ដេប៉ាតឺម៉ង់អក្សរសាស្រ្តខ្មែរ នៃសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ បានប្រកាសជ្រើសរើសបេក្ខជនចូលរួមប្រកួតការតែងនិពន្ធរឿងខ្លី និងកំណាព្យ ប្រធានបទ “បញ្ញាជនក្នុងសម័យឌីជីថល” ដើម្បីលើកតម្កើងវិស័យអក្សរសាស្រ្ត អក្សរសិល្ប៍នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដូចជាសកម្មភាពតែងនិពន្ធបោះពុម្ពផ្សាយ និងអំណានអក្សរសិល្ប៍។ ទន្ទឹមគ្នានេះ វណ្ណកម្មអក្សរសិល្ប៍នឹងអាចផ្សារភ្ជាប់មជ្ឈដ្ឋានប្រជាជនទៅនឹងសង្គមជាក់ស្ដែងដែលវិទ្យាសាស្ត្រកំពុងតែរីកចម្រើន ពោលគឺអនុវត្តកិច្ចការ ឬការរៀនសូត្រទទួលបានផលរហ័សស្របតាមលក្ខណៈបច្ចេកទេស។
លោក ធា សុកម៉េង ជាប្រធានដេប៉ាតឺម៉ង់អក្សរសាស្ត្រខ្មែរ និងជាសាស្ត្រាចារ្យអក្សរសាស្ត្រខ្មែរ នៃសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ មានប្រសាសន៍ថា ការរៀបចំប្រកួតការតែងនិពន្ធរឿងខ្លី និងកំណាព្យ ក្រោមប្រធានបទ “បញ្ញាជនក្នុងសម័យឌីជីថល” នេះ ព្រោះចង់បណ្ដុះសមត្ថភាពនិស្សិតអក្សរសាស្រ្តខ្មែរអនុវត្តជាក់ស្ដែងលើសពីជំនាញដែលរៀនស្រាប់។ លោកបន្តថា បច្ចុប្បន្នបច្ចេកវិទ្យាកំពុងមានការរីកចម្រើនខ្លាំង ដូចជាបច្ចេកវិទ្យាបញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI) ដើម្បីឱ្យសិស្សនិស្សិត ដើរឱ្យទាន់ការវិវត្តន៍របស់ពិភពលោក និងចេះសម្របខ្លួនក្នុងការរស់នៅ ពោលគឺមានទាំងជំនាញ និងចំណេះដឹងបច្ចេកវិទ្យាវិទ្យាសាស្រ្ត។
ប្រធានដេប៉ាតឺម៉ង់អក្សរសាស្ត្រខ្មែរ ក៏បានលើកទឹកចិត្តដល់និស្សិតដែលកំពុងសិក្សាក្នុងដេប៉ាតឺម៉ង់អក្សរសាស្រ្តខ្មែរ នៃសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញទាំងអស់ បន្តហ្វឹកហាត់ចំណេះដឹងផ្នែកទ្រឹស្ដីហើយប្រែក្លាយឱ្យទៅជាការអនុវត្ត ដោយក្លាហានចូលរួមប្រកួតប្រជែងនេះ ដើម្បីពង្រឹងសមត្ថភាពរបស់ខ្លួន និងសម្រាប់ឈានទៅរកអាជីពការងារនៅពេលអនាគត។
សម្រាប់លក្ខខណ្ឌចូលរួម ត្រូវតែជានិស្សិតនៃសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ សញ្ជាតិខ្មែរ មានអាយុចាប់ពី១៨ ទៅ២៥ឆ្នាំ។ សម្រាប់លក្ខខណ្ឌស្នាដៃ អត្ថបទក្នុងរឿងខ្លី ចាប់ពី៥-១០ទំព័រ ឬកំណាព្យ ចាប់ពី៣០ទៅ៥០ល្បះ។ អត្ថបទជា Microsoft Word & PDF, ពុម្ភអក្សរ Khmer OS Siemreap និង ទំហំអក្សរ ១២, ការតម្រឹមគែម និងគម្លាតបន្ទាត់ Alignment: Justified និង Line Spacing: Single, ការកំណត់ទំព័រ Top 1.5cm, Bottom 1.5cm, Left 2.00cm, Right 1.5cm។
ចំពោះលក្ខខណ្ឌវិនិច្ឆ័យសំណេរ គឺគណៈកម្មការវាយតម្លៃ និងកំណែ នឹងវិនិច្ឆ័យសំណេរអត្ថបទដែលបានចូលរួមប្រកួតប្រជែងឈើចំណុចដូចជា អត្ថរូប ៖ រចនាបថ ពាក្យពេចន៍ ឃ្លោងឃ្លា ល្បះ…(ចៀសវាងប្រើពាក្យអសុរោះ ឬអាសអាភាស)។ អត្ថន័យ៖ ខ្លឹមសារស្នេហាជាតិ អប់រំ លើកតម្កើង គាំទ្រ សរសើរ ចូលរួមផ្សព្វផ្សាយ…។ អត្ថរស៖ រសជាតិអណ្ដែតអណ្ដូង កម្សត់ អង់អាចក្លាហាន ប្រយុទ្ធ កំប្លែង ជីវភាពរស់នៅ ការរៀបរាប់ពីទេសភាព ធម្មជាតិព្រៃព្រឹក្សា បក្សាបក្សី… ។
រង្វាន់ជ័យលាភីទាំងផ្នែករឿងខ្លី និងផ្នែកកំណាព្យ នឹងទទួលបានលិខិតបញ្ជាក់ និងប្រាក់រង្វាន់ រួមមាន ជ័យលាភីលេខ១ ទឹកប្រាក់ចំនួន ១លាន៥សែនរៀល, ជ័យលាភីលេខ២ ទឹកប្រាក់ចំនួន ១លានរៀល, ជ័យលាភីលេខ៣ ទឹកប្រាក់ចំនួន ៨សែនរៀល និងជ័យលាភីលេខ៤ និងលេខ៥ រង្វាន់លួងចិត្ត។
របៀបផ្ញើស្នាដៃ ត្រូវធ្វើអត្ថបទជា Microsoft Word & PDF (ភ្ជាប់៖ អត្តសញ្ញាណ, CV, រូបថត 4×6) រួចផ្ញើមកកាន់តេឡេក្រាមលេខ ០១២ ៦៥៨ ៧៥៨។ ផុតកំណត់ទទួលពាក្យនៅមុនម៉ោង ៥ល្ងាច ថ្ងៃទី១៥ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៥៕