សាលារៀនលើកកម្ពស់គំរូអហិង្សា
Engilsh English សាលារៀន ភ្នំពេញ - ទីនេះ លើកកម្ពស់គំរូអហិង្សា ជាសាលាបឋមសិក្សាចតុមុខ ស្ថិតនៅសង្កាត់ចតុមុខ ខ័ណ្ឌដូនពេញ រាជធានីភ្នំពេញ ។ ម៉ោងប្រាំមួយព្រឹកជាពេលវេលាដែលសិស្សានុសិស្សចាប់ផ្តើមធ្វើដំណើរចូលទៅថ្នាក់រៀនរបស់ពួកគេ !
កន្លងទៅ លោក ជី ទិត្យ និងភរិយា ការងារ​សុ​ខ​ភា​ព​​​សិក្សា​​សំដៅ​ដ​ល់​​សំណុំ​សកម្មភាព​ផ្សេងៗ ​លើក​កម្ពស់​សុខភាព​នៅ​តាម​គ្រឹះស្ថាន​សិក្សា ដែល​ជា​សេចក្តី​​ត្រូវការ​ជា​មូលដ្ឋាន​នៃ​ផ្លូវកា​យ ផ្លូវចិត្ត និង​សង្គម​របស់​អ្នក​សិក្សា និង​បុគ្គលិក​អប់រំ ។ ការសិក្សានៅទីនេះ​ត្រូវប្រកាន់ខ្ជាប់វិន័យ សីលធម៌ តា​ម​វិធីសាស្ត្រអប់បែបអហិង្សា ដើម្បីគុណភាពសិក្សារបស់សិស្ស ។ ក្រសួង​អប់រំ យុវជន និង​កីឡា ព្រឹកព្រហាមនេះ បានជូនកូនស្រីពៅរបស់លោកមករៀននៅសាលាបឋមសិក្សាចតុមុខ ដូចសព្វមួយដង ។ បានជ្រើសរើសសាលា​បឋម​សិក្សា​ចតុមុខ ដើម្បី​​អនុវត្ត​ការងារ​សុ​ខ​​​​​​ភាព​សិក្សា​គ្រប់​ជ្រុងជ្រោយ​ជា​សាលា​គំរូ​មុនគេ​ក្នុង​ឆ្នាំ​សិក្សា២០២១ ។
លោក ជី ទិត្យ ទទួល​ការ​អប់រំនៅសាលាបឋមសិក្សាចតុមុខនេះ បាននិយាយថា សាលារៀនដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការងារបណ្តុះ​បណ្តា​​លសមត្ថភាពកូនៗរបស់លោក។ ជាឪពុកមានកូន ទាំងបីនាក់​ មាន បានបញ្ចប់ការសិក្សានៅ​សា​​លា​បឋមសិក្សានេះ ហើយកូនស្រីពៅ ទិត្យ អច្ឆរ៉ាទេពី អាយុ ៨ឆ្នាំ កំពុងរៀនថ្នាក់ទី៣ នៅសាលាបឋមសិក្សាចតុមុខ ។ នាក់ ក្នុងចំណោមកូនស្រីប្រុស នាក់ រស់នៅភូមិទ្រា៤ សង្កាត់ស្ទឹងមានជ័យ ខ័ណ្ឌមានជ័យ រាជធានីភ្នំពេញ
លោក ជី ទិត្យ ថ្នាក់ទី៣ នៃសាលាបឋមសិក្សាចតុមុខដូចគ្នា លោកស្រី ប៉ុល គន្ធកូលាប អាយុ ៣៨ឆ្នាំ ជាបុគ្គលិកធនាគារ បាននិយាយថា ​លោកស្រីទុកចិត្តគ្រូបង្រៀននាពេលបច្ចុប្បន្នមិនប្រើហិង្សាលើកុមារឡើយ ។ មានកូនប្រុសកំពុងសិក្សា “ខ្ញុំជឿជាក់ការអប់រំនៅទីនេះ ក្រៅពីម្តាយឪពុកអប់រំកូនឱ្យល្អ​​ សាលារៀនជាចំណែកមួយផ្តល់ការអប់រំបន្ថែមដល់កូន ហើយខ្ញុំយល់ថាសាលារៀននេះ គ្រូបង្រៀនមិនប្រើហិ​ង្សា​ក្នុងការអប់រំ នោះទេ ពាក្យពេចន៍អប់រំខាន់ណាស់សម្រាប់កុមារ ! កូនខ្ញុំគេមិនត្រូវការសម្តីធ្ងន់ៗ ឬទណ្ឌកម្មពីគ្រូនោះទេ” ។ បានបន្តនិយាយថា ៖
ផ្អែមល្ហែម ប្រើពាក្យពេចន៍ វិធីសាស្ត្រ លោកស្រី ប៉ុល គន្ធកូលាប ទាក់ទងនឹងការអប់រំកូននៅក្នុងគ្រួសារវិញ អប់រំកុមារ “លោកគ្រូអ្នកគ្រូប្រាដកជាអប់រំកុមារទៅតាមវិធីសាស្ត្ររបស់គាត់ ហើ​យគ្រូជាមាតាទីពីរនៃសិស្ស... ខ្ញុំជឿជាក់លើការអប់រំដែលសាលារៀនផ្តល់ឱ្យកូន” ។ លោកស្រី ប៉ុល គន្ធកូលាប បានរៀបរាប់បន្តថា ទង្វើវាយ ឬសំឡុតកូន​មិនមែនជាដំណោះស្រាយបញ្ហាក្នុងគ្រួសារលោក​ស្រីឡើយ សូម្បីតែប្រើពាក្យសម្តីអសុរស ក៏មិនគួរប្រើទៅកាន់​កូនដែរ ។ អ្នកម្តាយរូបនេះ យល់ថា អប់រំកូន បានឱ្យដឹងថា ៖ ដោយប្រើពាក្យពេចន៍ផ្អែមល្ហែម និងកាយវិការទន់ភ្លន់ជាវិធីសាស្ត្រតែមួយគត់ដែលកូនអាចទទួលយកបាន ។
ហង់ជួន ណារ៉ុន លើកកម្ពស់គុណភាពសិក្សាឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើង ។ ​កន្លងទៅ ឯកឧត្តម​បណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន មានប្រសាសន៍ថា ​ការអប់រំនៅសាលារៀនផ្តល់ឱ្យសិស្សានុសិស្សនូវវិជ្ជា​សម្បទា បំណិនសម្បទា ចរិយាសម្បទា និងកាយសម្បទា ហើយការគិតគួរដល់សុខភាពសិក្សាគ្រប់ជ្រុងជ្រោ​យ​​ជាចំណែក ដាក់​ឱ្យ​អនុវត្ត​ការងារ​សុខភាព​សិក្សា​គ្រប់​ជ្រុងជ្រោយ​ជា​សាលា​គំរូ នៅសាលាបឋមសិក្សាចតុមុខកាលពីថ្ងៃទី ឯកឧត្តម​បណ្ឌិតសភាចារ្យ នៅក្នុងពីធី​ ផ្តល់ការអប់រំ​ល្អនិងគ្រប់ជ្រុងជ្រោយដល់កុមារ នោះពួកគេនឹងក្លាយជាធនធានមនុស្សដ៏ល្អសម្រាប់សង្គមជាតិ​ ។
