ភ្នំពេញ- សហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជារាជធានីភ្នំពេញ ក្រោមកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាមួយវិទ្យាស្ថានជាតិកសិកម្មព្រែកលៀប បានប្រកាសផ្ដល់អាហារូបករណ៍១០០% ចំនួន៥០កន្លែងសម្រាប់ឆ្នាំសិក្សា២០២១-២០២២ ។ អាហារូបករណ៍នេះផ្ដល់ជូនសិស្សដែលមានបំណងបន្តការសិក្សា និងអភិវឌ្ឍន៍សមត្ថភាពបន្ថែមលើជំនាញឯកទេស ។
បើតាមសេចក្តីជូនដំណឹងរបស់សហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជារាជធានីភ្នំពេញ អាហារូបករណ៍ទាំង៥០កន្លែងនេះ នឹងផ្ដល់សម្រាប់ការសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ ២៥កន្លែង និងបរិញ្ញាបត្ររង ២៥កន្លែង ដោយមានជំនាញឯកទេសជាច្រើនរួមមាន ក្សេត្យសាស្ត្រ និងវិទ្យាសាស្ត្រដី/ក្សេត្រសាស្ត្រ, ជីវបច្ចេកវិទ្យា និងសេណេទិករុក្ខជាតិ, សាកវប្បកម្ម, វិទ្យាសាស្ត្រព្រៃឈើ/រុក្ខជាតិ, ជលផល, វិទ្យាសាស្ត្របរិស្ថាន, ផលិតកម្ម និងសុខភាពសត្វ/ផលិតកម្មសត្វ, វេជ្ជសាស្ត្រ/បសុព្យាបាល, ផ្សព្វផ្សាយកសិកម្ម និងអភិវឌ្ឍន៍ជនបទ, សេដ្ឋកិច្ចកសិកម្ម និងស្បៀង, វិទ្យាសាស្ត្រកែច្នៃអាហារ, អាហារូបត្ថម្ភ និងសុខភាព, ព័ត៌មានកសិកម្ម និងវិស្វកម្មកសិកម្ម និង រៀបចំដី និងរដ្ឋបាលដីធ្លី ។
លក្ខខណ្ឌនៃការជ្រើសរើស និសិ្សតអាហារូបករណ៍ជាបេក្ខជនមានជីវភាពខ្វះខាត និងមានសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ឬឯកសារបញ្ជាក់ដែលមានតម្លៃស្មើ ។ លើសពីនេះ បេក្ខជនត្រូវឆ្លងកាត់ការប្រកួតប្រជែងជ្រើសរើសដែលរៀបចំដោយក្រុមការងារកម្មវិធីសាបព្រោះគ្រាប់ពូជ នៃសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា រាជធានីភ្នំពេញ ។
សម្រាប់ការដាក់ពាក្យ សិស្ស-និស្សិតត្រូវមានលិខិតភ្ជាប់ជាមួយពាក្យស្នើសុំអាហារូបករណ៍ដូចជា ពាក្យសុំអាហារូបករណ៍១ច្បាប់ បង្កាន់ដៃទទួលពាក្យស្នើសុំអាហារូបករណ៍១ច្បាប់ ជីវប្រវត្តិសង្ខេបមានបិទរូបថតថ្មី(៤x៦)១ច្បាប់ សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ឬឯកសារបញ្ជាក់ដែលមានតម្លៃស្មើ ១ច្បាប់ ។ ជាមួយគ្នានេះតម្រូវឱ្យភ្ជាប់មកជាមួយ អត្តសញ្ញាណប័ណ្ណសញ្ជាតិខ្មែរថតចម្លង ឬសេចក្ដីចម្លងសំបុត្រកំណើត/ សំបុត្របញ្ជាក់កំណើត១ច្បាប់ និងរូបថត ៤x៦ ថតថ្មី ថតពីមុខ គ្មានវ៉ែនតា និងមានផ្ទៃខាងក្រោយពណ៌ស ៣សន្លឹក ។
សិស្ស-និស្សិតដែលមានចំណាប់អារម្មណ៍អាចទំនាក់ទំនងផ្ទាល់ទៅក្រុមការងារកម្មវិធីសាបព្រោះគ្រាប់ពូជដើម្បីទទួលបានឯកសារ និងដាក់ពាក្យស្នើសុំអាហារូបករណ៍តាមរយៈទូរស័ព្ទលេខ ០៩៣ ៥០៧ ៣៥៧(Telegram) និង ០៧០ ៩០៩ ៩០៩ (Telegram) ។