អាជ្ញាធរខេត្តកណ្តាលនឹងមានវិធានការតឹងរឹងចំពោះអ្នកចោលសំរាមគ្មានសណ្តាប់ធ្នាប់តាមដងផ្លូវ
កណ្តាល – ឯកឧត្តម គង់ សោភ័ណ្ឌ អភិបាលនៃគណៈអភិបាលខេត្តកណ្តាល មានប្រសាសន៍ថា បញ្ហា​សំរាមនិងសំណល់រឹងនៅតាមដងផ្លូវធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ដលបរិស្ថានខេត្ត និងសុខភាពប្រជាជន ។ បញ្ហាបោះចោលសំរាមគ្មានសណ្តាប់ធ្នាប់ ដល់ពេលវេលាដែលអាជ្ញាធរខេត្តត្រូវមានវិធានតឹងរឹង ។ ឯកឧត្តមមានប្រសាសន៍ដូច្នេះ នៅក្នុងកិច្ចប្រជុំគណៈកម្មការដឹកនាំការងារគ្រប់គ្រងសំរាម និងសំណ​ល់​រឹងទាំង ១១ក្រុង-ស្រុក ក្នុងភូមិសាស្ត្រខេត្តកណ្តាល នាព្រឹកថ្ងៃទី១៧ ខែកុម្ភៈ  ឆ្នាំ២០២២ ។
ឯកឧត្តម គង់ សោភ័ណ្ឌ មានប្រសាសន៍ស្នើឱ្យមន្ត្រី​ជំនាញគ្រប់ជាន់ថ្នាក់ រួមមាន អាជ្ញាធរក្រុង ស្រុក ឃុំ និងភូមិ ត្រូវមានវិធានការតឹងរឹងចំពោះជនណាដែលបោះសំរាមចោលពាសវាលពាសកាលមិនស្តាប់តាមការណែនាំរបស់អាជ្ញាធរ ។
“តាមដានការអនុវត្តការងាររបស់ក្រុមហ៊ុនប្រមូល និងដឹកជញ្ជូនសំរាម ឬក្រុមហ៊ុនម៉ៅការប្រមូលសំរាមជាប្រចាំ ដើម្បីឱ្យការប្រមូលសំរាមបានស្អាត មានសុវត្ថិភាព និងទាន់ពេលវេលាតាមគោលដៅដែលត្រូវប្រមូល និងរៀបចំកែលម្អទីលានចាក់សំរាមឡើងវិញ និងឡដុតសំរាម ដោយអនុវត្តតាមបទដ្ឋាន​បច្ចេកទេស ប៉ះពាល់ដល់សុខភាពប្រជាពលរដ្ឋរស់នៅក្បែរនោះ”