ភ្នំពេញ – ក្នុងសន្និបាតបូកសរុបការងារឆ្នាំ២០២១ និងលើកទិសដៅការងារឆ្នាំ២០២២ របស់ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ កាលពីពេលថ្មីៗនេះ គេបានរកឃើញថា កម្ពុជាកំពុងខ្វះខាតកម្លាំងពលកម្មសម្រាប់បម្រើការងារនៅតាមបណ្តារោងចក្រវាយនភ័ណ្ឌនានា។
តាមរយៈកិច្ចពិភាក្សារវាងក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ជាមួយសមាគមរោងចក្រកាត់ដេរនៅកម្ពុជា (GMAC) គេបានរកឃើញថា ដោយសារបរិបទកំណើន នៃការបញ្ជាទិញកើនឡើងខ្ពស់ ទើបបានបណ្តាលឱ្យខ្វះខាតនូវកម្លាំងពលកម្ម។
លោក កាំង ម៉ូនីកា អគ្គលេខាធិការរងសមាគមរោងចក្រកាត់ដេរនៅកម្ពុជា (GMAC) បានមានប្រសាសន៍ថា ការខ្វះខាតកម្លាំងពលកម្មនេះ គឺដោយសារតែមានការផ្ទេរការបញ្ជាទិញពីប្រទេសភូមា ព្រោះតែប្រទេសមួយនេះកំពុងតែមានវិបត្តិនយោបាយ គួបផ្សំជាមួយការបើកនូវរោងចក្រថ្មីៗជាច្រើនទៀត។
យ៉ាងណាក៏ដោយ បើតាមការលោក ម៉ូនីកា កង្វះកម្លាំងពលកម្មនេះ គឺមានតែសម្រាប់បណ្តារោងចក្រដែលមានទីតាំងនៅរាជធានីភ្នំពេញ និងជុំវិញរាជធានីភ្នំពេញ ដោយបើតាមព័ត៌មានដែលលោកទទួលបាន រោងចក្រខ្លះអាចនឹងខ្វះខាតកម្មករ ១០ភាគរយ ហើយរោងចក្រខ្លះទៀតអាចនឹងខ្វះខាតកម្មករប្រមាណជា ១៥ភាគរយ។
ជាមួយគ្នា ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហានេះ បើតាមការបញ្ជាក់របស់លោក កាំង ម៉ូនីកា ថា ពេលនេះ សមាគមរោងចក្រកាត់ដេរនៅកម្ពុជា (GMAC) និង ទីភ្នាក់ងារជាតិមុខរបរ (NEA) កំពុងរួមគ្នាដោះស្រាយ ដោយធ្វើការផ្សព្វផ្សាយទៅដល់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ ព្រមជាមួយនឹងការរៀបចំជាព្រឹត្តិការណ៍មួយចំនួន ហើយធ្វើការផ្សព្វផ្សាយ និងជ្រើសរើសបុគ្គលិក ដើម្បីផ្គត់ផ្គង់ទៅដល់រោងចក្រ សហគ្រាស ដែលកំពុងតែមានតម្រូវការកម្លាំងពលកម្មសម្រាប់បង្កើនចង្វាក់ផលិតកម្មផ្សេងៗរបស់ខ្លួន។
បើយោងតាមរបាយការណ៍របស់ សមាគមរោងចក្រកាត់ដេរនៅកម្ពុជា បានឱ្យដឹងថា នៅក្នុងឆ្នាំ២០២១កន្លងទៅ ការនាំចេញផលិតផលកាត់ដេរមានចំនួន ១១,៣៨៩.៦លានដុល្លារអាមេរិក ដែលចំនួននេះកើនឡើងប្រមាណ ១,៥០៥លានដុល្លារអាមេរិក ស្មើនឹង ១៥.២ភាគរយ ក្នុងនោះសម្លៀកបំពាក់មានចំនួន ៨,០១៧លាន ស្បែកជើង ១,៣៩០លាន និងផលិតផលធ្វើដំណើរ ១,៤៩០លាន ក្រៅពីនេះគឺផលិតផលវាយនភ័ណ្ឌផ្សេងៗទៀត៕