ជំនាញសំណង់ស៊ីវិល ជំនាញមានតម្រូវការខ្លាំង​សម្រាប់ប្រទេស​កំពុងអភិវឌ្ឍន៍
ភ្នំពេញ – ដោយ​សារតែ​ប្រទេស​កម្ពុជា គឺជាប្រទេស​កំពុងអភិវឌ្ឍន៍ ដូច្នេះ​មានការ​សាងសង់​នូវ​សំណង់​អគារ រោងចក្រ សហគ្រាស ក៏​ដូចជា​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធជា​ច្រើន ដែលវា​ត្រូវ​ការ​ចាំបាច់​ខ្លាំង​​នូវ​អ្នកជំនាញ​ផ្នែកសំណង់ស៊ីវិល។ នេះ​បើ​តាម​ការ​លើក​ឡើងរបស់​ លោកសាស្រ្តាចារ្យ ឯក ផាន់ណារ៉ាន់ ប្រធាន​ដេប៉ាតឺម៉ង់សំណង់ស៊ីវិល នៃវិទ្យាស្ថាន​ជាតិ​បណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស។
តាមការ​បញ្ជាក់របស់​សាស្រ្តាចារ្យ ផាន់ណារ៉ាន់ បច្ចុប្បន្ន អ្នកដែលចេះនូវ​ជំនាញ​សំណង់ស៊ីវិល គឺពិតជាតម្រូវ​ការ​សម្រាប់​ក្រុមហ៊ុន​ធ្វើការងារផ្នែកសំណង់ មិន​ថាក្រុមហ៊ុនក្នុងស្រុក និង​ក្រៅស្រុកនោះទេ ។
“នៅប្រទេស​យើង​កំពុងអភិវឌ្ឍន៍ គឺត្រូវការ​ណាស់​ជំនាញ​សំណង់ស៊ីវិលហ្នឹង ដូចសព្វថ្ងៃសាលាបណ្តុះបណ្តាលសិស្ស​ហើយចប់ ឥឡូវ​រកសិស្ស​ឱ្យ​គេ​ទៅ​ក្រុមហ៊ុន​នីមួយៗ​អត់គ្រប់ផង
តើសំណង់ស៊ីវិលគេរៀនលើអ្វីខ្លះ?
ប្រធាន​ដេប៉ាតឺម៉ង់សំណង់ស៊ីវិល នៃវិទ្យាស្ថាន​ជាតិ​បណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស បាន​បញ្ជាក់ថា សំណង់ស៊ីវិល គឺចង់ផ្តោត​ទៅ​លើ​ការ​សាងសង់អគារ​ជា​បេតុង ស្ពានបេតុង អគារខុនដូជាដើម។ ដូច្នេះជំនាញនេះ គេ​នឹងសិក្សា​ ទី១.អំពីភោគសាស្រ្ត ដូចជាថ្ម ខ្សាច់ ដី, ទី២.គេសិក្សា​ផងដែរ​អំពីសម្ភារៈសម្រាប់ការ​សាងសង់​ដូចជា ស៊ីម៉ង់ត៌ ដែកជាដើម, ទី៣ គេសិក្សា​អំពីបេតុង ដូចជាបេតុងអាមេ និងបេតុងប្រើខ្សែកាបជាដើម។
បន្ទាប់​មក​ទៀត គេ​នឹងសិក្សា​ទៅ​លើ​ការ​គណនាគម្រោងក្នុងការសាងសង់ ដូចជាតួរសំណង់ ឆ្អឹងសំណង់ សរសរ ធ្នឹម គ្រឹះ ព្រមទាំង​ស្រទាប់ដីកន្លែង​សាងសង់ជាដើម។
តើនណាអាចរៀនជំនាញនេះបាន?
ឆ្លើយនឹងសំណួរខាងលើនេះ លោកសាស្រ្តាចារ្យ​បាន​បញ្ជាក់ថា ជំនាញដែល​កំពុង​មាន​តម្រូវ​ការ​ទីផ្សារ​ការងារនេះ សិស្ស​គ្រប់គ្នា​ដែល​ប្រឡង​ជាប់ ឬធ្លាក់បាក់ឌុប គឺអាច​ចូលរៀន​បាន ដោយ​សិស្ស​ធ្លាក់បាក់ឌុប អាច​រៀន​យក​បញ្ញាបត្ររងរយៈពេល​ ២ឆ្នាំកន្លះ ហើយ​សិស្ស​ដែលប្រឡងជាប់បាក់ឌុប អាច​រៀន​យក​បរិញ្ញាបត្រ ឬវិស្វករ ។
សម្រាប់ជំនាញសំណង់ស៊ីវិលនេះ មុខវិជ្ជាគ្រឹះដែលសិស្ស​គួរ​តែចេះនោះ គឺមុខវិជ្ជាគណិតវិទ្យា និង​រូបវិទ្យា ដោយ​ប្រសិន​បើ​សិស្ស​មានចំណេះដឹងលើមុខវិជ្ជាទាំង២នេះរឹងមាំ គឺ​ប្រាកដណាស់ថា ពួកគេ​នឹង​ជោគជ័យ​លោកជំនាញ​មួយ​នេះ ហើយ​នឹងមានសមត្ថភាពក្លាយជាវិស្វករ​ដ៏ចំណានម្នាក់នាពេលអនាគត។
ជាមួយ​គ្នានេះ លោកសាស្រ្តាចារ្យ ឯក ផាន់ណារ៉ាន់ ក៏​បានផ្តាំផ្ញើ​ទៅ​ដល់ប្អូនៗដែលរៀនចប់ថ្នាក់ទី១២ ពិសេស​ប្អូនៗ​ដែលធ្លាក់បាក់ឌុប សូមកុំអន់ចិត្ត ហើយ​គួរ​ចូល​មក​រៀន​ជំនាញវិជ្ជាជីវៈ (TVET) ដូចជា​ជំនាញ​បច្ចេកទេស​សំណង់ស៊ីវិលជាដើម ដោយ​ថា ក្រោយ​ពីរៀនចប់ជំនាញបច្ចេកទេសរយៈពេល​២ឆ្នាំរួច ប្អូនៗ​ក៏​អាច​បន្ត​ទៅ​រៀន​ថ្នាក់វិស្វករបានដែរ៕