ក្នុងសន្និបាតក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានប្រកាសពីការដាក់ឱ្យដំណើរជាការផ្លូវការនូវសាលាឌីជីថល។ តើសាលារៀនឌីជីថល គឺជាអ្វី ហើយគេប្រើប្រាស់យ៉ាងដូចម្តេច?
បើតាមក្រសួងអប់រំ សាលាឌីជីថល (#SalaDigital) គឺជាវេទិកានិម្មិតសម្រាប់សិស្សានុសិស្ស គ្រូបង្រៀន ក៏ដូចជាអ្នកជំនាញអាចប្រើប្រាស់ក្នុងការចែករំលែកចំណេះដឹងទៅកាន់អ្នកសិក្សាដទៃទៀត។ គោលបំណងសំខាន់របស់ថ្នាល់មួយនេះ គឺ លើកកម្ពស់ ជំរុញការចែករំលែក និងការប្រើប្រាស់មាតិកាអប់រំឌីជីថលឱ្យកាន់តែសម្បូរបែបសម្រាប់បម្រើដល់ការរៀន និងបង្រៀនតាមរយៈការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាដោយសេរី មិនគិតថ្លៃគ្រ់ពេលវេលានិងទីកន្លែង។
ដើម្បីអាចចូលទៅប្រើប្រាស់ ថ្នាលអប់រំ សាលាឌីជីថលនេះ មាន៣របៀប គឺ១. ត្រូវបង្កើតគណនីជាមុនសិន ២.បង្កើតសាលា ៣.ការដាក់បញ្ចូលសៀវភៅ, សិស្សានុសិស្ស និស្សិត អ្នកស្រាវជ្រាវ គ្រូបង្រៀន អាចធ្វើតាមការណែនាំ។ របៀបចុះឈ្មោះនៅលើសាលាឌីជថល គឺគេអាចចូលទៅកាន់សាលាឌីជីថលតាមរយៈ ៖ https://sala.moeys.gov.kh និងចុះឈ្មោះ ៖ https://bit.ly/saladigitalregister ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា សាលាឌីជីថលកម្ពុជា បានអភិវឌ្ឍជាបន្តបន្ទាប់ ហើយចុងក្រោយនេះ សាលាឌីជីថលក៏នឹងមានការប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធបញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI) ភ្ជាប់ជាមួយដែរ ដែលមានគោលដៅជំរុញបង្ហាត់បង្រៀនប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យា AI តាមសាលារៀន និងជួយឱ្យសិស្សានុសិស្ស ជាពិសេសយុវជនជំនាន់ថ្មីអាចទទួលបាននូវចំណេះដឹងថ្មីៗទាន់ពេលវេលា ហើយអាចឈានទៅរកលើកកម្ពស់គុណភាពអប់រំឱ្យដើរទាន់និន្នាការសកល នៃការរីកចម្រើនបច្ចេកវិទ្យា AI។
លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ក្រសួងអប់រំ បានរៀបចំថ្នាលអប់រំ សាលាឌីជីថលនេះ ដើម្បីគាំទ្រ និងលើកកម្ពស់ការចែករំលែកឯកសារ និងលើកកម្ពស់ការរៀន និងបង្រៀនគ្រប់កម្រិតថ្នាក់ និងគ្រប់មុខវិជ្ជា។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ក៏ផ្ដល់ភាពងាយស្រួលដល់អ្នកប្រើប្រាស់ក្នុងការស្វែងរកឯកសារឌីជីថល តាមកម្រិតថ្នាក់ចាប់ពីមត្តេយ្យសិក្សារហូតដល់កម្រិតឧត្តមសិក្សា ដោយអាចធ្វើការស្វែងរកតាមរយៈពាក្យគន្លឹះ ប្រភេទក្រុមមុខវិជ្ជា ប្រភេទវគ្គសិក្សា និងកម្រិតថ្នាក់។
បើតាមសេចក្តីណែនាំរបស់ក្រសួងអប់រំ សម្រាប់ថ្នាលអប់រំ សាលាឌីជីថល, សាកលវិទ្យាធិការ នាយក គ្រឹះស្ថានសិក្សាសាធារណៈ និងឯកជន អាចចូលទៅបង្កើតសាលារៀននិម្មិត វគ្គសិក្សា និងបង្ហោះស្នាដៃសិក្សាស្រាវជ្រាវរបស់សិស្ស និស្សិត និងសាស្រ្តាចារ្យ នៅក្នុងនោះបាន ដើម្បីឱ្យធនធានឌីជីថលជាភាសាជាតិមានសម្បូរបែបលើបណ្តាញអ៊ីនធឺណេត សម្រាប់ជាប្រយោជន៍ដល់ការសិក្សា ការស្រាវជ្រាវ និងស្វ័យសិក្សារបស់សិស្ស និស្សិត និងអ្នកស្រឡាញ់ការសិក្សាពេញមួយជីវិត។
គិតមកដល់ពេលនេះ អ្នកចូលប្រើប្រាស់ថ្នាលសាលាឌីជីថលមានចំនួន ៩៧.១៨១នាក់ សាលារៀនចំនួន៦៥៨សាលា សៀវភៅសិក្សា៤៧៩០ក្បាល និងមេរៀន២៣៨ វគ្គ៕