សៀមរាប – ក្រោមកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងគណៈកម្មការគ្រប់គ្រងគម្រោងហូកា ជាមួយអង្គការអន្តរជាតិខាងការងារ (ILO) ក្រសួងទេសចរណ៍កាលពីពេលថ្មីៗនេះ បានធ្វើការបណ្តុះបណ្តាលអ្នកជំនាញសេវាកម្មម្ហូបអាហារ និងភេសជ្ជៈ ចំនួន១៧០រូបបន្ថែមទៀត នៅខេត្តសៀមរាប ដើម្បីបង្កើនមូលធនមនុស្សក្នុងវិស័យទេសចរណ៍ ក្នុងដំណាក់កាលស្តាវិស័យទេសចរណ៍ឡើងវិញ។
អ្នកជំនាញសេវាកម្មម្ហូបអាហារ និងភេសជ្ជៈ ទាំង១៧០រូបនោះ សុទ្ធសឹងតែជាបុគ្គលិកផ្នែកសេវាកម្មម្ហូបអាហារ និងភេសជ្ជៈ បុគ្គលិក្នុងវិស័យភោជនីយដ្ឋាន មន្ត្រីមន្ទីរទេសចរណ៍ និងតំណាងសមាគមន៍ឧស្សាហកម្មទេសចរណ៍ក្នុងខេត្តសៀមរាប។
ឯកឧត្តម ប៉ាក់ សុខុម រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងទេសចរណ៍ និងជាប្រធានគណៈកម្មការគ្រប់គ្រងគម្រោង ហូកា បានមានប្រសាសន៍ថា ដើម្បីសម្រេចបាននូវការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្សក្នុងវិស័យទេសចរណ៍ ជាពិសេសការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈទេសចរណ៍ និងបដិសណ្ឋារកិច្ច វាចាំបាច់ត្រូវមានការចូលរួម និងគាំទ្រពីគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងវិស័យរដ្ឋ និងឯកជន ដើម្បីបង្កើនធនធានមនុស្សក្នុងវិស័យទេសចរណ៍ ស្របពេលប្រទេសជាតិ កំពុងបើកដំណើរការផ្នែកទេសចរណ៍ឡើងវិញ ក្រោយពេលមានវិបត្ដិជំងឺកូវីដ-១៩។
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តមរដ្ឋលេខាធិការ ក៏បានផ្តល់អនុសាសន៍ដល់សាលាបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈទេសចរណ៍ទាំងអស់ត្រូវចាប់យកបច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ថ្មីៗ ដើម្បីកែលម្អកម្មវិធីសិក្សាឱ្យស្របទៅបដិវត្តន៍ឧស្សាហកម្ម ៤.០។
តាមប្រសាសន៍របស់ ឯកឧត្តម ប៉ាក់ សុខុម វិស័យទេសចរណ៍កម្ពុជា បានចូលរួមចំណែកយ៉ាងសកម្មដល់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច-សង្គម និងការការពារបរិស្ថាន ពោលគឺចូលរួមដល់ការកសាងសេដ្ឋកិច្ចបៃតងនៅកម្ពុជា ដែលជាផ្នែកគាំទ្រដល់ការសម្រេចបាននូវគោលដៅអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព ឆ្នាំ២០៣០ របស់អង្គការសហប្រជាជាតិ ។ យ៉ាងណាក៏ដោយ ឯកឧត្តមរដ្ឋលេខាធិការ ក៏បានមានប្រសាសន៍ផ្តាំផ្ញើដល់សិក្ខាកាមដែលបញ្ចប់ការសិក្សាទាំងអស់ ត្រូវខិតខំ យកចំណេះ និងជំនាញ ដែលទទួលបានពីការបណ្តុះបណ្តាលទៅអនុវត្តនៅកន្លែងធ្វើការរបស់ខ្លួនប្រកបដោយសីលធម៌ជំនាញវិជ្ជាជីវៈខ្ពស់ និងត្រូវខិតខំបន្តសិក្សារៀនសូត្របន្ថែម ដើម្បីអភិវឌ្ឍន៍ខ្លួននៅក្នុងវិថីការងារវិជ្ជាជីវៈទេសចរណ៍ និងការសិក្សាពេញមួយជីវិត៕