ឱសថការី អាង ហ៊ុកស្រ៊ុន ៖ សុវត្ថិភាពចំណីអាហារកំណត់សុខភាពអ្នកទទួលទាន​
ភ្នំពេញ – បើតាមអ្នកជំនាញ ចំណីអាហារដែលមានសុវត្ថិភាពរាប់ចាប់តាំងពីទីតាំងផលិតរហូតដល់តុអាហារ ។ ចំណីអាហារមានសុវត្ថិភាពរាប់ទាំងការជ្រើសរើសវត្ថុធាតុដើម ការផលិត ឬដាំដុះ ការវេចខ្ចប់ ការដឹកជញ្ចូន ការរក្សាទុក និងការប្រើប្រាស់ឧបករណ៍គ្មានមេរោគនិងធាតុផ្សំផ្សេងៗទៀត ។ លោកឱសថការី អាង ហ៊ុកស្រ៊ុន ប្រធានការិយាល័យសុវត្ថិភាពចំណីអាហារនៃនាយកដ្ឋានឱសថ ចំណីអាហារ បរិក្ខារពេទ្យ និងគ្រឿងសម្អាងរបស់ក្រសួងសុខាភិបាល មានប្រសាសន៍ដូចនេះ នៅក្នុងវេទិការយុវជនស្ដីពីសុវត្ថិភាពចំណីអាហារ កាលពីថ្ងៃអង្គារ៍កន្លងទៅ​ ។
លោកឱសថការី អាង ហ៊ុកស្រ៊ុន បាននិយាយថា ៖ “ការបរិភោគអាហារដែលគ្មានសុវត្ថិភាពធ្វើឱ្យប៉ះពា​ល់ដល់សុខភាព និង​បង្កឱ្យមានជំងឺរាគរួសធ្ងន់ធ្ងរ ហើយ​សមាជិកឯទៀតនឹងរងផលប៉ះពាល់ដូចគ្នា ត្រូវចំណាយថវិកានិងពេលវេលាថែរអ្នកជំងឺ មានបញ្ហាផ្លូវចិត្ត កើតដោយសារតែមិនបានគិតគួរពីសុវត្ថិភាពចំណីអាហារតាំងពីគ្រាដំបូង”។
ទន្ទឹមគ្នានេះ អ្នកជំនាញបានបញ្ជាក់ថា កង្វះការយកចិត្តទុកដាក់លើសុវត្ថិភាពចំណីអាហារ ប៉ះពាល់យ៉ាងខ្លាំង​ដល់​ប្រសិទ្ធភាពការងារប្រចាំថ្ងៃ ។ សុវត្ថិភាពចំណីអាហារ អាចជួយកាត់បន្ថយការពុលចំណីអាហារ, ការពារសុខភាពអ្នកប្រើប្រាស់, បង្កើនសេដ្ឋកិច្ចគ្រួសារ, លើកស្ទួយកិត្តិយសអាជីវកម្មក្នុងស្រុក, ពង្រីកទីផ្សារដោយបង្កើនការនាំចេញផលិតផលចំណីអាហារ, បង្កើនការងារជូនប្រជាពលរដ្ឋ និងកាត់បន្ថយចំណាកស្រុក, ព្រមទាំងចូលរួមបង្កើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិ ។
សូមជម្រាបថា បើតាមអ្នកជំនាញសុខភាពសាធារណៈ ទឹកនឹងគិតគូរដល់សុវត្ថិភាពចំណីអាហារ ការរក្សាទម្លាប់រស់នៅឱ្យមានអនាម័យ លាងសម្អាតដៃ ប្រើប្រាស់ទឹកស្អាត និងផឹកទឹកដែលមានសុវត្ថិភាព ទើបធានាថា មនុស្សម្នាក់នៅក្នុងគ្រួសារមានសុខភាពល្អ ។ សុវត្ថិភាពចំណីអាហារត្រូវគិតចាប់តាំងពីរូបភាពដាំដុះនៅកសិដ្ឋានរហូតដល់តុអាហារ ។ ប្រសិនផលិតផលចំណីអាហារមានស្ដង់ដា នោះនឹងកាត់បន្ថយហានិភ័យសុខភាពសាធារណៈ។