ទិវាគុណ​អ្នកម្ដាយ ៖ Gen Z បង្ហាញពី​សេចក្ដីស្រឡាញ់ និង​ការ​ដឹងគុណ
ទិវាគុណ​អ្នកម្តាយ ត្រូវបាន​គេ​ប្រារព្ធ​ឡើង​​នៅ​ថ្ងៃអាទិត្យ សប្តាហ៍​ទីពីរ​នៃខែឧសភា ជារៀងរាល់​ឆ្នាំ ដើម្បី​រំលឹក​នូវ​គុណូបការៈ​ដ៏​មហា​ធ្ងន់​វិសេសវិសាល មិនមាន​អ្វីអាច​ប្រៀប​ផ្ទឹមបាន នៃ​មាតា​គ្រប់រូប ដែល​ខិតខំ​ចំណាយ​កម្លាំងកាយ កម្លាំង​ចិត្ត​ចិញ្ចឹមបីបាច់ ថែរក្សា អប់រំ​បុត្រ​ដោយ​ឥតត្អូញត្អែរ មិនគិត​ដល់ការ​ហត់នឿយ និង​មាន​សន្តានចិត្ត​ប្រកបដោយ​ព្រហ្ម​វិហារធម៌ គឺមេត្តា ករុណា មុទិតា ឧបេក្ខា ចំពោះ​បុត្រគ្រប់រូប។
ក្នុងសម័យ​បច្ចេកវិទ្យា​ សង្គមអនឡាញ តើមនុស្សកើតក្នុង​ជំនាន់ Gen Z (១៩៩៧-២០១២) មានទស្សនៈបែបណា​ចំពោះ​គុណអ្នកម្តាយ ហើយពួកគេ​នឹងធ្វើអ្វីខ្លះ​នៅថ្ងៃនោះ?
កញ្ញា នង យូឡាយ វ័យ២៦ឆ្នាំ បច្ចុប្បន្ន​ជា​គ្រូ​បង្រៀន​មួយ​រូប បាន​ប្រាប់​ឱ្យ​ដឹងថា ជាទូទៅកញ្ញា​តែងបង្ហាញ​ក្តីស្រឡាញ់​ទៅអ្នកម្តាយ​របស់ខ្លួនតាមរយៈ ការជូន​សម្លៀក​បំពាក់ ស្បែកជើង កាបូប ក៏ដូច​ជាធ្វើម្ហូប​ជូនម្ដាយ​ពិសា។ កញ្ញា​បន្តថា ការបង្ហាញ​ក្តីស្រឡាញ់​តាមរយៈការ​ទិញជា​វត្តុអនុស្សាវរីយ៍​ជូនទៅកាន់​អ្នកម្តាយ កញ្ញា​មិន​អៀន​ខ្មាស់​នោះទេ ប៉ុន្តែអ្វី​ដែល​កញ្ញា​អៀនខ្មាស់ គឺមិន​ហ៊ាន​និយាយ​ប្រាប់​ដោយ​ផ្ទាល់​ថា “កូន​ស្រឡាញ់​ម៉ែ” មិន​ហ៊ាន​ឱបគាត់ និង​មិន​ដែល​ប្រាប់គាត់​ទេ​ថា “រាល់​ពេលដែល​ម៉ែនៅឆ្ងាយពីកូន គឺកូនពិត​ជា​នឹកម៉ែ និង​យំនឹក​ម៉ែ​ទៀត​ផង!”
