មន្រ្តីជំនាញការងារ ៖ បច្ចុប្ប​ន្ន​អ្នករៀន​ជំនាញប​ច្ចេក​ទេស​មាន​ទីផ្សារ​ការ​ងារទូ​លំ​ទូលា​យ
ភ្នំពេញ –  ឯកឧត្តម ថង សាម៉ុន អគ្គនាយករងនៃអគ្គនាយកដ្ឋានអប់រំ បណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ នៃក្រសួងការងារ បាន​ឱ្យដឹងថា បច្ចុប្បន្ននេះ ទីផ្សារ​ការងារ​សម្រាប់អ្នក​បច្ចេកទេស ឬគេហៅថា TVET មានទំហំធំ និង​ទូលំទូលាយជាងអ្នក​ដែល​រៀន​ខាងពាណិជ្ជកម្ម គណនេយ្យ ឬ​គ្រប់គ្រងជាដើម ។
តាមការ​បញ្ជាក់របស់ឯកឧត្តម ថង សាម៉ុន ចាប់តាំងពីឆ្នាំ​២០០០ រហូតមកដល់បច្ចុប្បន្ន ​ការងារ​លើជំនាញ​បណ្តុះបណ្តាលច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ កម្ពុជា​កំពុង​មាន​តម្រូវការខ្ពស់ ។ ឯកឧត្តមបន្តថា ដោយសារវិស័យការងារជាច្រើននៅកម្ពុជាត្រូវការជំនាញបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ទើបចាប់ពី​​ឆ្នាំ​២០១៥ រាជ​រដ្ឋា​ភិបាល​មាន​គោល​នយោ​បាយ​អភិវឌ្ឍន៍​ជំនាញ គោល​នយោបាយ​អភិវឌ្ឍន៍​ឧស្សាហកម្ម​កម្ពុជា និងគោល​នយោបាយអភិវឌ្ឍន៍​មុខរបរនិង​ការងារជាបន្តបន្ទាប់ ។
ឯកឧត្តម ថង សាម៉ុន បានបញ្ជាក់ថា គោលនយោបាយទាំងនោះ កំពុងជំរុញ​ការងារ​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ពង្រីក​គុណ​ភាព​អប់​រំ​នៅ​តា​ម​​សាលា ព្រមទាំង​កសាង​ហេដ្ឋារ​ច​នា​សម្ព័ន្ធបណ្តុះបណ្តាលផ្សេងៗ​ ដើម្បីមានលទ្ធភាព​បណ្តុះបណ្តាល​អ្នកជំនាញឱ្យបានច្រើនស្របតាមតម្រូវការទីផ្សារការងារ ។
“បច្ចុប្បន្ននៅកម្ពុជា ខ្ញុំយល់ថា TVET (ជំនាញបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ) គឺទីផ្សារការងារនៅទូលាយច្រើនណាស់​ ហើយនៅតែមានតម្រូវការ​សម្រា​ប់​អ្នក​មាន​បច្ចេកទេស TVET ចំាបាច់”
​តាម​របាយការណ៍​របស់ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះ​បណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ បានឱ្យ​ដឹងថា បច្ចុប្បន្ន​កម្ពុជា​ត្រូវ​ការ​អ្នក​ជំនាញ​បច្ចេកទេស​សម្រាប់​ជួយ​អភិវឌ្ឍន៍​ក្នុង​វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនានា​ប្រមាណ ៣១ម៉ឺននាក់ក្នុង​មួយ​ឆ្នាំៗ ខណៈអ្នកបច្ចេកទេស​ដែល​ត្រូវ​បាន​​បណ្តុះបណ្តាល​ដោយ​ក្រសួងការងារ មាន​តែ​ប្រមាណ ៦ម៉ឺននាក់​នៅ​ក្នុង​មួយ​ឆ្នាំប៉ុណ្ណោះ ។ ​តួលេខនេះបានបង្ហាញថា កម្ពុជាពិតជា​នៅ​មានការ​ខ្វះខាត​ធនធាន​មនុស្ស​ផ្នែកបច្ចេកទេស​ច្រើន ៕