៌ចែករំលែកចំណេះដឹង បទពិសោធដល់សិស្សប្អូនជំនាន់ក្រោយ កសាងទំនាក់ទំនងល្អ និងមានសាមគ្គីភាពជាមួយនឹងមិត្តដែលសិក្សារួមជំនាន់។