ក្នុងជីវិតការងារ ការអភិវឌ្ឍខ្លួនឯងគឺជាកត្តាសំខាន់ដែលនាំឱ្យមនុស្សម្នាក់ៗរីកចម្រើន ទាំងក្នុងតួនាទីបច្ចុប្បន្ន និងការរៀបចំគម្រោងសម្រាប់អនាគត។ ក្នុងកិច្ចប្រជុំបូកសរុបការងារប្រចាំឆ្នាំ២០២៤ និងផែនការអភិវឌ្ឍឆ្នាំ២០២៥ លោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាល អគ្គនាយកបណ្តាញគ្រឹះស្ថានអប់រំ វេសឡាញ អេឌ្យូខេសិន គ្រុប បានសង្កត់ធ្ងន់ថា ការអភិវឌ្ឍខ្លួនឯងមិនមែនគ្រាន់តែសម្រាប់ការបំពេញតួនាទីបច្ចុប្បន្នប៉ុណ្ណោះទេ តែថែមទាំងអាចជួយឱ្យស្ថាប័នរីកចម្រើនទៅមុខ។ ក្នុងនោះ លោកឧកញ៉ាបានចែករំលែកគន្លឹះសំខាន់ៗចំនួន៥ ដែលអាចជួយឱ្យបុគ្គលិកអភិវឌ្ឍការងារទាំងបច្ចុប្បន្ន និងអនាគត។
គន្លឹះទី១ ចំណង់ ៖ ចំណង់ជាកត្តាដ៏សំខាន់មួយដែលជំរុញឱ្យមនុស្សម្នាក់ៗខិតខំប្រឹងប្រែង និងធ្វើការងារដើម្បីសម្រេចគោលដៅ។ លោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន មានប្រសាសន៍ដោយលើកជាឧទាហរណ៍ថា ប្រសិនបើយើងចង់បានតំណែងណាមួយនៅក្នុងក្រុមហ៊ុន ឬកន្លែងធ្វើការ នោះជាគោលដៅដែលយើងត្រូវទៅ បន្ទាប់មកត្រូវដឹងថា តួនាទីមុខតំណែងនោះមានចរិតលក្ខណៈបែបណា មានទំនួលខុសត្រូវអ្វីខ្លះ ដើម្បីយើងអាចអភិវឌ្ឍខ្លួនសម្រាប់មុខតំណែងតួនាទីនោះ។
គន្លឹះទី២ ចំណេះ ៖ ចំណេះជាមូលដ្ឋានគ្រឹះសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញ និងការងាររបស់មនុស្សម្នាក់ៗ។ លោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន មានប្រសាសន៍ថា កន្លែងណាក៏ដោយ ក៏ត្រូវការធនធានមនុស្សដែលមានចំណេះដឹង មានគំនិតច្នៃប្រឌិត ដូច្នេះបុគ្គលិក ឬបុគ្គលដែលចង់អភិវឌ្ឍខ្លួន សូមរៀនបន្ត អានបន្ត ដើម្បីមានចំណេះដឹងថ្មីៗ។ បើតាមលោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន ចំណេះដឹង គំនិតច្នៃប្រឌិតថ្មីៗ គឺកើតឡើងពីការរៀនសូត្រ។
គន្លឹះទី៣ ជំនាញ ៖ បើតាមប្រសាសន៍របស់លោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន ជំនាញក៏ត្រូវបានចាត់ទុកថា គឺជាអំណាចមួយផងដែរ នៅពេលដែលយើងមានជំនាញមួយច្បាស់លាស់។ ដូច្នេះនៅពេលដែលបុគ្គលមានជំនាញ រួមជាមួយបទពិសោធន៍ ក្នុងការអនុវត្តការងារណាមួយ នោះគេនឹងទទួលបានជោគជ័យ។
គន្លឹះទី៤ ចរិត ៖ ចរិតគឺជាលក្ខណៈផ្ទាល់ខ្លួន និងឥរិយាបថរបស់មនុស្សម្នាក់ៗ។ វារួមមានការមានភាពស្មោះត្រង់ ការទទួលខុសត្រូវ អត់ធ្មត់ និងការគោរព។ ចរិតល្អជាកត្តាសំខាន់ដែលជួយឱ្យមនុស្សម្នាក់ៗអាចធ្វើការងារបានដោយជោគជ័យ និងមានទំនាក់ទំនងល្អជាមួយអ្នកដទៃ។ លោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន មានប្រសាសន៍ថា មុននឹងតម្លើងមុខតំណែងបុគ្គលិកណាម្នាក់ ក្រៅពីចំណេះ និងជំនាញ គេក៏កត់សម្គាល់ទៅលើចរិតរបស់បុគ្គលនោះដែរ ដូចជា តើចរិតរបស់បុគ្គលនោះអាចដឹកនាំគេបានទេ ចរិតអាចធ្វើការងារជាមួយអ្នកដទៃជាដើម។
គន្លឹះទី៥ ចំណងទាក់ទង ៖ ទំនាក់ទំនងល្អអាចជួយឱ្យមនុស្សម្នាក់ៗអភិវឌ្ឍការងារបានល្អ និងបង្កើតឱកាសថ្មីៗ។ លោកឧកញ៉ា ពន្យល់ថា ទោះស្ថិតក្នុងតួនាទីណាក៏ដោយ មនុស្សយើងមិនអាចធ្វើការងារតែម្នាក់ឯងនោះទេ ការមានចំណងទាក់ទង មិនថាជាមួយក្រុមការងារ ឬផ្នែកផ្សេងៗ នឹងជួយឱ្យការងារកាន់តែរលូន និងអភិវឌ្ឍទៅមុខ។
ស្របគ្នានេះ លោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន ក៏បានផ្តល់ជាដំបូន្មានដើម្បីឱ្យការបំពេញការងារ និងតួនាទីបានកាន់តែល្អ ដោយថា ប្រសិនបើយើងទទួលបានឋានៈតួនាទីណាមួយ សូមមើលពីទំនួលខុសត្រូវរបស់ខ្លួនឯង ហើយគិតពីសមិទ្ធផលដែលរំពឹងទុក, ជាមួយគ្នាដើម្បីទទួលបានសមិទ្ធផលរំពឹងទុក យើងត្រូវប្រាកដថា មានចំណេះដឹងត្រឹមត្រូវ មានជំនាញច្បាស់លាស់ ចរិតលក្ខណៈ ជាពិសេសចេះបង្កើតចំណងទាក់ទងជាមួយអ្នកធ្វើការជាមួយគ្នា៕