ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ក៏បានស្នើឱ្យបន្តពង្រឹងប្រព័ន្ធ និងគុណភាពអប់រំ ជាពិសេសកម្រិតឧត្តមសិក្សា ត្រូវធ្វើការសិក្សាស៊ីជម្រៅ វិភាគបែបវិទ្យាសាស្ត្រលើស្ថានភាពបច្ចុប្បន្ន និងអនាគត កសាងប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីសហគ្រិនភាព យល់ច្បាស់ពីចំណុចដែលត្រូវរួមគ្នាកែលម្អបន្ថែមទៀត។
ឯកឧត្តមសាស្រ្តាចារ្យ ហោង ប៉េង សាកលវិទ្យាធិការ នៃសាកលវិទ្យាល័យជាតិគ្រប់គ្រង មានប្រសាសន៍ថា គោលបំណងកម្មវិធីនេះ ដើម្បីបង្កើនតម្លៃនៃការស្រាវជ្រាវតាមរយៈការផ្លាស់ប្ដូរទិសពីការរៀនតែទ្រឹស្ដីសុទ្ធទៅរកការអនុវត្តជាក់ស្ដែង។ ក្នុងនោះ ជាការចូលរួមរបស់និស្សិតមកពីគ្រប់សាកលវិទ្យាល័យទាំងរដ្ឋ និងឯកជន ដើម្បីរៀបចំធ្វើគម្រោងសហគ្រិនភាព ក្រោមការបណ្ដុះបណ្ដាលពីអ្នកជំនាញ។
ឯកឧត្តមសាស្រ្តាចារ្យ ហោង ប៉េង សាកលវិទ្យាធិការ នៃសាកលវិទ្យាល័យជាតិគ្រប់គ្រង
ឯកឧត្តមសាស្រ្តាចារ្យ ហោង ប៉េង បញ្ជាក់ថា គម្រោងកិច្ចសហការស្រាវជ្រាវនេះ ​នឹងគៀរគរការចូលរួមពីអ្នកជំនាញពីសាកលវិទ្យាល័យនានា ដើម្បីចូលរួមជំរុញឱ្យគម្រោងទីមួយទទួលបានជោគជ័យ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត សាន វឌ្ឍនា រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា
រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំ បញ្ជាក់ថា ដើម្បីចូលរួមដោះស្រាយបញ្ហានិស្សិតឱ្យការសិក្សាប្រសើរ និងផ្សារភ្ជាប់ការសិក្សាទៅកាន់ទីផ្សារ ទើបបង្កើតឱ្យមានកម្មវិធីនេះឡើង ដោយ ទី១. រៀបចំកម្មវិធីមួយដែលផ្ដល់ឱកាស និងពេលវេលាពេញលេញឱ្យនិស្សិតក្នុងការ​បង្កើតស្នាដៃ ទី២. និស្សិតមកពីសាកលវិទ្យាល័យផ្សេងគ្នា ជំនាញផ្សេងគ្នាចេះសហការគ្នា និង ទី៣.​ ការស្រាវជ្រាវរបស់និស្សិតកម្ពុជាអាចដោះស្រាយបញ្ហាតូចមួយប៉ុន្តែមានដំណោះស្រាយច្បាស់លាស់។
លោក​ ឯក ចំណាន ជានិស្សិតឆ្នាំទី៣ សិក្សាជំនាញសហគ្រិនភាព និងនវានុវត្តន៍ នៃសាកលវិទ្យាល័យជាតិគ្រប់គ្រង
យុវជន​ ឯក ចំណាន និស្សិតឆ្នាំទី៣ សិក្សាជំនាញសហគ្រិនភាព និងនវានុវត្តន៍ នៃសាកលវិទ្យាល័យជាតិគ្រប់គ្រង និយាយថា រូបគេចាប់អារម្មណ័ចូលរួមក្នុងកម្មវិធីការស្រាវជ្រាវ និងនវានុវត្តន៍ដើម្បីសហគ្រិនភាពនេះ ព្រោះបានផ្សារភ្ជាប់នឹងជំនាញដែលខ្លួនកំពុងរៀន ហើយអាចដោះស្រាយបញ្ហាសង្គមជាក់ស្ដែង។ យុវជន​ ឯក ចំណាន បន្តថា ការចូលរួមក្នុងគម្រោងនេះ រូបគេមានគំនិតចង់ដោះស្រាយបញ្ហាបរិស្ថានដោយប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា។
គួរជំរាបជូនថា កម្មវិធី R&I4E ៖ ការស្រាវជ្រាវ និងនវានុវត្តន៍ ដើម្បីសហគ្រិនភាព ត្រូវ​បាន​អនុវត្តក្រោមមូលនិធិសម្រាប់ការស្រាវជ្រាវគំនិតច្នៃប្រឌិត និងនវានុវត្តន៍ នៃក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា៕