កញ្ញា នង យូឡាយ វ័យ២៦ឆ្នាំ ជាគ្រូបង្រៀនកុមារពិសេស
គ្រូបង្រៀន​រូបនេះ គិតថា​ ម្តាយ មិនត្រូវការ​អ្វីពី​កូនរបស់​ខ្លួន​ឡើយ គាត់គ្រាន់​តែចង់​ឃើញ​កូន​សប្បាយ​ចិត្ត ជោគជ័យ​ក្នុង​ការងារ និងទៅ​ថ្ងៃអនាគត​អាចជួប​ជីវិតគូរ​ដែល​ល្អប្រសើរ​តែប៉ុណ្ណោះ។ កញ្ញា នង យូឡាយ បន្តថា សម្រាប់​ម្តាយ​កញ្ញា​រីករាយ​នៅពេល​គាត់​ឃើញ​កូនគាត់​រីក​ចម្រើន និងនៅ​ពេលដែល​កូនរបស់គាត់​ចេះតុបតែង​កាយ​បាន​ស្អាត។
“ក្នុងទិវាអ្នកម្តាយ ខ្ញុំគ្រោងនឹងចង់ទិញបាច់ផ្កាលុយជូនគាត់ និងមាននំខេកផងដែរ”
កញ្ញា នង យូឡាយ ក៏បានលើកទឹកចិត្តទៅកាន់យុវជនជំនាន់ Gen Z ទាំងអស់​ឱ្យក្លាហាន​ឡើង និង​ត្រូវពង្រឹង​ផ្លូវចិត្តខ្លួន​ឯង​ឱ្យ​រឹងមាំ។ Gen Z ហា! សូម​ក្លាហាន​ឡើង​ក្នុងការ​បង្ហាញ​ក្តីស្រឡាញ់​ទៅកាន់​មនុស្ស​ដែល​ខ្លួន​ស្រឡាញ់ ជាពិសេស​អ្នកដែល​មាន​ឈ្មោះថា ជាអ្នក​ផ្តល់​កំណើត ឬជា​អ្នកម្តាយ​នេះ​ឯង។
ជាមួយគ្នានេះ យុវតី ឆូ គីមហ័រ ជានិស្សិតកំពុង​សិក្សា​នៅ​សាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ និយាយថា នាងតែង​បង្ហាញ​ក្តីស្រឡាញ់​ទៅ​កា​ន់ម្តាយ តាមរយៈ​ការជូន​ទៅដើរលេង​នៅ​ខាង​ក្រៅ ចំណាយ​ពេល​ញ៉ាំ​អាហារ​ជា​មួយគាត់ និង​និយាយ​លេង​ជាមួយគ្នា ដើម្បី​ស្វែងយល់​ពីគ្នាឱ្យ​បាន​ច្រើន​ជាង​មុន។ ជាពិសេស គីមហ័រ តែងតែ​បង្ហាញ​ការ​ស្រលាញ់​ទៅកាន់​ម្ដាយ​បន្ថែម​ដោយ​ការ​ឱប និង​និយាយ​ប្រាប់​គាត់​ថា “កូន​ស្រលាញ់​ម៉ាក់!”។
យុវតី ឆូ គីមហ័រ ជានិស្សិតជំនាញអក្សរសាស្រ្តខ្មែរ ឆ្នាំទី៣ នៃសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ
“រាល់ពេលបង្ហាញ​ក្ដីស្រលាញ់​ទៅកាន់​ម៉ាក់ ខ្ញុំមិន​សូវ​អៀន​នោះទេ ព្រោះតែ​ខ្ញុំតែងតែ​ចង់ចំណាយ​ពេលនៅ​ជាមួយ​គាត់ ដូច​ជាការ​ចំណាយ​ពេលនៅ​ជាមួយ​មិត្តភក្តិ​ផងដែរ ហើយវា​នឹងបង្កើន​ភាពស្និទ្ធស្នាល​រវាង​ម្តាយ និងកូន”
យុវតីវ័យ​២១ឆ្នាំ​រូបនេះ គិតថា អ្នកម្តាយ​គ្រប់រូប​តែងតែ​ចង់​ឃើញកូនៗ​ធ្វើអំពើល្អ រៀនពូកែ មាន​អនាគត​ត្រចះត្រចង់ ជា​មនុស្ស​ល្អ ហើយ​ជា​កូនល្អ ស្តាប់​បង្គាប់​ម្តាយឪពុក ពិសេស​ការចំណាយ​ពេល​ជួប​ជុំគ្រួសារ មានពេល​វេលានៅជាមួយ​អ្នកផ្ទះឱ្យបាន​ច្រើន ក៏ជា​អ្វីដែល​ម្តាយឪពុក​គ្រប់រូប​រមែង​ចង់បាន​ពីកូនៗ។ គីមហ័រ បន្តថា សម្រាប់​ម្តាយរបស់នាង​នឹងរីករាយ​ពេលដែល​នាងរៀន​ពូកែ ក៏ដូច​ជាបាន​ចំណាយ​ពេលនៅ​ជាមួយគាត់​បាន​ច្រើន​ជាងមុន និយាយ​ជាមួយគ្នា​យល់ពីគ្នា​កាន់​តែច្រើន ហើយ​ភាព​ស្និទ្ធស្នាល​រវាង​ម្តាយកូន​កាន់​តែ​កើន​ឡើង ធ្វើឱ្យ​សម្ព័ន្ធភាព​គ្រួសារ​រឹតតែ​រឹងមាំ។
