វេជ្ជបណ្ឌិត យឹម សុបុត្រា ៖ ក្លាយជាអ្នកឯកទេសសុខភាពផ្លូវចិត្តត្រូវមានចំណេះដឹងមូលដ្ឋាន ៥ចំណុច
ភ្នំពេញ – អ្នកឯកទេសសុខភាពផ្លូវចិត្តជាធនធានមនុស្សសំខាន់ចូលរួមលើកម្ពស់សុខភាពបុគ្គល សុខភាពគ្រួសារ និងជីវភាពប្រជាជនកម្ពុជា ។ កម្ពុជាត្រូវការអ្នកឯកទេសសុខភាពផ្លូវចិត្តជាច្រើននាក់ ដើម្បីចូលរួមដោះស្រាយបញ្ហាសុខុមាភាពសង្គម ព្រមទាំងចូលរួមការអភិវឌ្ឍន៍នានាឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើង ។ ដើម្បីក្លាយជាអ្នកឯកទេសសុខភាពផ្លូវចិត្ត ទាមទារឱ្យយុវជនត្រៀមខ្លួនជានិច្ចក្នុងការសិក្សា ព្រមទាំងមានចំណេះដឹងមូលដ្ឋាន ៥ចំណុចជាចំាបាច់ ។ នេះបើតាមការបញ្ជាក់​របស់​លោក​វេជ្ជបណ្ឌិត យឹម សុបុត្រា អ្នកឯកទេសវិកលវិទ្យា នៅមន្ទីរពេទ្យមិត្តភាពខ្មែរសូវៀត ។
លោកវេជ្ជបណ្ឌិត យឹម សុបុត្រា មើលឃើញថា ប្រជាជនកម្ពុជាមានបញ្ហាសុខភាពផ្លូវចិត្តច្រើន ហើយពួកគាត់ជួបការលំបាក ដោយសារអ្នកជំនាញផ្នែកសុខភាពផ្លូវចិត្តមានតិចតួច ។ អ្នកមានបញ្ហាសុខភាពផ្លូវចិត្តត្រូវការអ្នកប្រឹក្សាដើម្បីផ្លាស់ប្តូរការ​គិត កែប្រែ​អាកប្បកិរិយា ការស្តារសតិបញ្ញា ស្មារតី កាយសម្បទា និងការស្តារលទ្ធភាព​​ពលកម្ម ឬផ្តល់សេវាអប់រំផ្លូវចិត្តដល់​ក្រុម​គ្រួសារដែលមើលថែទាំដល់​អ្នក​​​​ជម្ងឺ​ទាំងនោះ។
ទន្ទឹមគ្នានេះ ដើម្បីក្លាយជាអ្នកឯកទេសជំងឺផ្លូវចិត្ត ចាំបាច់ត្រូវតែមានលក្ខណៈសម្បត្តិឱ្យបានត្រឹមត្រូវចំនួន ៥ថែមទៀត រួមមាន ១.ត្រូវតែជាបុគ្គលមានសុខភាពចិត្តល្អ មានចិត្តធ្ងន់, ២. ត្រូវតែជាអ្នកព្យាយាម, ៣. ជាបុគ្គលមួយដែលមានសមត្ថភាពយល់ចិត្ត យល់អារ​ម្មណ៍​របស់អតិថិជន (ស្គាល់ពីបរិបទរស់នៅរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេសយល់ថា តើគាត់ជួបបញ្ហាអ្វីខ្លះ?), ៤. ត្រូវសហការយ៉ាងស្អិតល្មួតជាមួយគ្រូពេទ្យផ្សេង (អ្នកដែលមកទទួលសេវាផ្នែកផ្លូវចិត្ត មិនមែនឈឺតែផ្លូវចិត្តទេ អាចនឹងឈឺផ្លូវកាយដែរ) និង ៥.ត្រូវតែរៀនបន្ត មិនមែនរៀនត្រឹមតែសាលាហើយចប់នោះទេ ។
យោងតាមរបាយការណ៍របស់មជ្ឈមណ្ឌល Leitner មានទីតាំងនៅសហរដ្ឋអាមេរិក​បាន​ឱ្យ​ដឹងថា នៅលើពិភពលោកមានប្រជាជនប្រហែល ៤៥០លាននាក់បានទទួលរងជំងឺផ្លូវចិត្ត ។ តួលេខនេះជាចំនួនដ៏ច្រើន លើសអ្នក​មាន​ជំងឺសរសៃឈាម បេះដូង និងច្រើនជាងពីរដង នៃជំងឺមហារីកគ្រប់មុខបូកបញ្ចូលគ្នាទៅទៀត ។
លោកវេជ្ជបណ្ឌិត យឹម សុបុត្រា បានបញ្ជាក់ថា សុខភាពផ្លូវចិត្តនិងផ្លូវកាយមានទំនាក់ទំនងជាមួយគ្នាជាចំាបាច់ សុខភាពផ្លូវចិត្តជាម្តាយសុខភាពផ្លូវកាយជាឪពុក គ្មានសុខភាពណាមួយខ្វះសុខភាពផ្លូវចិត្តបានឡើយ ។ ​ក្លាយខ្លួនជាអ្នកជំនាញសុខភាពផ្លូវចិត្ត សម្រាប់លោកមានមោទនភាព ព្រោះអាចជួយប្រជាជនកម្ពុជារួចផុតពីបញ្ហាផ្លូវចិត្ត ជួយយុវជនឱ្យចាកផុតពីគ្រឿងញៀនហើយបន្តការសិក្សា បន្តយកអាជីពដែលជាគម្រោងជីវិតខ្លួនគេផ្ទាល់ និងក្រុមគ្រួសារ ៕