អ្នកជំនាញអគ្គីសនី ៖ បច្ចុប្បន្នកម្ពុជាកំពុងត្រូវការយុវជន​សិក្សា​ជំនាញ​វិស្វកម្ម​អគ្គិសនី ​
ភ្នំពេញ – បច្ចុប្បន្នកម្ពុជាកំពុងត្រូវការអ្នកបច្ចេកទេសអគ្គិសនី ដើម្បីបម្រើការងារនៅក្នុង​រោងចក្រ សហគ្រាស ស្ថាប័ន និងសំណង់អគារនានា ។ ជំនាញ​វិស្វ​កម្ម​អគ្គិសនី បាន​ក្លាយ​ជា​ជំនាញ​ចាំបាច់​ចូលរួមបម្រើ​ស្ទើរ​គ្រប់វិស័យទាំងអស់នៃសង្គម និងសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ។ នេះបើតាមលោក ស៊ុយ គឹមសុង ប្រធាន​ដេប៉ា​តឺ​ម៉ង់​បញ្ជូននិង​ចែកចាយថាមពលអគ្គិសនី នៃមហាវិទ្យាល័យអគ្គិសនីរបស់​វិទ្យាស្ថានជាតិពហុបច្ចេកទេសកម្ពុជា (NPIC)។
អ្នកជំនាញ​បញ្ចប់ការ​សិក្សា​ថ្នាក់អនុបណ្ឌិត​វិស្វកម្ម​អគ្គិសនី​ពីប្រទេស​ជប៉ុនរូបនេះ បានបញ្ជាក់ថា បច្ចុប្បន្ននៅកម្ពុជា​កន្លែងការងារណា​​ក៏​ត្រូវ​ការអ្នកជំនាញ​​ថាម​ព​ល​​អគ្គិ​ស​នី​​ ។ ​ដើម្បីមានថាមពលអគ្គិសនីប្រើប្រាស់ លុះត្រាតែមានកន្លែងផលិត ហើយ​​ត្រូវមាន​បណ្តាញ​ចែកចាយដែលធានា​ស្ថេរភាពល្អដល់អ្នកប្រើប្រាស់ ។
លោក ស៊ុន គឹមសុង បានបន្ថែមថា វិស័យអគ្គិសនីជាវិស័យ​មួយ​ដែលចាំបាច់សម្រាប់​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ហើយ​​យុវជនដែល​រៀនចប់ថ្នាក់ទី១២ គួរ​តែ​ជ្រើសរើស​យក​ជំនាញបច្ចេកទេសនេះ ដើម្បីជាដើមទុនសម្រាប់ជីវិតជួយ​គ្រួសារ និងអភិវឌ្ឍន៍​ប្រទេស​ជាតិ។
វិស្វកម្មអគ្គិសនី ជា​ការសិក្សា​ទៅលើ​ការ​តបណ្តាញអគ្គិសនី​នៅ​ក្នុងនិង​ក្រៅអគារ និងការគ្រប់គ្រងប្រភពថាមពលអគ្គិសនី ។ ការសិក្សា​ជំនាញ​វិស្វ​កម្ម​អគ្គិ​ស​នីនេះ​ ត្រូវបានបែងចែកជាពីរ ក្នុងនោះ​ទី១ កម្រិតអ្នក​បច្ចេកទេសជាន់ខ្ពស់ ឬបរិញ្ញាបត្ររង សម្រាប់សិស្សដែលធ្លាក់បាក់ឌុប ឬមានតម្លៃស្មើ និងទីពីរ កម្រិត​វិស្វ​ក​រ​ ឬប​រិញ្ញាត្រ សិក្សារយៈចំនួន ៤ឆ្នាំ សម្រាប់​សិស្សដែលប្រឡងជាប់សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប។
បើតាមការបញ្ជាក់របស់លោក ស៊ុន គឹមសុង សិក្សាជំនាញ​វិស្វកម្មអគ្គិសនី សិស្ស​ចាំបាច់​ត្រូវ​មានចំណេះដឹងមូលដ្ឋាន​ចំនួនពីរមុខវិជ្ជា គឺគណិតវិទ្យា និង​រូបវិទ្យា។ មុខវិជ្ជាទាំងពីរនេះ សំខាន់​នៅ​ក្នុង​ការ​វិភាគ និង​គណនា ។ សូមជម្រាបថា ក្រោយ​ពេលសិស្ស​​បញ្ចប់ការ​សិក្សាជំនាញវិស្វកម្មអគ្គិសនី និស្សិតមានឱកាសការងារទូលំទូលាយ ​អាច​ទៅបម្រើ​ការងារ​នៅតាម​បណ្តាក្រុមហ៊ុន​តម្លើង​​ប្រព័ន្ធ​បណ្តាញ សំណង់អគារ បុរី ខុនដូ ក្រសួងស្ថាប័ន ហើយទទួលបានប្រាក់បៀវត្សរ៍​សមរម្យទៅតាមសមត្ថភាព ៕