ជារៀងរាល់ឆ្នាំ ចាប់ពីថ្ងៃ១រោច ដល់ថ្ងៃ១៥រោច ខែភទ្របទ ប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរតែងតែប្រារព្ធនូវពិធីបុណ្យកាន់បិណ្ឌ និងភ្ជុំបិណ្ឌនៅតាមទីវត្តអារាម ដោយធ្វើជាចង្ហាន់រាប់បាត្រប្រគេនព្រះសង្ឃ។ ពិធីបុណ្យដែលធ្វើតាមទំនៀមពីដូនតាមកនេះ ត្រូវបានដក់ជាប់ក្នុងគំនិតប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរតជំនាន់មកថា វាជាពិធីដើម្បីឧទ្ទិសកុសលជូនទៅដល់បុព្វការីជន និងញាតិកាទាំង៧សណ្តានដែលបានចែកឋានទៅ។
ឯកឧត្តម ជួន កក្កដា អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងធម្មការ និងសាសនា មានប្រសាសន៍ថា គោលបំណងរបស់ដូនតាខ្មែរ ដែលរៀបចំពិធីបុណ្យកាន់បិណ្ឌ ភ្ជុំបិណ្ឌនេះឡើង គឺដើម្បីបង្កើតចំណងសាមគី្គខ្មែរ និងខ្មែរ បានកាន់បិណ្ឌជុំគ្នា បានស្គាល់គ្នា។ លើសពីនេះ ក៏បង្កើនឱកាសដល់ពុទ្ធបរិសទ្ធ និងព្រះសង្ឃ បង្កើនភាពជិតស្និទ្ធ មានឱកាសចែករំលែកបុណ្យកុសលជូនដល់បុព្វបុរសខ្លួន។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ក៏ជាការដាស់សតិអារម្មណ៍ក្មេងៗយុវជនសម័យក្រោយឱ្យនឹកឃើញគុណ។
បើតាម ឯកឧត្តម ជួន កក្កដា ក្នុងឱកាសបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌនេះ កូនៗអាចជូនមាតាបិតាទៅវត្ត ជូនលុយកាក់ធ្វើបុណ្យ ព្រោះយើងមិនបានរស់នៅជាមួយគាត់រាប់រយឆ្នាំទៀតនោះទេ ដូច្នេះជាឱកាសដែលកូនៗធ្វើបុណ្យជាមួយគាត់។ ប៉ុន្តែប្រសិនបើមាតាបិតាស្លាប់បាត់ ក៏ជាឱកាសដែលយើងអាចទៅវត្ត ប្រគេនចង្ហាន់ព្រះសង្ឃ ឧទ្ទិសកុសលជូនអ្នកមានគុណ។ ហើយយើងក៏អាចចែករំលែកបុណ្យកុសលជូនបុព្វបុរសដែលបានលះបង់ជីវិតដើម្បីការពារទឹកដី និងអ្នកដែលទើបបាត់បង់ជីវិតថ្មីៗ។
សម្រាប់លោកបណ្ឌិត ឈត ប៊ុនថង មន្ត្រីស្រាវជ្រាវផ្នែកទំនាក់ទំនង វប្បធម៌ អប់រំ និងទេសចរណ៍ នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា ពិធីបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ គឺជាបុណ្យធំ បុណ្យបែបសាសនា ហើយមានតែប្រជាជនខ្មែរដែលប្រារព្ធធ្វើពិធីបុណ្យនេះ។
លោកបណ្ឌិតបន្ថែមថា បុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ ជាឱកាសមួយដែលប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរ យកឱកាសនេះ ទៅជួបជុំបងប្អូន សាច់ញាតិ មិត្តភក្ដិ យកគ្រឿងឧបភោគ បរិភោគ ស្លាដក់ ទៅប្រគេនព្រះសង្ឃនៅវត្តអារាម។ ក្នុងនោះ ក៏មានការរាប់បាតផង បង្សុកូលផង ដើម្បីធ្វើយ៉ាងណារំលឹកគុណ ឬឧទ្ទិសកុសលផលបុណ្យដល់សាច់ញាតិដែលបានស្លាប់ទៅ។
