ដើម្បីកាត់បន្ថយអត្រានៃអំពើហិង្សាលើកុមារ គឺទាមទារឱ្យមានការយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់ពីសំណាក់សាលារៀន និងសហគមន៍ ដើម្បីធានាបាននូវសុវត្ថិភាព និងលទ្ធផលសិក្សាល្អប្រសើររបស់ពួកគេ។ ការបញ្ឈប់អំពើហិង្សាទាំងក្នុងសាលា និងសហគមន៍ តម្រូវឱ្យមានកិច្ចសហការគ្នាយ៉ាងសកម្មពីតួអង្គពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ ដើម្បីបង្កើតបរិយាកាសសិក្សាប្រកបដោយសុវត្ថិភាព និងបរិយាប័ន្ន។
ក្នុងវេទិការសាធារណៈស្តីពី “ការលុបបំបាត់អំពើហិង្សាលើកុមារទាំងក្នុងសាលា និងសហគមន៍“ ដែលគាំទ្រដោយអង្គការ Save the Children និងគម្រោង Peace For All នៅខេត្តកំពង់ចាម កាលពីសប្តាហ៍កន្លងទៅនេះ, លោក សេក ជឿន នាយកសាលាបឋមសិក្សាអង្គរបាន បានគូសបញ្ជាក់ថា កត្តាប្រឈមចម្បងក្នុងការលុបបំបាត់អំពើហិង្សាលើកុមារ គឺបណ្តាលមកពីសមត្ថភាពអ្នកបណ្តុះបណ្តាលនៅមានកម្រិត ខណៈលោកគ្រូអ្នកគ្រូមួយចំនួនយល់ថា កិច្ចការនេះជាការងារបន្ថែម ដែលធ្វើឱ្យពួកគាត់មិនយកចិត្តទុកដាក់។ លើសពីនេះ អាណាព្យាបាលមួយចំនួនបានរងឥទ្ធិពលពីអំពើហិង្សាតជំនាន់ ដែលធ្វើឱ្យពួកគាត់យល់ថា អំពើហិង្សាជារឿងធម្មតា ហើយថែមទាំងផ្ដាំផ្ញើឱ្យគ្រូបង្រៀនអាចប្រើប្រាស់ការវាយ ឬគំរាមកំហែងលើកូនៗរបស់ពួកគេបាន ប្រសិនបើកូនៗមិនស្តាប់ ឬមិនខំរៀន។
យ៉ាងណាដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាទាំងនេះ លោក សេក ជឿន បានបង្ហាញពីវិធានការសំខាន់ៗមួយចំនួនដែលលោកបានអនុវត្ត ដូចជា ការរៀបចំបណ្តាញភូមិ ដើម្បីគ្រប់គ្រងស្ថិតិកុមារតាមភូមិ, តាមដានស្ថានភាពកុមារ និងកំណត់អត្តសញ្ញាណកុមារងាយរងគ្រោះនៅក្នុងមូលដ្ឋានជាដើម។ នៅសាលារៀនវិញ គ្រូបង្រៀននឹងជួយគ្រួសារ និងកុមារតាមស្ថានភាពជាក់ស្តែង ដូចជាបញ្ហាជីវភាពក្រីក្រ ឬខ្វះខាតសម្ភារៈសិក្សា ដោយផ្តល់ដំណឹងទៅអ្នកពាក់ព័ន្ធដែលមានលទ្ធភាពជួយ ដូចជាលោកមេឃុំ ព្រះសង្ឃ និងសប្បុរសជន ដើម្បីកៀងគររកថវិកា ឬសម្ភារៈជួយដល់គ្រួសារនោះដើម្បីជំរុញឱ្យកុមារបានបន្តការសិក្សា។ ដោយឡែកប្រសិនបើជួបទម្រង់អំពើហិង្សាធ្ងន់ធ្ងរ ដូចជាការរំលោភបំពាន ឬបង្ករបួសស្នាម សាលានឹងផ្តល់ព័ត៌មានជាបន្ទាន់ទៅសមត្ថកិច្ចជំនាញដែលពាក់ព័ន្ធ។
