ភ្នំពេញ – ឯកឧត្តម ថង សាម៉ុន អគ្គនាយករងនៃអគ្គនាយកដ្ឋានអប់រំ បណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ នៃក្រសួងការងារ បានឱ្យដឹងថា បច្ចុប្បន្ននេះ ទីផ្សារការងារសម្រាប់អ្នកបច្ចេកទេស ឬគេហៅថា TVET មានទំហំធំ និងទូលំទូលាយជាងអ្នកដែលរៀនខាងពាណិជ្ជកម្ម គណនេយ្យ ឬគ្រប់គ្រងជាដើម ។
តាមការបញ្ជាក់របស់ឯកឧត្តម ថង សាម៉ុន ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០០០ រហូតមកដល់បច្ចុប្បន្ន ការងារលើជំនាញបណ្តុះបណ្តាលច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ កម្ពុជាកំពុងមានតម្រូវការខ្ពស់ ។ ឯកឧត្តមបន្តថា ដោយសារវិស័យការងារជាច្រើននៅកម្ពុជាត្រូវការជំនាញបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ទើបចាប់ពីឆ្នាំ២០១៥ រាជរដ្ឋាភិបាលមានគោលនយោបាយអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញ គោលនយោបាយអភិវឌ្ឍន៍ឧស្សាហកម្មកម្ពុជា និងគោលនយោបាយអភិវឌ្ឍន៍មុខរបរនិងការងារជាបន្តបន្ទាប់ ។
ឯកឧត្តម ថង សាម៉ុន បានបញ្ជាក់ថា គោលនយោបាយទាំងនោះ កំពុងជំរុញការងារបណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ពង្រីកគុណភាពអប់រំនៅតាមសាលា ព្រមទាំងកសាងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធបណ្តុះបណ្តាលផ្សេងៗ ដើម្បីមានលទ្ធភាពបណ្តុះបណ្តាលអ្នកជំនាញឱ្យបានច្រើនស្របតាមតម្រូវការទីផ្សារការងារ ។
“បច្ចុប្បន្ននៅកម្ពុជា ខ្ញុំយល់ថា TVET (ជំនាញបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ) គឺទីផ្សារការងារនៅទូលាយច្រើនណាស់ ហើយនៅតែមានតម្រូវការសម្រាប់អ្នកមានបច្ចេកទេស TVET ចំាបាច់”
តាមរបាយការណ៍របស់ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានឱ្យដឹងថា បច្ចុប្បន្នកម្ពុជាត្រូវការអ្នកជំនាញបច្ចេកទេសសម្រាប់ជួយអភិវឌ្ឍន៍ក្នុងវិស័យឧស្សាហកម្ម ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនានាប្រមាណ ៣១ម៉ឺននាក់ក្នុងមួយឆ្នាំៗ ខណៈអ្នកបច្ចេកទេសដែលត្រូវបានបណ្តុះបណ្តាលដោយក្រសួងការងារ មានតែប្រមាណ ៦ម៉ឺននាក់នៅក្នុងមួយឆ្នាំប៉ុណ្ណោះ ។ តួលេខនេះបានបង្ហាញថា កម្ពុជាពិតជានៅមានការខ្វះខាតធនធានមនុស្សផ្នែកបច្ចេកទេសច្រើន ៕