សយ ស្រីនិច្ច ពីបេក្ខជនបម្រុងក្លាយជាម្ចាស់ជ័យលាភីលេខ១ ក្នុងកម្មវិធីប្រកួតនិយាយសាធារណៈ
ភ្នំពេញ – យុវតី សយ ស្រីនិច្ច ជាសិស្ស​មក​ពីវិទ្យាល័យ​ហ៊ុនសែនពារាំង នៃ​ខេត្តព្រៃវែង ត្រូវបាន​គណៈកម្មការប្រកាសឱ្យជាប់ជ័យលាភីលេខ១ ក្នុងវគ្គផ្ដាច់ព្រ័ត្រ នៃកម្មវិធីប្រកួតនិយាយសាធារណៈលើប្រធានបទ “ហេតុអ្វីបានជាកម្ពុជាចាំបាច់ត្រូវដំឡើងពន្ធថ្នាំជក់” និងបង្ហាញអំពីសារៈសំខាន់ “វិធានការពន្ធថ្នាំជក់ និងជំងឺកូវីដ១៩” ដែលប្រព្រឹត្តទៅ​កាលពីពាក់កណ្តាលខែវិច្ឆិកាកន្លងទៅ។
សយ ស្រីនិច្ច បានប្រាប់មក AMS ថា ដំបូងឡើយកញ្ញាត្រឹមជាបេក្ខជនបម្រុងនៅវគ្គសំណេរប៉ុណ្ណោះ ប៉ុន្តែ​ដោយសារមានបេក្ខជនមួយ​ចំនួន​​បាន​បោះបង់ការប្រកួត ទើបនាងមានឱកាសចូលរួលរួមប្រកួតនៅ​វគ្គពាក់កណ្ដាលផ្ដាច់ព័ត្រ ។ យុវតីរូបនេះ បន្តថា រយៈពេលនៃការប្រកួតមានរហូតដល់មួយខែ ប៉ុន្តែដោយទទួលបានឱកាសភ្លាមៗ នាងមានពេលត្រឹមមួយសប្ដាហ៍ប៉ុណ្ណោះ​សម្រាប់ត្រៀមខ្លួនចូលរួមប្រកួត ខណៈដែល​នាងក៏​ត្រូវត្រៀម​ប្រលងយកអាហារូបករណ៍របស់ក្រសួងក្នុងសប្ដាហ៍នោះផងដែរ។
ម្ចាស់ជ័យលាភីលេខ១ ក្នុងកម្មវិធីនិយាយជាសាធារណៈ រូបនេះ បន្ថែមថា សម្រាប់ការប្រកួតមួយនេះ កញ្ញាមិនធ្លាប់គិតថាខ្លួនឯងអាចទទួលបានជ័យលាភីនោះទេ ព្រោះបេក្ខជនដែលចូលរួមប្រកួតសុទ្ធតែជារៀមច្បង មានចំណេះដឹងខ្ពស់ និងជាអ្នកបានបញ្ចប់ការសិក្សា ។ ទោះជាយ៉ាងនេះកី្ត យុវតី សយ ស្រីនិច្ច នៅតែតាំងចិត្តខិតខំប្រឹងប្រែងចាប់យកឱកាសដ៏ល្អនេះ ដើម្បីបង្ហាញសមត្ថភាព បើទោះជាលទ្ធផលបែបណាក៏​ទទួលយកដោយពេញចិត្ត ។
“ខ្ញុំមានអារម្មណ៍ថារំភើប សប្បាយរីករាយ ដែលបានក្លាយខ្លួនជាម្ចាស់ជ័យលាភីលេខ១ នៃការប្រកួតនិយាយជាសាធារណៈដែលរៀបចំដោយអង្គការចលនាដើម្បីសុខភាពកម្ពុជា ”
យុវតី សយ ស្រីនិច្ច
យុវតីវ័យ១៨ឆ្នាំរូបនេះ បន្ថែមថា គោលបំណងសំខាន់បំផុតដែលកញ្ញាចូលរួមក្នុងកម្មវិធីប្រកួតនិយាយជាសាធារណៈ គឺ ទី១.កញ្ញាស្រលាញ់ការនិយាយជាសាធារណៈ ព្រមទាំងជាមនុស្សដែលចង់ដឹង ចង់សាកល្បង និងចង់ស្គាល់អំពីកម្មវិធីប្រឡង ។ ទី២. ចាប់យកឱកាស ដើម្បីបញ្ចេញសំឡេងលើវេទិកា ជាសារប្រាប់ដល់សាធារណៈជនអំពីផលប៉ះពាល់របស់ថ្នាំជក់ ។