ជាមួយគ្នានេះ លោកនាយកក៏បានសង្កត់ធ្ងន់ពីសារៈសំខាន់នៃការអប់រំប្រកបដោយក្តីស្រឡាញ់ដោយថា “កុមារជាក្រដាសស បើយើងអប់រំថ្ងៃនេះប្រើអំពើហិង្សា ពេលដែលគាត់ចេញមកធ្វើការវិញ គាត់នឹងដិតដាម ហើយគាត់នឹងបន្តប្រើទៀតហើយ! អំពើហិង្សាវាមិនងាយរលុបទេ កាលណាកើតហើយវាដិតជាប់នៅក្នុងអារម្មណ៍“។ ដូច្នេះ វិធីសាស្រ្តបង្រៀនរបស់លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ក៏ជាការងារសំខាន់សម្រាប់ការអប់រំកុមារដែរ ដោយបើប្រើវិធីសាស្រ្តមិនល្អ អាចនាំឱ្យកុមារមានហិង្សា ហើយបើយើងប្រើវិធីសាស្រ្តល្អក្នុងការបង្រៀន ជំរុញឱ្យកុមារមានការចូលរួម ធ្វើឱ្យកុមារមានភាពក្លាហាន ហ៊ានបញ្ចេញមតិយោបល់របស់ខ្លួន ហ៊ានការពារមតិរបស់ខ្លួន និងហ៊ានតស៊ូមតិ។
លោក សេង ឃុយ មេឃុំអង្គរបាន មានប្រសាសន៍ដែរថា ក្នុងនាមជាអាជ្ញាធរ ដើម្បីចូលរួមលុបបំបាត់អំពើហិង្សាលើកុមារ រដ្ឋបាលឃុំបានរៀបចំគណៈកម្មការទប់ស្កាត់អំពើហិង្សាក្នុងសាលារៀន ដោយផ្តល់ជំនួយការពារសន្តិសុខនៅពេលមានជនឆ្លៀតឱកាស ឬក្មេងទំនើងពីក្រៅសាលា ឬបាតុភាពផ្សេងៗដែលបង្កភាពអសណ្តាប់ធ្នាប់។ មួយវិញទៀត បើមានសិស្សបោះបង់ការសិក្សាដោយបញ្ហាជីវភាពគ្រួសារ ឬបញ្ហាអំពើហិង្សាពីឪពុកម្តាយ រដ្ឋបាលឃុំមានវិធានការចុះទៅសម្របសម្រួលដើម្បីឱ្យកុមារនោះបានចូលរៀនវិញ ព្រមទាំងជួយជាសម្ភារៈសិក្សាមួយចំនួនផងដែរ។
លោកស្រី Diane Foo តំណាងមកពីគម្រោង PEACE FOR ALL របស់ UNIQLO ដែលជាម្ចាស់ជំនួយ គម្រោង “ការលុបបំបាត់អំពើហិង្សា តាមរយៈការពង្រឹងអំណាចរបស់កុមារនៅកម្ពុជា” បានលើកឡើងថា គម្រោងដែលកំពុងសហការជាមួយអង្គការ Save the Children នេះ មានគោលបំណងបង្កើតវប្បធម៌ និងបរិយាកាសដែលសម្លេងកុមារត្រូវបានស្តាប់លឺ ធ្វើឱ្យកុមារមានអារម្មណ៍សុវត្ថិភាព និងមានទំនុកចិត្តក្នុងការស្រមៃឱ្យបានធំ។ គម្រោងនេះជួយទប់ស្កាត់អំពើហិង្សា បង្កើតប្រព័ន្ធការពារកុមារ ពង្រឹងភាពអង់អាចដល់អ្នកតស៊ូមតិវ័យក្មេង និងលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងក្នុងចំណោមមនុស្សពេញវ័យ អំពីសារៈសំខាន់នៃការចិញ្ចឹមបីបាច់ប្រកបដោយសុវត្ថិភាព។ គម្រោងក៏សង្ឃឹមថា កិច្ចការនេះនឹងបន្តជួយគាំទ្រសិស្សឱ្យអាចផ្តោតអារម្មណ៍ទៅលើការសិក្សារបស់ពួកគេ ដើម្បីសម្រេចបាននូវមហិច្ឆតា និងផ្តល់ផលវិជ្ជមានទៅកាន់សង្គមជាតិវិញ៕