អ្នកនាំពាក្យ ស្នើកុំឱ្យមាន​ការផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មានដែល​ប៉ះពាល់ដល់សិទ្ធិ កិត្តិយស និងសេចក្តីថ្លៃថ្នូរកុមារ
ថ្លែង​ក្នុង​សិក្ខាសាលា ស្តីពី​ការ​រក្សា​សុវត្ថិភាព​កុមារនៅ​ក្នុង​វិស័យ​សារព័ត៌មាន កាលពីព្រឹក​ថ្ងៃទី២៣ ខែ​ឧសភា ឆ្នាំ២០២៥ ឯកឧត្តម ទេព អស្នារិទ្ធ អនុរដ្ឋលេខាធិការ និង​ជា​អ្នកនាំ​ពាក្យ​ក្រសួងព័ត៌មាន បាន​ស្នើ​ដល់​អ្នកសារព័ត៌មាន ក៏ដូចជា​អ្នក​ផ្សព្វផ្សាយ​នៅ​លើ​បណ្តាញ​សង្គម សូម​កុំផ្សាយ​ព័ត៌មាន​ដែល​ធ្វើឱ្យ​ប៉ះពាល់​ដល់​សិទ្ធិ កិត្តិយស និង​សេចក្តី​ថ្លៃថ្នូរ​របស់​អ្នកដទៃ ជាពិសេស​កុមារ ដែលអាច​ធ្វើឱ្យ​កុមារ​នៅ​ពេលពួកគេ​​ពេញវ័យ ប៉ះពាល់​ដល់​ផ្លូវចិត្ត ឬមាន​ការ​រើសអើង។
ឯកឧត្តម ទេព អស្នារិទ្ធ បញ្ជាក់​ថា បច្ចុប្បន្ន​ប្រជាពលរដ្ឋ ដែល​ប្រើប្រាស់​នូវ​បណ្តាញ​ទំនាក់ទំនងសង្គម​ភាគ​ច្រើនជា​យុវវ័យ​ដែល​មាន​ប្រមាណ​៦៩ភាគរយ នៃ​ប្រជាជន​សរុប, ដូច្នេះ អ្នក​សារព័ត៌មាន​ត្រូវ​ចូលរួម​ក្នុង​ការ​ផលិត​ផ្សព្វផ្សាយ​ព័ត៌មាន ដែល​ចូលរួម​ចំណែក​ការពារ លើក​តម្កើង​នូវ​ការ​ការពារ​សិទ្ធិ កិត្តិយស សេចក្តីថ្លៃថ្នូរ របស់​កុមារ ​និង​យុវវ័យ។ ឯកឧត្តមបន្តថា នៅ​ក្នុង​ការងារ​ជាអ្នកសារព័ត៌មាន មិនមែន​គ្រាន់តែ​ជាអ្នកចុះ​ទៅ​យក​ព័ត៌មាន ផ្សព្វផ្សាយ​ឱ្យតែបាន​នោះទេ ពោល​គឺ​ត្រូវ​ពិនិត្យ ស្រាវជ្រាវ និង​ផ្សព្វផ្សាយ​ព័ត៌មាន​ប្រកប​ដោយ​ក្រមសីលធម៌ មិន​ប៉ះពាល់​ដល់សិទ្ធិ កិត្តិយស សេចក្តីថ្លៃថ្នូរ​របស់​អ្នកដទៃ​ឡើយ។
ជា​មួយគ្នា​នេះ លោក យី គឹមថាន នាយក​ប្រចាំ​ប្រទេស​ស្តីទី របស់​អង្គការ​ភ្លែន​អន្តរជាតិ​កម្ពុជា និង​ជាតំណាង​បណ្តាញ​ផ្នែក​ទំនាក់ទំនង មាន​ប្រសាសន៍​ថា សិក្ខាសាលាស្តីពី​ការ​រក្សា​សុវត្ថិភាព​កុមារនៅ​ក្នុង​វិស័យ​សារព័ត៌មាន ត្រូវ​រៀបចំ​ឡើង​ដោយមាន​គោលបំណង​រួម​មួយ គឺ​ពង្រឹង​សមត្ថភាព​រួមគ្នា ដើម្បី​រាយ​ការណ៍​ប្រកប​ដោយ​ក្រម​សីលធម៌ និង​ការ​ទទួល​ខុសត្រូវ លើ​គ្រប់​បញ្ហា​ដែល​ទាក់ទង​នឹងកុមារ យុវជន ជាពិសេស​ក្មេងស្រី និង​ស្ត្រី​វ័យក្មេង ដើម្បីរក្សា​បាន​នូវ​ស្តង់ដា​គាំពារ​ខ្ពស់​បំផុត។
