ភ្នំពេញ – ដោយសារតែប្រទេសកម្ពុជា គឺជាប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍន៍ ដូច្នេះមានការសាងសង់នូវសំណង់អគារ រោងចក្រ សហគ្រាស ក៏ដូចជាហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធជាច្រើន ដែលវាត្រូវការចាំបាច់ខ្លាំងនូវអ្នកជំនាញផ្នែកសំណង់ស៊ីវិល។ នេះបើតាមការលើកឡើងរបស់ លោកសាស្រ្តាចារ្យ ឯក ផាន់ណារ៉ាន់ ប្រធានដេប៉ាតឺម៉ង់សំណង់ស៊ីវិល នៃវិទ្យាស្ថានជាតិបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស។
តាមការបញ្ជាក់របស់សាស្រ្តាចារ្យ ផាន់ណារ៉ាន់ បច្ចុប្បន្ន អ្នកដែលចេះនូវជំនាញសំណង់ស៊ីវិល គឺពិតជាតម្រូវការសម្រាប់ក្រុមហ៊ុនធ្វើការងារផ្នែកសំណង់ មិនថាក្រុមហ៊ុនក្នុងស្រុក និងក្រៅស្រុកនោះទេ ។
“នៅប្រទេសយើងកំពុងអភិវឌ្ឍន៍ គឺត្រូវការណាស់ជំនាញសំណង់ស៊ីវិលហ្នឹង ដូចសព្វថ្ងៃសាលាបណ្តុះបណ្តាលសិស្សហើយចប់ ឥឡូវរកសិស្សឱ្យគេទៅក្រុមហ៊ុននីមួយៗអត់គ្រប់ផង“
តើសំណង់ស៊ីវិលគេរៀនលើអ្វីខ្លះ?
ប្រធានដេប៉ាតឺម៉ង់សំណង់ស៊ីវិល នៃវិទ្យាស្ថានជាតិបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស បានបញ្ជាក់ថា សំណង់ស៊ីវិល គឺចង់ផ្តោតទៅលើការសាងសង់អគារជាបេតុង ស្ពានបេតុង អគារខុនដូជាដើម។ ដូច្នេះជំនាញនេះ គេនឹងសិក្សា ទី១.អំពីភោគសាស្រ្ត ដូចជាថ្ម ខ្សាច់ ដី, ទី២.គេសិក្សាផងដែរអំពីសម្ភារៈសម្រាប់ការសាងសង់ដូចជា ស៊ីម៉ង់ត៌ ដែកជាដើម, ទី៣ គេសិក្សាអំពីបេតុង ដូចជាបេតុងអាមេ និងបេតុងប្រើខ្សែកាបជាដើម។
បន្ទាប់មកទៀត គេនឹងសិក្សាទៅលើការគណនាគម្រោងក្នុងការសាងសង់ ដូចជាតួរសំណង់ ឆ្អឹងសំណង់ សរសរ ធ្នឹម គ្រឹះ ព្រមទាំងស្រទាប់ដីកន្លែងសាងសង់ជាដើម។
តើនរណាអាចរៀនជំនាញនេះបាន?
ឆ្លើយនឹងសំណួរខាងលើនេះ លោកសាស្រ្តាចារ្យបានបញ្ជាក់ថា ជំនាញដែលកំពុងមានតម្រូវការទីផ្សារការងារនេះ សិស្សគ្រប់គ្នាដែលប្រឡងជាប់ ឬធ្លាក់បាក់ឌុប គឺអាចចូលរៀនបាន ដោយសិស្សធ្លាក់បាក់ឌុប អាចរៀនយកបញ្ញាបត្ររងរយៈពេល ២ឆ្នាំកន្លះ ហើយសិស្សដែលប្រឡងជាប់បាក់ឌុប អាចរៀនយកបរិញ្ញាបត្រ ឬវិស្វករ ។
សម្រាប់ជំនាញសំណង់ស៊ីវិលនេះ មុខវិជ្ជាគ្រឹះដែលសិស្សគួរតែចេះនោះ គឺមុខវិជ្ជាគណិតវិទ្យា និងរូបវិទ្យា ដោយប្រសិនបើសិស្សមានចំណេះដឹងលើមុខវិជ្ជាទាំង២នេះរឹងមាំ គឺប្រាកដណាស់ថា ពួកគេនឹងជោគជ័យលោកជំនាញមួយនេះ ហើយនឹងមានសមត្ថភាពក្លាយជាវិស្វករដ៏ចំណានម្នាក់នាពេលអនាគត។
ជាមួយគ្នានេះ លោកសាស្រ្តាចារ្យ ឯក ផាន់ណារ៉ាន់ ក៏បានផ្តាំផ្ញើទៅដល់ប្អូនៗដែលរៀនចប់ថ្នាក់ទី១២ ពិសេសប្អូនៗដែលធ្លាក់បាក់ឌុប សូមកុំអន់ចិត្ត ហើយគួរចូលមករៀនជំនាញវិជ្ជាជីវៈ (TVET) ដូចជាជំនាញបច្ចេកទេសសំណង់ស៊ីវិលជាដើម ដោយថា ក្រោយពីរៀនចប់ជំនាញបច្ចេកទេសរយៈពេល២ឆ្នាំរួច ប្អូនៗក៏អាចបន្តទៅរៀនថ្នាក់វិស្វករបានដែរ៕