វិធីសាស្ត្របង្រៀន ទន្ទឹមគ្នានេះ លោក​ស្រី ខុម ស៊ីណាត លោក​ស្រី ខុម ស៊ីណាត និងផ្តល់ការ​អប់រំកុមារដោយ​មិនប្រើហិង្សាក្នុងសាលាជារឿងដែលលោកស្រីពេញចិត្តបំផុត ព្រោះកូននឹងមិនឃើញរូបភាពហិង្សាតាំងពីកុមារ ។ តែងមកទទួលកូនស្រីចេញពីសាលារៀនជាទម្លាប់ ។ លោកស្រី​បានបង្ហាញពីទំនុកចិត្តរបស់ខ្លួនទៅ​កាន់សាលាបឋមសិក្សាចតុមុខថា ម៉ោង ១១ព្រឹក បានព្រ​ល​យពាក្យមួយឃ្លាថា សាលារៀន​កំពុង​ផ្តល់ការអប់រំល្អដល់កូនរបស់លោកស្រីក៏ពិតមែន ប៉ុន្តែការអប់រំកូនកាន់​​តែល្អប្រសើរ មិនមែនពឹងទាំងស្រុងលើលោកគ្រូអ្នកគ្រូ ឬសាលារៀនតែមួយមុខឡើយ ។
តើសាលាបឋមសិក្សាចតុមុខ កម្មហិង្សា កុមារនឹងក្លាយជាក្មេងភ័យខ្លាច ឬអាចក្លាយជាមនុស្សឆាប់បាក់ស្បាតពេលជួបបញ្ហាអ្វីមួយ ។ អ្នកម្តាយវ័យ ៤២ឆ្នាំ នោះលទ្ធសិក្សារបស់កូនក៏ល្អទៅតាមនោះដែរ ។ ពិតបានផ្តល់វិធីសាស្ត្របង្រៀន និងអប់រំកុមារបែបណាអហិង្សាមែនឬទេ? ឆ្លើយនឹង​​សំណួរ​នេះ អ្នកស្រី គុំ គន្ធី គ្រូបង្រៀននៅសាលាបឋមសិក្សាចតុមុខ រស់នៅភូមិទួលសង្កែ សង្កាត់ទួលសង្កែរូបនេះ ជឿជាក់ថា ទាំងសាលារៀន ទាំងគ្រួសារ អប់រំកូនដោយអហិង្សា ប្រសិនបើអប់រំដោយប្រើ​ មានប្រសាសន៍ថា ការអប់រំឥរិយាបថកុមារ​តារយៈពាក្យសម្តីណែនាំមានឥទ្ធិពលវិជ្ជមានខ្លាំងជាងការអប់រំដែលប្រើសកម្មហិង្សា ។ ប្រសិនបើអប់រំដោយប្រើ​សកម្មហិង្សា
វាពិតជាលំបាកនៅពេល “នៅពេលដែលកុមារគាត់មានអាកប្បកិរិយាច្រឡើសបើស ឬក៏មានអាកប្បកិរិយាឆ្គាំឆ្គងមិនសមរម្យ ខ្ញុំតែងតែហៅគាត់មកជិតនិងណែនាំថា កូនមិនត្រូវធ្វើអញ្ចឹងនោះទេ ! កូនត្រូវខិតខំរៀនសូត្រ ហើយត្រូវខំស្ដាប់អ្នកគ្រូទើបកូនអាចទទួលបានជោគជ័យ ! ព្យាយា​ម​ប្រាប់​​គាត់​ម្ដងហើយម្ដងទៀតឱ្យគ្រប់បីបង ប្រសិនគាត់មិនព្រមនោះខ្ញុំអញ្ជើញគាត់ឱ្យទៅទីចាត់​ការ ដើម្បីឱ្យ​លោ​កនា​យ​ក​ជួយនិយាយបន្ថែម” ។ ពីបទពិសោធន៍អប់រំកុមារផ្ទាល់ខ្លួនថា ៖ អ្នកស្រី គុំ គន្ធី មានប្រសាសន៍ អប់រំកុមារឱ្យស្តាប់បង្គាប់គ្រូក្នុងពេលបង្រៀន ប៉ុន្តែប្រសិនបើកុមារបានទទួលការអប់រំល្អដោយអហិង្សាពីម្តាយឪពុក និងលោកគ្រូអ្នកគ្រូរបស់គេ នោះកុមារនឹងមានឥរិយាបថ្លៃថ្នូរ ស្តាប់ចេះបង្គាប់ ព្រមទាំងយល់ច្បាស់ពីចេតនារបស់អ្នកអប់រំពួកគេ ។
