ភ្នំពេញ- ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ បានប្រកាសថា ដោយយោងទៅលើអនុសាសន៍របស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ហ៊ុន ម៉ាណែត ក្នុងពិធីបិទមហាសន្និបាតវិសាមញ្ញតំណាងទូទាំងប្រទេស របស់សហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា ក្នុងការជំរុញឱ្យមានការបណ្តុះបណ្តាលធនធានមនុស្សជំនាញ ជាពិសេសលើជំនាញបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល និងជាការផ្តល់ឱកាសដល់សិស្សបញ្ចប់ការសិក្សានៅវិទ្យាល័យ ក៏ដូចជាមន្រ្តីរាជការ បុគ្គលិកស្ថាប័នរដ្ឋ ឯកជន និងសាធារណជន កម្មវិធីអាហារូបករណ៍ទេពកោសល្យឌីជីថលតេជោ-Techo Digital Talent Scholarship នឹងផ្តល់អាហារូបករណ៍ជាច្រើនកន្លែងនៅឆ្នាំសិក្សា២០២៣ លើជំនាញឌីជីថល។
បើតាមការបញ្ជាក់របស់ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ អាហារូបករណ៍ដែលគ្រោងនឹងផ្តល់ជូន គឺរួមមាន ៖ ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ និងថ្នាក់បណ្ឌិតចំនួនពី៣០០ទៅ៥០០នាក់ ក្នុងគ្រឹះស្ថានអប់រំក្នុងប្រទេស និងក្រៅប្រទេស, វគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលអ្នកជំនាញឌីជីថលរយៈពេល ៣ខែ ទៅ១ឆ្នាំ
ចំនួន១ពាន់ ទៅ ២ពាន់នាក់ និងវគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលមន្ត្រីរាជការលើជំនាញឌីជីថលសម្រាប់បង្កើនប្រសិទ្ធភាពការងារចំនួន២ពាន់ ទៅ៥ពាន់នាក់ ។
សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែមពាក់ព័ន្ធនឹងការដាក់ពាក្យលម្អិត ខាងក្រសួងប្រៃសណីយ និងទូរគមនាគមន៍នឹងជូនដំណឹងបន្ថែមនៅពេលខាងមុខ។
សូមបញ្ជាក់ថា កម្មវិធី “អាហារូបករណ៍ទេពកោសល្យឌីជីថលតេជោ-Techo Digital Talent Scholarship ” ត្រូវបានបង្កើតឡើងនៅឆ្នាំ២០២០ ដែលជាការយកចិត្តទុកដាក់របស់ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាល លើការបណ្តុះបណ្តាលធនធានមនុស្ស ការលើកទឹកចិត្តដល់យុវជនឆ្នើមកម្ពុជាឱ្យសិក្សាជំនាញបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ដើម្បីក្លាយជាអ្នកដឹកនាំអភិវឌ្ឍវិស័យបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលនាពេលអនាគត៕