ក្នុងទិវា​អ្នកម្តាយ យុវតី ឆូ គីមហ័រ មាន​បំណង​ជូនម្ដាយ​ទៅ​ពិសារ​អាហារនៅ​ខាងក្រៅ ដើរ​លេង​ជាមួយ​គាត់ និង​ពិភាក្សា​រឿង​ក្នុង​ចិត្ត​ជាមួយគាត់។
ជាមួយគ្នានេះ គីមហ័រ ក៏បានលើស​ទឹកចិត្តទៅ​កាន់យុវជន​ជំនាន់ Gen Z ទាំង​អស់ឱ្យ​បង្ហាញ​ការ​ស្រឡាញ់​ទៅកាន់​អ្នកម្តាយ ហើយសូម​កុំអៀនខ្មាស់​ចំពោះការ​ដែល​បង្ហាញ​សេចក្តី​ស្រលាញ់​ទៅកាន់​អ្នកម្តាយ។ គួរតែ​មាន​ពេលវេលា​នៅជាមួយ​គាត់​ឱ្យបាន​ច្រើន ជជែក​គ្នាលេងជាមួយ​គាត់​ជាជាង​ចំណាយ​ពេលជាមួយ​ប្រព័ន្ធ​បណ្តាញ​សង្គម​ខាងក្រៅ ព្រោះគ្មាន​ក្តីស្រលាញ់​ណា​ដែលធំធេង​ជាងក្តីស្រលាញ់​របស់​ម្តាយ​នោះទេ។ យុវតី គីមហ័រ បន្តថា ពេលដែល​យើងបាន​ចំណាយ​ពេលនៅជាមួយម្តាយ​ប្រាកដ​ណាស់ថា ទំនាក់ទំនង​ម្តាយកូន​នឹងល្អប្រសើរ​ហើយជិត​ស្និទ្ធិគ្នា​ជាងមុន ពិសេស​ឧស្សាហ៍​និយាយ​ពាក្យថា « កូនស្រលាញ់ម៉ាក់ » ទៅកាន់​អ្នកម្តាយ​របស់​អ្នកផង។
លោក ហ៊ីង ឡុងលីហ្សា ជាបុគ្គលិកបារីស្តា វ័យ២៦ឆ្នាំ និយាយថា លោកតែងបង្ហាញ​ក្ដីស្រឡាញ់​ទៅអ្នក​ម្ដាយ​តាមរយៈ​ការជួយ​កិច្ចការផ្ទះ ដូចជា ការ​សម្អាតផ្ទះ ពេលទំនេរ​ជូនម្ដាយទៅ​ពិសាអាហារ​ខាងក្រៅ និង​ឧស្សាហ៍​ជជែក​លេងជាមួយ​គាត់​ពេល​ចេញពី​ធ្វើការ។
លោក ហ៊ីង ឡុងលីហ្សា ជាបុគ្គលិកបារីស្តា
យុវជនរូបនេះ បន្ថែមថា លោកមានអារម្មណ៍អៀន​ខ្លាំងនៅពេល​និយាយ​ពាក្យថា “ខ្ញុំស្រឡាញ់​ម៉ាក់!” ដោយ​សារមិនធ្លាប់​និយាយ​ពាក្យនេះ​ទៅកាន់​ម្ដាយ​ដោយ​ផ្ទាល់ ប៉ុន្តែ​ចូលចិត្ត​បង្ហាញ​ទង្វើយក​ចិត្ត​ទុកដាក់។ លោក​បន្តថា ម្ដាយ​មិនត្រូវ​ការអ្វីច្រើន​ពីកូន​ច្រើន​នោះ​ទេ ក្រៅពី​ចង់ឃើញ​កូនជោគជ័យ​ក្នុង​វិស័យ​ការងារ មាន​សុខភាព​ល្អ និង​សប្បាយ​ចិត្តគ្រប់​ពេលវេលា ដែលធ្វើឱ្យ​ម្ដាយ​សប្បាយ​ចិត្ត។ ហើយ​ក្នុងទិវា​អ្នកម្តាយ​ខាងមុខនេះ លោក ឡុងលីហ្សា មាន​គម្រោង​ជូនម្ដាយ​ទៅពិសាអាហារ​ជួបជុំគ្រួសារ ក៏ដូច​ជាមាន​បាច់​ផ្កា​ជូន​គាត់។
លោក ហ៊ីង ឡុងលីហ្សា ក៏បាន​លើក​ទឹកចិត្ត​ទៅកាន់​យុវជន​ជំនាន់ Gen Z ដូចគ្នា​ថា ការ​បង្ហាញ​ក្ដីស្រឡាញ់​ទៅកាន់ម្ដាយ​ពិតជា​មាន​អត្ថន័យ​ដែលធ្វើឱ្យម្ដាយ​របស់​យើង​សប្បាយ​ចិត្ត។ យើង​ត្រូវជំនះ​និយាយ​ពាក្យ “ខ្ញុំស្រឡាញ់​ម៉ាក់ខ្លាំង​ណាស់!” ទៅកាន់​អ្នកម្ដាយ ព្រោះ​គាត់​ខិតខំ​ពរពោះ និង​ចិញ្ចឹមបីបាច់​យើង​តាំងពី​តូច​រហូត​ដល់​ធំ​ពេញវ័យ ហើយក៏​ត្រូវធ្វើឱ្យអ្នក​ម្ដាយ​សប្បាយ​ចិត្តជា​រៀង​រាល់ថ្ងៃ៕