គម្រោង​អាហារូបករណ៍ទេពកោសល្យឌីជីថលតេជោ ផ្ដល់អាហារូបករណ៍ច្រើនជាង៥០០០កន្លែងសម្រាប់ឆ្នាំសិក្សា២០២៣
ភ្នំពេញ- ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និង​ទូរគមនាគមន៍ បាន​ប្រកាសថា ដោយ​យោង​ទៅ​លើ​អនុសាសន៍​របស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ហ៊ុន ម៉ាណែត ក្នុង​ពិធី​បិទ​មហាសន្និបាតវិសាមញ្ញ​តំណាង​ទូទាំង​ប្រទេស របស់សហភាពសហព័ន្ធ​យុវជន​កម្ពុជា ក្នុង​ការ​ជំរុញ​ឱ្យ​មាន​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ធនធាន​មនុស្ស​ជំនាញ ជាពិសេស​លើ​ជំនាញ​បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល និង​ជាការ​ផ្តល់​ឱកាស​ដល់​សិស្ស​បញ្ចប់​ការ​សិក្សា​នៅ​វិទ្យាល័យ ក៏​ដូចជា​មន្រ្តីរាជការ បុគ្គលិក​ស្ថាប័ន​រដ្ឋ ឯកជន និង​សាធារណជន កម្មវិធី​អាហារូបករណ៍​ទេពកោសល្យ​ឌីជីថល​តេជោ-Techo Digital Talent Scholarship នឹង​ផ្តល់អាហារូបករណ៍ជាច្រើន​កន្លែង​នៅ​ឆ្នាំសិក្សា​២០២៣ លើជំនាញឌីជីថល។
បើតាម​ការ​បញ្ជាក់របស់​ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ អាហារូបករណ៍​ដែល​គ្រោ​ងនឹង​ផ្តល់ជូន គឺរួមមាន ៖ ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ និងថ្នាក់បណ្ឌិតចំនួនពី៣០០ទៅ៥០០នាក់ ក្នុងគ្រឹះស្ថានអប់រំក្នុងប្រទេស និងក្រៅប្រទេស, វគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលអ្នកជំនាញឌីជីថលរយៈពេល ៣ខែ ទៅ១ឆ្នាំ
ចំនួន១ពាន់ ទៅ ២ពាន់នាក់ និងវគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលមន្ត្រីរាជការលើជំនាញឌីជីថលសម្រាប់បង្កើនប្រសិទ្ធភាពការងារចំនួន២ពាន់ ទៅ៥ពាន់នាក់ ។
សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែមពាក់ព័ន្ធនឹងការដាក់ពាក្យលម្អិត ខាងក្រសួងប្រៃសណីយ និងទូរគមនាគមន៍នឹងជូនដំណឹងបន្ថែមនៅពេលខាងមុខ។
សូម​បញ្ជាក់ថា កម្មវិធី “អាហារូបករណ៍ទេពកោសល្យឌីជីថលតេជោ-Techo Digital Talent Scholarship ” ត្រូវបានបង្កើតឡើងនៅឆ្នាំ២០២០ ដែលជាការយកចិត្តទុកដាក់របស់ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាល លើការបណ្តុះបណ្តាលធនធានមនុស្ស ការលើកទឹកចិត្តដល់យុវជនឆ្នើមកម្ពុជាឱ្យសិក្សាជំនាញបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ដើម្បីក្លាយជាអ្នកដឹកនាំអភិវឌ្ឍវិស័យបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលនាពេលអនាគត៕