ក្រសួងអប់រំ ប្រកាសបន្តដំណើរការកម្មវិធីសាលារៀនជំនាន់ថ្មី និងលុបចោលកម្មវិធីសិក្សាទំនើប
តាម​រយៈ​សេចក្តីប្រកាសមួយ​នៅថ្ងៃនេះ (២៨ កុម្ភៈ) ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានបញ្ជាក់ថា ដោយ​មានការ​គាំទ្រ​ពី​រាជរដ្ឋាភិបាល ក្រសួងនឹង​នៅ​តែបន្ត​អនុវត្ត​កម្មវិធីសាលា​រៀនជំនាន់ថ្មី​តទៅទៀត ហើយ​ថែមទាំង​បន្តវិនិយោគ​បន្ថែមទៀត ដើម្បី​ឱ្យ​ដំណើរការ​ចំនួន១៤កន្លែង នៅទូទាំង​ប្រទេស​ក្នុង​ឆ្នាំ​សិក្សា​២០២៤-២០២៥នេះ។
ក្រសួងអប់រំ បញ្ជាក់ថា សាលារៀនជំនាន់ថ្មី គឺជាគ្រឹះស្ថានសិក្សាសាធារណៈ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ដែលផ្តល់ជាគំរូអភិបាលកិច្ចល្អ ស្តង់ដាវិជ្ជាជីវៈខ្ពស់ និងផ្ដល់ការអប់រំមានគុណភាពខ្ពស់។ សាលារៀនជំនាន់ថ្មីផ្ដោតលើការអនុវត្តកម្មវិធីសិក្សាពេញលេញ ផ្ដល់ឱកាសសិក្សាពេញមួយថ្ងៃ អនុវត្តវិធីសាស្ត្របង្រៀនទំនើបតាមបែបរិះរក ការដោះស្រាយបញ្ហា និងការសិក្សាតាមបែបគម្រោង កម្មវិធីបច្ចេកវិទ្យាដែលបណ្តុះទាំងវិជ្ជាសម្បទា បំណិនសតវត្សទី២១។ ជាពិសេស បំណិនសហការ ត្រិះរិះពិចារណា ទំនាក់ទំនងលើកកម្ពស់ស្វ័យសិក្សា ការស្រាវជ្រាវរបស់សិស្ស និងការរៀបចំពិព័រណ៍ស្នាដៃសិស្ស រួមទាំងការអប់រំសីលធម៌និងចរិយាធម៌ ដែលឆ្លើយតបទៅនឹងយុគសម័យបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល។
សិស្សានិស្សនៃកម្មវិធីសាលារៀនជំនាន់ថ្មី វិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិ
ទន្ទឹមគ្នានេះ សាលារៀនជំនាន់ថ្មី បានបំពាក់សម្ភារៈ និងបរិក្ខាររៀន និងបង្រៀនទំនើប និងរៀបចំបណ្ណាល័យសតវត្សទី២១ អាហារដ្ឋាន បន្ទប់ពិសោធន៍ ដែលអាចឱ្យគ្រូបង្រៀន និងសិស្សប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា និងភាសាបរទេស។
ដោយផ្អែកលើបទពិសោធន៍ជោគជ័យប្រកបដោយផ្លែផ្កា ក្រសួងនឹងអនុវត្តគោលការណ៍សម្រាប់ការបន្តអភិវឌ្ឍសាលារៀនជំនាន់ថ្មី រួមមាន ទី១. សាលារៀនជំនាន់ថ្មី ដែលមានស្រាប់នឹងបន្តដំណើរ ដោយរាជរដ្ឋាភិបាលផ្ដល់ថវិកាបន្ថែម ដើម្បីជំនួសការបង់វិភាគទានជាកាតព្វកិច្ចរបស់មាតាបិតា ដើម្បីធានាការអប់រំប្រកបដោយសមធម៌។ សាលារៀននៅតែអាចបន្តទទួលវិភាគទានពីសប្បុរសជន និងមាតាបិតា តាមគោលការណ៍ស្ម័គ្រចិត្ត។ ទី២. ក្រសួងនឹងពង្រីកកម្មវិធីសាលារៀនជំនាន់ថ្មីបន្ថែមទៀតតាមលទ្ធភាពថវិកា ដើម្បីផ្ដល់ឱកាសដល់សិស្សក្នុងការទទួលការអប់រំប្រកបដោយគុណភាពខ្ពស់ សមធម៌ និងគ្មានការរើសអើង។
ជាមួយគ្នានេះ ក្រសួងអប់រំ នឹងលុបចោលនូវការអនុវត្ត «កម្មវិធីសិក្សាទំនើប» ដែលបានអនុវត្តដោយក្រុមហ៊ុនឯកជននៅតាមសាលាបឋមសិក្សាចំនួន ១៨ មានសិស្សចំនួន៤៣០០នាក់ កំពុងសិក្សារៀនសូត្រក្នុងរូបភាពជាកិច្ចសហការរវាងផ្នែកឯកជនជាមួយនឹងសាលារៀនផ្ទាល់ និងមិនស្ថិនក្រោមការគ្រប់គ្រងរបស់ក្រសួង។ ក្រសួងបញ្ជាក់ថា កម្មវិធីនេះ អនុវត្តខុសពីនីតិវិធីនៃការគ្រប់គ្រងទ្រព្យសម្បត្តិរដ្ឋ ព្រមទាំងបង្កើតឱ្យមានការរើសអើងរវាងសិស្ស ដែលកំពុងសិក្សាក្នុងក្នុងថ្នាក់តែមួយ ដែលមានលទ្ធភាពបង់ប្រាក់ និងសិស្សដែលគ្មានលទ្ធភាពបង់ប្រាក់ ព្រមទាំងបង្កើតឱ្យមានស្តង់ដាពីរក្នុងសាលាតែមួយ។
បើតាមក្រសួងអប់រំ ដើម្បីបន្តផ្ដល់ការអប់រំប្រកបដោយគុណភាពនៅតាមសាលាបឋមសិក្សាខាងលើ ក្រសួងកំពុងស្វែងរកថវិកា ដើម្បីទទួលយក «កម្មវិធីសិក្សាទំនើប» និងផ្ដល់ឱកាសដល់សិស្ស១០០ភាគរយ ក្នុងសាលាបឋមសិក្សារៀនសូត្រតែម្ដង៕