ធ្លាប់​ទទួលរងទម្រង់មួយ កុមារច្រើនជាង ៧៥ % (​ ២៥៦០ នាក់បានសម្ភាស) តាមរបាយការណ៍អង្កេត របស់យូនីសែហ្វអំពីអំពើហិង្សាលើកុមារ ឆ្នាំ២០១៣ បានបង្ហាញថា អំពើ​ហិ​ង្សា​​លើរូបរាងកាយកើតលើកុមារញឹកញាប់បំផុត ក្នុងនោះកុមារជាង ៥០% ទទួលរងអំពើហិង្សាផ្លូវកាយ ហើយ​ក្នុ​ង​ចំណោមកុមារ ៤នាក់មានកុមារម្នាក់ប្រាប់ថា ធ្លាប់រងអំពើហិង្សាផ្លូវចិត្ត ។ ទទួលរងអំពើហិង្សាផ្លូវកាយ នៃអំពើហិង្សាមុនពេលពួកគេមានអាយុ ១៨ឆ្នាំ ។ ២៥៦០ នាក់បានសម្ភាស ៥០%
កន្ល​ងទៅគ្រូបង្រៀន របាយការណ៍ដដែលបានបង្ហាញ មានភស្តុ​​តាងបង្ហាញថា ការអនុវត្តបែបនេះជាទម្រង់អំពើហិង្សាមួយមានផលអវិជ្ជមានចំពោះកុមារ ។ នេះបើ​តា​មរបាយការណ៍ខាងលើដដែល ។ ទៀតថា ទម្រង់អំពើហិង្សាផ្លូវកាយ និងផ្លូវចិត្តកើតឡើងលើកុមារកម្ពុជាច្រើនជា​ង​គេ ដូចជាទណ្ឌកម្មដោយវាយដំ និងសកម្មភាពធ្វើឱ្យកុមាររងភាពអាម៉ាស់សម្រាប់វិធីសាស្រ្តអប់រំកុមារជាដើម ។ និងអាណាព្យាបាលតែងធ្វើទណ្ឌកម្មដោយវាយ និងធ្វើឱ្យកុមារអាម៉ាស់ ដែលទង្វើនេះភាគច្រើ​​​​ន​មហាជនទទួលយកបាន និងគិតថាមានប្រសិទ្ធភាពក្នុងការអប់រំ ព្រមទាំងកែប្រែកំហុសរបស់កុមារ ។
លោកបាន​បន្តថា យល់ថា វិធីសាស្ត្រអប់រំកុមារបែបហិង្សាមិនអាចអនុវត្តន៍​នៅសាលារៀនបានដូចពេលមុនៗឡើយ ព្រមទាំងចាត់ទុកជាសកម្មភាពអប់រំកុមារដោយឆ្គាំឆ្គងបំផុត ។ ការអប់រំកុមារឱ្យមានវិន័យ សម្រាប់លោក ​សូ ធី មិនមែនបង្ខំឬប្រព្រឹត្តហិង្សាឱ្យកុមារធ្វើតាមនោះទេ មធ្យោបាយល្អ​បំ​ផុតលោកគ្រូអ្នកគ្រូត្រូវអប់រំកុមារតាមបែបគំរូអហិង្សា ។ បឋមសិក្សាចតុមុខកុមារទាំងអស់នឹងក្លាយជាមនុស្សមានវិន័យ សីលធម៌ និងសណ្តាប់ធ្នាប់ជាចម្បង ។ នាយក​សា​លា​បឋម​សិក្សា​ចតុមុខ