“ឱ្យតែដល់ពេលភ្ជុំបិណ្ឌ ម្នាក់ៗតែងនឹកដល់ផ្ទះសម្បែង នឹងបងប្អូនអ្នកនៅរស់ នឹងទៅដល់អ្នកដែលស្លាប់ទៅហើយក្ដី”
មន្ត្រីស្រាវជ្រាវផ្នែកទំនាក់ទំនង វប្បធម៌ អប់រំ និងទេសចរណ៍ នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បន្ថែមថា ដោយសារបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌនេះសំខាន់ ដូច្នេះហើយពលរដ្ឋខ្មែរ ជាពិសេសយុវជន គួរឆ្លៀតពេលទៅជួបឪពុកម្ដាយ បងប្អូនយាយតា ទោះយើងអាចជាប់ការសិក្សា ធ្វើការងារក្នុងស្រុក និងក្រៅស្រុក ប្រសិនមកបានគួរយកឱកាសនេះជួបជុំបងប្អូន ឪពុកម្ដាយ ញាតិមិត្ត ជួបជុំអ្នកដែលនៅរស់។ ហើយតាមប្រពៃណី យើងនាំគ្នាទៅវត្ត រាប់បាត ប្រគេនចង្ហាន់ដល់ព្រះសង្ឃ ហើយបង្សុកូល ឧទ្ទិសកុសលដល់សាច់ញាតិ ជីដូនជីតាដែលស្លាប់ទៅ។
លោកបណ្ឌិត ឈត ប៊ុនថង បញ្ជាក់ទៀតថា សម្រាប់ឆ្នាំនេះ បងប្អូនទាំងចាស់ និងយុវជន គួរតែរំលេចនូវពាក្យទាំងឡាយទាក់ទងនឹងការរំលឹកគុណ ការរំលឹកវិញ្ញាណក្ខខណ្ឌ ក៏ដូចជាឧទ្ទេសកុសលជូនដល់យុទ្ធជនក្លាហានដែលបានពលីនៅក្នុងសមរភូមិពេលដែលប្រយុទ្ធការពារទឹកដី។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ក្រៅពីទៅវត្តប្រគេនចង្ហាន់ព្រះសង្ឃនៅវត្ត ក៏អាចធ្វើម្ហូបអាហារ នំចំណី ជូនប្រាក់កាស សម្ភារៈប្រើប្រាស់ទៅអ្នកមានគុណឪពុកម្ដាយ អាណាព្យាបាល អ៊ំ ពូ មីង ដែលកំពុងរស់នៅ តាមលទ្ធភាពដែលអាចធ្វើទៅបាន។
បើតាមលោកបណ្ឌិត ឈត ប៊ុនថង សម្រាប់អ្នកដែលមានសណ្ដានចិត្ត មានលទ្ធភាព គេក៏អាចធ្វើពិធីឱ្យទាន ការចែករំលែកទៅដល់បងប្អូនដែលក្រក្សត់ ជាបុគ្គលក្ដី កុមារកំព្រាក្ដី ជនភៀសសឹក យុទ្ធជនដែលកំពុងសម្រាកព្យាបាលនៅមន្ទីរពេទ្យ ក៏អាចធ្វើបានក្នុងរយៈ ១៥ថ្ងៃនៃពិធីបុណ្យនេះបានដែរ។ “បុណ្យនេះមានរយៈពេល១៥ថ្ងៃ យើងអាចបណ្ដុះគំនិតឱ្យចេះជួយគ្នា ចេះចែករំលែកគ្នា ដើម្បីបណ្ដុះគំនិតសាមគ្គីភាពរវាងបងប្អូនខ្មែរ និងមិនរើសអើងប្រកាន់វណ្ណៈអ្នកមាន អ្នកក្រ អ្នកតូច អ្នកធំ ជួយគ្នារស់ ចែកគ្នារស់ ជៀសជាងដណ្ដើមគ្នារស់”។
គួរជំរាបជូនថា ពិធីបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ ត្រូវបានចែកចេញជាពីរ គឺ ទី១ ជារយៈពេលនៃការកាន់បិណ្ឌចាប់ពីថ្ងៃទី១រោចខែភទ្របទ រហូតដល់ថ្ងៃ១៤រោច ដោយប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរតែងធ្វើចង្ហាន់ទៅប្រគេនព្រះសង្ឃ ។ ទី២ ថ្ងៃចុងក្រោយ គឺថ្ងៃ១៥រោច ដែលជាថ្ងៃភ្ជុំបិណ្ឌប្រជាពលរដ្ឋតែងធ្វើការជួបជុំគ្នាដើម្បីឆ្លងនូវសធាជ្រះថ្លា ដែលបានថ្វាយទានចំពោះភិក្ខុសង្ឃក្នុងរយៈពេល១៤ថ្ងៃកន្លងមក៕