នាយក​ប្រចាំ​ប្រទេស​ស្តីទីរបស់អង្គការ​ភ្លែន​អន្តរជាតិ​កម្ពុជា​បន្ថែម​ថា ប្រព័ន្ធ​ផ្សព្វផ្សាយ​ដើរតួនាទី​យ៉ាងសំខាន់​ក្នុងការ​បង្កើន​ការ​យល់ដឹង និង​ការ​យល់​ឃើញ​របស់​សាធារណជន ហើយ​នេះជា​ការ​ទទួល​ខុសត្រូវ​ដ៏ធំ។ លោកថា នៅ​ពេល​រាយការណ៍​អំពី​កុមារ យុវជន និង​បុគ្គល​ដែល​ងាយ​រងគ្រោះ ត្រូវ​ធានា​ថា សុវត្ថិភាព​ សេចក្តីថ្លៃថ្នូរ និង​សិទ្ធិ​របស់​ពួកគេ​មិន​ត្រូវ​បាន​ប៉ះពាល់ និង​បំពាន​ឡើយ។
លោក យី គឹមថាន នាយកប្រចាំប្រទេសស្តីទី របស់អង្គការភ្លែនអន្តរជាតិកម្ពុជា
លោក យី គឹមថាន ជឿជាក់ថា វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​នេះមិន​ត្រឹម​តែជួយ​កសាងសមត្ថភាព​របស់អ្នក​ចូលរួម​ តែក៏អាចជួយ​បង្កើន​ការ​សហការ​រវាង​អ្នកសារព័ត៌មាន និង​អង្គការ​មិនមែន​រដ្ឋាភិបាល​ដែល​ធ្វើ​ការគាំទ្រ​ដល់កុមារ ហើយអ្វី​ដែល​សំខាន់​នោះ គឺធានា​ថា សំឡេង​របស់​កុមារ និង​យុវជន ត្រូវ​បាន​គេឮ គោរព និង​ការពារ​ពួកគេ​ពីគ្រប់​ទម្រង់​នៃ​អំពើហិង្សា និង​ការ​អនុវត្ត​ដែល​បង្ក​ហានិភ័យ​ដល់​ពួកគាត់។
គួរ​ជំរាប​ជូន​ថា សិក្ខា​សាលា​បណ្ដុះបណ្ដាល​អ្នកសារព័ត៌មាន ស្តីពី​ការ​រក្សា​សុវត្ថិភាព​កុមារ​នៅក្នុង​វិស័យ​សារព័ត៌មាន ត្រូវរៀបចំឡើង​ដោយ​អង្គការ​ឃែរ​កម្ពុជា អង្គការ​ភ្លែន​អន្តរជាតិ​កម្ពុជា អង្គការ Save the Children ប្រចាំ​កម្ពុជា យូនីសេហ្វ​ប្រចាំកម្ពុជា និង​អង្គការ​ទស្សនៈពិភព​លោក​អន្តរជាតិ​ប្រចាំ​នៅ​កម្ពុជា ក្នុង​គោល​បំណង​ដើម្បី​ការពារកុមារ និង​សហគមន៍​ដែល​ងាយ​រងគ្រោះ កាន់តែ​ប្រសើរ​ឡើង៕