“ថ្នាំជក់បានបំផ្លាញសុខភាព ថវិកា និងអាយុជីវិតរបស់មនុស្សជាច្រើន ហេតុនេះ មានតែសំណូមពរដល់រាជរដ្ឋាភិបាលដាក់ចេញវិធានដំឡើងពន្ធថ្នាំជក់ក្នុងពេលឆាប់ៗនេះ ទើបជាវិធានការមានប្រសិទ្ធភាព ដែលអាចជួយទាំងសុខភាពប្រជាពលរដ្ឋ និងជួយដល់សេដ្ឋកិច្ចជាតិយ៉ាងច្រើន”
ជុំវិញឧបស័គ្គ​នៅ​ក្នុង​ការ​ប្រកួតវិញ យុវតី សយ ស្រីនិច្ច បានបញ្ជាក់ថា សម្រាប់ការប្រកួតនេះ នាងជួប​នូវ​បញ្ហាប្រឈមមួយ​ចំនួនដូចជា ទី១.ការរៀបចំអត្ថបទសម្រាប់និយាយ ដោយត្រូវស្វែងរកទិន្នន័យដែលភាគច្រើនជាភាសារអង់គ្លេស, ទី២.ទាក់ទងនឹងការរៀបពាក្យ ត្រូវធ្វើយ៉ាងណាឱ្យអត្ថបទខ្លី ហើយខ្លឹម អ្នកស្ដាប់ងាយយល់ និងទាន់ម៉ោង និងទី៣.ការនិយាយត្រូវប្រើសំឡេងឱ្យច្បាស់ ត្រូវគ្រប់គ្រងអារម្មណ៌ភ័យ និងតាំងចិត្តថាធ្វើឱ្យបានល្អដើម្បីបង្ហាញសមត្ថភាពក្នុងការប្រកួតប្រជែង។
ក្នុង​ការប្រកួតនៅ​វគ្គផ្តាច់ព្រ័ត ស្រីនិច្ច មានពេលវេលាត្រឹម​មួយខែសម្រាប់ការស្រាវជ្រាវ និងត្រៀមខ្លួនសម្រាប់ការប្រកួត ដូច្នេះនាង​ត្រូវ​ចំណាយពេលទាំងអស់ដើម្បីអភិវឌ្ឍនូវសមត្ថភាព ដោយខិតខំស្រាវជ្រាវម្ដងមួយៗសម្រាប់អត្ថបទនិយាយ និងហ្វឹកហាត់និយាយជារៀងរាល់ថ្ងៃរហូតដល់ថ្ងៃប្រឡង ។ យុវតី សយ ស្រីនិច្ច បន្តថា ពេលវាលាទាំងអស់ពីមួយនាទីទៅមួយនាទីពិតជាមានតម្លៃសម្រាប់នាងផ្ទាល់ និងជាឱកាសល្អមួយសម្រាប់បញ្ចេញនូវសមត្ថភាពពិត។
តើស្រីនិច្ច ទទួលបានបទពិសោធន៍អ្វីខ្លះពីការប្រកួតនេះ ?
យុវតីមកពីខេត្តព្រៃវែងរូបនេះ បញ្ជាក់ថា ក្រោយចូលរួមកម្មវិធីប្រកួតនិយាយជាសាធារណៈ កញ្ញាទទួលបានទំនាក់ទំនងល្អៗ ចំណេះដឹងថ្មីៗ បទពិសោធន៍ថ្មីៗ ទាក់ទងនឹងការស្រាវជ្រាវ និងចំណេះដឹងជាច្រើនទៀត ។ មួយវិញទៀតវា​ក៏​ជួយ​ពង្រឹងលើកការសិក្សាស្រាវជ្រាវ ការនិយាយជាសាធារណៈ និងធ្វើឱ្យ​នឹង​ដឹងពីចំណុចខ្វះខាត និងកម្រិតសមត្ថភាពខ្លួន ពិសេសអាចបញ្ចេញសំលេងដើម្បីជាប្រយោជន៍ដល់សង្គមជាតិ ។
ជាចុងក្រោយ សយ ស្រីនិច្ច លើកទឹកចិត្តដល់យុវជនទាំងអស់គួរតែចូលរួមកម្មវិធីប្រកួតនិយាយជាសាធារណៈឱ្យបានច្រើន ដើម្បីចាប់យកឱកាសអភិវឌ្ឍសមត្ថភាព ពង្រីកចំណេះដឹង និងទទួលបានបទពិសោធន៍ថ្មីៗ  ។ ម៉្យាងវិញទៀត ប្រសិនមានពេលគ្រប់គ្រាន់ កញ្ញានឹងបន្តចូលរួមកម្មវិធីប្រកួតដទៃទៀត ព្រោះឱកាសមិនមែនមានសម្រាប់យើងរហូតនោះទេ ទាល់តែយើងចាប់យកឱកាសទើបយើងអាចទទួលបាន៕