កត្តាចម្បង ៣បណ្តាលឱ្យមនុស្សមានវិបត្តិសុខភាពផ្លូវចិត្តកើតឡើង
ភ្នំពេញ – លោកវេជ្ជបណ្ឌិត យឹម សុបុត្រា អ្នកឯកទេសវិកលវិទ្យា និងជានាយកមន្ទីរសម្រាកព្យាបាលផ្លូវចិត្តសាន់ រ៉ាយ  មានប្រសាសន៍ថា បញ្ហាវិបត្តិផ្លូវចិត្ត ឬជំងឺថប់បារម្ភរបស់មនុស្សកើតឡើងដោយសារកត្តាចម្បងបី រួមមាន កត្តាចិត្តសាស្ត្រ កត្តាជីវសាស្ត្រ និងកត្តាសង្គមដែលបុគ្គលជួបប្រទះ ។ កត្តារួមផ្សំទាំងបីនេះ ងាយនឹងជំរុញឱ្យមនុស្សឈានទៅរកការគ្រប់គ្រងស្ថានភាពផ្លូវចិត្តខ្លួនឯងមិនបានល្អ ហើយឈានទៅប្រើប្រាស់គ្រឿងស្រវឹង គ្រឿងញៀន និងលេបថ្នាំផ្សេងៗ ដោយយល់ច្រឡំថា ជាមធ្យោបាយដោះស្រាយបញ្ហាផ្លូវចិត្ត ។
១. កត្តាចិត្តសាស្ត្រ ៖ រាល់ពេលជួបបញ្ហាអ្វីមួយក្នុងដំណើរជីវិត ឬរកដំណោះស្រាយបញ្ហាមិនបាន បុគ្គលដែលមានស្ថានភាពផ្លូវចិត្តទន់ខ្សោយតែងតែប៉ះទង្គិចសុខភាពផ្លូវចិត្តខ្លាំង ហើយជារឿងៗងាយនឹងកើតមានវិបត្តិសុខភាពផ្លូវចិត្ត ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ បុគ្គលដែលមានអាការៈព្រួយបារម្ភ អន្ទះសារ ភ័យខ្លាច តានតឹងចិត្ត គិតច្រើន អស់កម្លាំង និងមានសុបិនអាក្រក់ ជាដើម ក៏អាចមានបញ្ហាវិបត្តិផ្លូវចិត្តកើតឡើងដែរ ។
២. កត្តាជីវសាស្ត្រ ៖ ចំណុចនេះផ្តោតសំខាន់លើការគ្រប់គ្រងរាងកាយមិនបានល្អ (ប្រើសារធាតុគីមី) ដូចជា ការប្រើប្រាស់គ្រឿងញៀន ការពិសារគ្រឿងស្រវឹង និងការប្រើប្រាស់ថ្នាំពេទ្យច្រើនជាដើម ។ លើសពីនេះ បញ្ហាសុខភាពផ្លូវកាយរបស់បុគ្គល រួមមាន អាការៈឈឺក្បាល ស្រវាំងភ្នែក បេះដូងដើរញាប់ ដង្ហើមខ្លីៗ ចុកឆ្អល់ក្រពះ តឹងទ្រូង និងមានអារម្មណ៍អស់កម្លាំងជាដើម ក៏សុទ្ធសឹងជាមូលហេតុចម្បងនាំឱ្យមានបញ្ហាវិបត្តិសុខភាពផ្លូវចិត្តកើតឡើង ។
៣. កត្តាសង្គម ឬបរិស្ថាន ៖ បរិយាកាសរស់នៅមានឥទ្ធិពលយ៉ាងខ្លាំងដល់សុខុមាលភាពផ្លូវចិត្ត ។ បរិយាកាសរស់នៅអាចផ្តោតទៅលើកត្តាជីវភាព ទំនាក់ទំនងសង្គម គ្រួសារ បរិស្ថានការងារ រងអំពើហិង្សា បញ្ហាសង្គមនានា ព្រមទាំងមហិច្ឆិតាតម្រូវការផ្សេងៗបម្រើឱ្យការរស់នៅ​របស់មនុស្ស ។ បុគ្គលរងសម្ពាធផ្លូវចិត្តពីបរិស្ថានជុំវិញខ្លួន អាចជំរុញឱ្យស្ថានភាពផ្លូវចិត្តកាន់តែដុនដាបខ្លាំង ឈានទៅរកបញ្ហាថប់បារម្ភ (Anxiety Disorder) កើតឡើងដោយងាយ ។
គួរបញ្ជាក់ថា ប្រសិនបុគ្គលមានវិបត្តិផ្លូវចិត្តកើតឡើងហើយមិនព្រមព្យាបាល នោះវានឹងបម្លែងខ្លួនទៅជាជំងឺធ្លាក់ទឹកចិត្ត ហើយអាចក្លាយជាជំងឺធ្លាក់ទឹកចិត្តធ្ងន់ធ្ងររហូតគ្រោះថ្នាក់ដល់អាយុជីវិត ។ អ្នកជំនាញសុខភាពផ្លូវចិត្តបានបញ្ជាក់បន្ថែមថា ការប៉ះទង្គិចផ្លូវចិត្តដោយសារកត្តាទាំងបីខាងលើអាចដោះស្រាយបាន ប្រសិនបើបុគ្គលព្យាយាមរកដំណោះស្រាយសមស្របតាមបញ្ហានីមួយៗ ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ រាល់ពេលដឹងខ្លួនថា មានស្ថានភាពផ្លូវចិត្តខុសប្រក្រតី ឬអាការៈតានតឹងចិត្តកើតឡើង ការពិគ្រោះយោបល់ពីអ្នកឯកទេសផ្លូវចិត្ត ឬគ្រូពេទ្យជំនាញជាដំណោះស្រាយសមស្របបំផុត ៕