“ជាទូទៅបើយើងនិយាយពីន័យគឺជាការចាប់បង្ខំក៏​ប៉ុន្តែបើយើងនិយាយពីការអនុវត្តនៅទីនេះគឺជា​វិន័យបែបវិជ្ជមាន ! មានន័យថា ដូច្នេះយើងព្យាយាមពន្យល់ហេតុផលគាត់ឱ្យច្បាស់ជាជា​ង​ចា​ប់​បង្ខំ​ឱ្យ​គា​ត់ធ្វើទាំងមិនដឹងពីផលដែលគាត់ត្រូវទទួល​” ។ យើងបង្ខំឱ្យគាត់មកដល់​សាលា នៅ​ម៉ោ​ងប្រាំពីរព្រឹក អញ្ចឹងគាត់ត្រូវមកដល់​មុន​ម៉ោងប្រាំពីរ ហើយ​លោកគ្រូអ្នកគ្រូត្រូវពន្យល់ហេតុផល បើគេចូ​ល​រៀនម៉ោងប្រាំពីរហើយគាត់មកម៉ោងប្រាំពីរកន្លះ លោក ​សូ ធី នាយក​សា​លា​បឋម​សិក្សា​ចតុមុខ បានបញ្ជាក់ថា ៖ អញ្ចឹងក៏ដូចជាសម្លៀក​បំពាក់ថាហេតុអី្វ​បា​នជាសាលាតម្រូវឱ្យស្លៀកពាក់អាវស ខោខៀវសំពត់ខៀវទាំងអស់គ្នា ព្រោះ​វាបាន​បង្ហាញពី​ភាពស្មើ គ្មាន​អ្នកមា​ន​គ្មានអ្នកក្រ គឺគាត់ចូលមកទីនេះនេះគឺស្មើភាពគ្នា ។
មានបុគ្គលិកសិក្សាសរុបចំនួន ៥៦នាក់ ក្នុងនោះមានស្ត្រីចំនួន ៣៩នាក់ និងមានសិស្សសរុបចំនួន ១,៥៣៥នាក់ ក្នុងនោះមានសិស្សស្រីចំនួន ៧៧១នាក់ ។ ឆ្នាំសិក្សា ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បាន​ប្រកាសថា​សាលា​បឋមសិក្សា​ចតុមុខ​ជា ២០២០ – ២០២១ សាលាបឋមសិក្សាចតុមុខ កាលពីឆ្នាំ ២០១៧ សាលាបឋមសិក្សាចតុមុខ ធ្លាប់ទទួលបានចំណាត់ថ្នាក់សាលារៀនល្អទូទាំងប្រទេសលេខ២ និងទទួលបានចំណាត់ថ្នាក់លេខ២ ស្តីពីនាយកសាលាដឹកនាំល្អ កាលពីឆ្នាំ២០១៨ ។ នៅឆ្នាំ២០២១ ក្នុង​ការអនុវត្ត​សកម្មភាព​សុខភាព​សិក្សា​គ្រប់​ជ្រុងជ្រោយ​ ព្រមទាំងស្នើសុំ​ឱ្យ​គ្រប់​ខេត្ដ​ទាំងអស់ បង្កើត​សាលា​គំរូ​បែបនេះ ​។
គំរូអហិង្សាផ្តើមចេញពីសាលារៀន លោក ​សូ ធី នាយក​សា​លា​បឋម​សិក្សា​ចតុមុខ មាន​ប្រសាសន៍ឱ្យដឹងទៀតថា គ្រូបង្រៀនជាអ្នកចាប់ផ្តើមអនុវត្តន៍គំរូអហិង្សាមុនគេបង្អស់ ។ “បើសិនជាយើងគិតមិនបាន គិត​ដិតដល់ បណ្ដាលឱ្យកំហឹងរបស់យើងធ្វើទៅលើអ្នកដទៃ ដំបូងវាជាកំហុសធំមួយស​ម្រា​​ប់​ខ្លួនឯង ហើយខ្លួនឯងនឹងមានវិប្បដិសារី ទីពីរវានឹងបង្កផលលំបាកដល់កូនសិស្ស ជុំវិញការងារលើកកម្ពស់ សិស្សនឹងភ័យខ្លាច បា​ក់​​ស្បាត បាក់ស្បាត មិនហ៊ានឆ្លើយជាមួយគ្រូ ពេលជួបមុខគ្រូគេចមុខ នេះជាកំហុសធ្ងន់បំផុតរបស់លោកគ្រូអ្នកគ្រូ ! អញ្ចឹងរាល់ពាក្យសម្តី របស់គ្រូដាច់ខាតមិនត្រូវប្រើអំពើហិង្សាទាំងកាយ វាចា និងចិត្ត ហើយ​លោកគ្រូអ្នកគ្រូជាគំរូមុនគេ” ។ នាយក​សា​លា​បឋម​សិក្សា​ចតុមុខ ។ ប្រសាសន៍​របស់លោក ​សូ ធី
