យុវជនកម្ពុជាទទួលបានពានរង្វាន់យុវជនថាមពលអាស៊ានលើកទី៥ នៅប្រទេសម៉ាឡេស៊ី
យុវជនកម្ពុជាចំនួន២រូប គឺលោក តូច ឥនសុភា និងកញ្ញា ឈិត ហេឡែន ត្រូវបានជ្រើសរើសឱ្យ​ទទួលពានរង្វាន់ យុវជនថាមពលអាស៊ាន លើកទី៥ ក្នុងផ្នែកគោលនយោបាយ នៅទីក្រុងគូជីង ប្រទេសម៉ាឡេស៊ី។
ការ​ប្រកួតអន្តរជាតិសម្រាប់ពានរង្វាន់ 5th ASEAN Energy Youth Award បាន​ប្រព្រឹត្តទៅរយៈពេលពីរថ្ងៃ គឺចាប់ពីថ្ងៃទី៣ ដល់ថ្ងៃទី ៤ ខែកញ្ញា នាទីក្រុងគូជីង រដ្ឋសហព័ន្ធសារ៉ាវ៉ាក់ ប្រទេសម៉ាឡេស៊ី ក្រោមសន្និបាត Sustainability and Renewable Energy Forum (SAREF 4.0) ដោយ​លោក តូច ឥនសុភា បានលើកយកប្រធានបទ “កិច្ចសហការថាមពលទឹកឆ្លងព្រំដែន – Cross Border Hydro Synergy” មកធ្វើបទបង្ហាញ។
លោក តូច ឥនសុភា និងកញ្ញា ឈិត ហេឡែន ពិតជាមានកិត្តិយស និងមានមោទនភាពដែលបានទទួលពានរង្វាន់ យុវជនថាមពលអាស៊ាន ប្រចាំតំបន់អាស៊ាន។ ក្នុងនាមជានិស្សិតផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន និងវិទ្យាសាស្ត្រ មកពីប្រទេសកម្ពុជា នេះជាឱកាសដែលយើងអាចយកចំណេះដឹងផ្នែកបច្ចេកវិទ្យា​​ ក៏ដូចជាការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាបញ្ញាសិប្បនិម្មិត មករួមបញ្ចូលជាមួយនឹងវិស័យថាមពលអាស៊ាន ដើម្បីបង្កើតឡើងនូវថាមពលស្អាត ដែលមិនត្រឹមតែសម្រាប់អាស៊ានទាំង១០ប្រទេសនោះទេ តែសម្រាប់ពិភពលោកទាំងមូលផងដែរ។ នេះមិនមែនត្រឹមតែជាជោគជ័យរបស់យើងទាំង២នាក់នោះទេ តែជាសមិទ្ធិផលរួមនៃប្រទេសកម្ពុជាយើង និងអាស៊ានទាំងមូល។
លោក តូច ឥនសុភា និងកញ្ញា ឈិត ហេឡែន ត្រូវបានជ្រើសរើសទទួលពានរង្វាន់ យុវជនថាមពលអាស៊ាន លើកទី៥ ក្នុងផ្នែកគោលនយោបាយ នៅទីក្រុងគូជីង ប្រទេសម៉ាឡេស៊ី
កម្មវិធីយុវជនថាមពលអាស៊ាន ត្រូវ​បាន​បង្កើតឡើងដោយមានគោលបំណងបង្កើនការយល់ដឹងក្នុងចំណោមយុវជនអំពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការថាមពលក្នុងតំបន់ លើដំណោះស្រាយថាមពលវារីអគ្គិសនី និងថាមពលកកើតឡើងវិញ។ វាក៏បម្រើជាវេទិកាមួយសម្រាប់អ្នកចូលរួមសំខាន់ៗ ដើម្បីរួមចំណែកដល់ការកសាងដំណាក់កាលបន្ត នៃផែនការសកម្មភាពអាស៊ានសម្រាប់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការថាមពល (APAEC)។ ដោយឡែកប្រធានបទសំខាន់ សម្រាប់ពានរង្វាន់ យុវជនថាមពលអាស៊ាន លើកទី៥ គឺ “ផ្តល់ថាមពលដល់អនាគតអាស៊ាន ៖ នវានុវត្តន៍របស់យុវជនក្នុងផ្នែកវារីអគ្គិសនី និងថាមពលកកើតឡើងវិញ”៕