ភ្នំពេញ- ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា នឹងរៀបចំកម្មវិធី ជជែកដេញដោលយុវជនអាស៊ាន ជាកម្មវិធីមួយបង្កើតឡើងដើម្បីបង្កើនសមត្ថភាពដល់យុវជនអាស៊ាន តាមរយៈការពិភាក្សាជជែកដេញដោល តស៊ូមតិ និងប្រកួតប្រជែងគំនិត ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ចូលរួមលើកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីគុណតម្លៃអាស៊ាន បញ្ហាប្រឈម និងឱកាសសម្រាប់យុវជនដើម្បីបង្ហាញអំពីក្តីកង្វល់ ដំណោះស្រាយ និងផ្តល់ជាធាតុចូលក្នុងដំណើរការនៃការរៀបចំគោលនយោបាយផ្សេងៗ ។
កម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនអាស៊ាន មានគោលបំណងបណ្តុះអ្នកដឹកនាំវ័យក្មេងក្នុងអាស៊ាន តាមរយៈ ការរៀនសូត្រ និងអភិវឌ្ឍជំនាញនិយាយជាសាធារណៈ ការត្រិះរិះពិចារណា ផ្លាស់ប្តូរទស្សនៈ និងចំណេះដឹងទៅវិញទៅមក។ លើសពីនេះ លើកកម្ពស់ការផ្សារភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងរវាងយុវជន និងយុវជន កសាងទំនាក់ទំនងយ៉ាងរឹងមាំ ជាមួយវិស័យសាធារណៈ វិស័យឯកជន និងប្រជាពលរដ្ឋ។
បេក្ខជន និងបេក្ខនារីដែលមានបំណងចង់ចូលរួមប្រកួតត្រូវលក្ខណៈសម្បត្តិដូចជា ជាយុវជនកម្ពុជាមានអាយុចន្លោះ ១៨-៣៥ឆ្នាំ (ស្ដង់ដាយុវជនអាស៊ាន) មានសមត្ថភាពផ្នែកភាសាអង់គ្លេសស្ទាត់ជំនាញ មានចំណេះដឹងទាក់ទងទៅនឹងអាស៊ាន មានពេលវេលាគ្រប់គ្រាន់ដើម្បីចូលរួមការបណ្តុះបណ្តាល និងការប្រកួត។ ទន្ទឹមគ្នានេះ បេក្ខជន និងបេក្ខនារី អាចចុះឈ្មោះតាមរយៈតំណភ្ជាប់ https://bit.ly/3vV9GT1 ផុតកំណត់ទទួលពាក្យនៅថ្ងៃទី ០៧ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២២។