ជាគណៈកម្មការគ្រប់គ្រងសាលាបឋមសិក្សាចតុមុខ មានប្រសាសន៍ថា គំរូអហិង្សាក្នុងការអប់រំសំខាន់សម្រាប់ការលូតលាស់ខួរក្បាល និងការចងចាំរបស់កុមារ ។ អាយុ ៦៦ឆ្នាំ បានជួបលោក កែវ ជាលី សាលាបឋមសិក្សាចតុមុខ មានទីតាំងនៅខាងក្រោយព្រះបរមរាជរាំង ។ ម៉ោង ១ លោក កែវ ជាលី នៅក្នុងបរិវេណសាលាបឋមសិក្សានេះ ។ រសៀលក្រុមការងារ AMS
គ្រប់គ្រងសាលា ដែលដើរតួនាទីជាចូលរួមធ្វើសេចក្តីសម្រេចចិត្តផ្សេងៗក្នុងសាលាបឋមសិក្សាចតុមុខ មានប្រសាសន៍ថា ៖ ការអប់រំ “ជាយោបល់របស់ខ្ញុំដែលធ្លាប់ អាហ្នឹងគឺធ្វើឱ្យកុមារបាត់បង់ភាពជឿនលឿន អប់រំកូនកន្លងមក ខ្ញុំឃើញថាការអប់រំតាមបែបហឹង្សាគឺបានផលដែរ ក៏ប៉ុន្តែបានផលតិចមួយភ្លែតក៏បាត់ទៅវិញ ។ ហើយធ្វើឱ្យកុមារដក់ជាប់អារម្មណ៍មួយគឺហិង្សា តាមរយៈពាក្យសម្តីគម្រាមកំហែង ឬវាយដំ ។ អញ្ចឹងកុមារបែកអារម្មណ៍អត់មានអារម្មណ៍ មូលក្នុងការសិក្សាទេ លទ្ធផលសិក្សារបស់ក្មេងក៏មិនល្អដែរ ផ្ទុយទៅវិញកុមារខ្លះអត់ក្លាហាន ដក់ជាប់ !អារម្មណ៍មួយនេះភ័យខ្លាចជារៀងរហូត” ។
ជាអាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន លោកស្រី ហៃ វណ្ណា មានប្រសាសន៍ក្នុងនាម លោកស្រី ហៃ វណ្ណា “កូនខ្ញុំរៀននៅបឋមសិក្សាចតុមុខនេះតាំងពីតូច ដល់ឥឡូវពួកគាត់មានកូនបន្តទៀត ខ្ញុំឃើញថាការអប់រំនៅទីនេះធ្វើបានល្អ កូនសិស្សចេញទៅក៏ល្អ ហើយលោកគ្រូអ្នកគ្រូក៏មិនមានប្រើអំពើហិង្សាអ្វីមកលើក្មេងៗដែរ ។ សាលាបឋមសិក្សាចតុមុខ ប្រធានភូមិ១០ នៃសង្កាត់ចតុមុខ ខ័ណ្ឌដូនពេញ និងគណៈកម្មការគ្រប់គ្រងសាលាបឋមសិក្សាចតុមុខ បានឱ្យដឹងថា បាននិយាយថា ៖ មានគោលការណ៍អប់រំកុមារបែបអហិង្សាជាយូរណាស់មកហើយ ចាប់តាំងពីកូនប្រុសស្រីរបស់លោកស្រីសិក្សានៅទីនេះ រហូតមកទល់ពេលនេះលោកស្រីមានចៅកំពុងសិក្សានៅសាលាបឋមសិក្សាចតុមុខ ។
អប់រំរបស់សាលាចតុមុខ លោកស្រី ហៃ វណ្ណា បានលើកឡើងពីបទពិសោធន៍អប់រំកូននៅក្នុងគ្រួសាររបស់លោកស្រីដែរថា ក្មេងល្អកើតចេញពីការអប់រំល្អផ្តើមចេញពីម្តាយឪពុកមុនដំបូងបំផុត ។ គាត់ ក្រៅពីនិយាយពីប្រវត្តិរឿងរ៉ាវ អប់រំបានល្អ ជាពិសេសកុមារតូចគាត់តែងតែលួងលោម គាត់ច្រើនប្រើសម្ដីផ្អែមល្ហែមនិយាយទៅសិស្ស មិនសូវសម្លុតគំរាមក្មេងទេឥឡូវនេះ គាត់ធ្វើបានល្អច្រើនមែនទែន” ។
ជាការបញ្ជាក់បន្ថែមរបស់លោកស្រី ហៃ វណ្ណា ប្រធានភូមិ១០ នៃសង្កាត់ចតុមុខ។ កូននៅជាមួយឪពុកម្ដាយ ហើយ គឺច្រើនម៉ោងជាង អញ្ចឹងតាំងពីជីវភាពរស់នៅ ជាពិសេសគំរូឪពុកម្ដាយសម្រាប់កូនចៅសំខាន់ខ្លាំងណាស់ ! បើឪពុកម្ដាយគំរូល្អកូនធំធាត់ទៅក៏ក្លាយជាក្មេងល្អ សិស្សល្អ ហើយក៏ក្លាយជាឪពុកម្ដាយល្អបន្តទៀតដែរ” ។ ដែលជួយអប់រំកូនចៅ ឱ្យបានល្អដែរ ប៉ុន្តែយើងជាឪពុកម្ដាយសំខាន់ខ្លាំងណាស់ដោយសារឪពុកម្ដាយនៅស្ថិតស្ថេរជាមួយកូន ចំណែក គ្រូប្រៀននៅជាមួយកូនតែប៉ុន្មានម៉ោងប៉ុណ្ណោះ ។
ព្រមទាំងទទួលបានបរិយាកាស ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡាបានកសាងគោលនយោបាយស្តីពីកិច្ចការពារកុមារនៅសាលារៀននេះ សំដៅធានាឱ្យកុមារគ្រប់រូបទទួលបាននូវការការពារនៅតាមគ្រឹះស្ថានសិក្សាសាធារណៈ និងឯកជន កាលពីឆ្នាំ២០១៦ កន្លងទៅ រៀនសូត្រមួយប្រកបដោយសមធម៌ និងសុវត្ថិភាព ។
គោលនយោបាយនេះគាំទ្រដល់សិទ្ធិទទួលបានការអប់រំរបស់កុមារគ្រប់រូប ដោយពុំមានផលប៉ះពាល់ដល់ផ្លូវកាយ និងផ្លូវចិត្តអ្វីឡើយ
កុមារនឹងទទួលបានការការពារ ពីទង្វើទាំងឡាយដែលនាំឱ្យមានផលប៉ះពាល់ជាអវិជ្ជមានដល់ឱកាសទទួលបានការអប់រំ សុខភាព និងសុខុមាលភាពរបស់ពួកគេ ។ សាលារៀន និងសហគមន៍ ត្រូវមានការគាំទ្រ និងលើកទឹកចិត្តឱ្យធ្វើការងារជាមួយគ្នា ដោយសហការជាមួយគ្រប់អ្នកពាក់ព័ន្ធដើម្បីកសាងនូវប្រព័ន្ធការពារកុមារមួយប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់ ៕ Article