ក្នុងឆ្នាំសិក្សាថ្មីនេះ បណ្តាញសាលារៀនវ៉េស្ទឡាញន៍ និងណត្សឡាញន៍បានដាក់ចេញនូវកំណែទម្រង់ និងគោលដៅអប់រំថ្មីៗជាច្រើន ដោយផ្តោតលើការផ្តល់ចំណេះដឹង ការពង្រឹងបំណិនជីវិត និងការត្រៀមខ្លួនរបស់សិស្សានុសិស្ស សម្រាប់ការបន្តការសិក្សានៅថ្នាក់មហាវិទ្យាល័យទាំងក្នុង ក៏ដូចជាក្រៅប្រទេស និងទីផ្សារការងារនាពេលអនាគតរបស់ពួកគេ។
ក្នុងពិធីប្រគល់រង្វាន់ជ័យលាភីសិស្សនិទ្ទេស A ឆ្នាំសិក្សា២០២៤-២០២៥ និងតម្រង់ទិសសិស្សថ្នាក់ទី១២ ឆ្នាំសិក្សា២០២៥-២០២៦ លោកឧកញ៉ាបណ្ឌិត ប៉ិច បូឡែន ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិ នៃក្រុមហ៊ុនវេសឡាញ អេឌ្យូខេសិន គ្រុប លើកឡើងថា ប្រទេសកម្ពុជាកំពុងតែបោះជំហានទៅមុខ ដើម្បីក្លាយទៅជាប្រទេសដែលមានចំណូលមធ្យមកម្រិតខ្ពស់នៅឆ្នាំ២០៣០ និងជាប្រទេសដែលមានចំណូលខ្ពស់នៅឆ្នាំ២០៥០។ ក្នុងដំណើរដើម្បីសម្រេចចក្ខុវិស័យនេះ ចាំបាច់ត្រូវការនូវមូលធនមនុស្សកម្ពុជាដ៏រឹងមាំ ដែលពួកគេត្រូវមានចំណេះដឹងជាពលរដ្ឋសាកល, ហេតុនេះហើយ ចាប់ពីឆ្នាំសិក្សាថ្មីនេះទៅ បណ្តាញសាលារៀនទាំងពីរនឹងចាប់ផ្តើមធ្វើកំណែទម្រង់កម្មវិធីអប់រំថ្មីៗបន្ថែមលើកម្មវិធីដែលមានស្រាប់។
បើតាមប្រសាសន៍របស់លោកឧកញ៉ាបណ្ឌិត ប៉ិច បូឡែន ការសិក្សាភាសាចិន ត្រូវបានដាក់បញ្ចូលទៅក្នុងកម្មវិធីសិក្សារបស់បណ្តាញសាលារៀន តាំងតែពីកម្រិតមត្តេយ្យសិក្សា ដើម្បីត្រៀមឱ្យសិស្សក្លាយជាធនធានចាំបាច់ក្នុងបរិបទសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា និងក្នុងតំបន់។ ជាមួយគ្នានេះ ដើម្បីជួយឱ្យសិស្សមានចំណេះដឹងជាពលរដ្ឋសាកល សាលាក៏នឹងតម្រូវឱ្យសិស្សក្នុងកម្រិតថ្នាក់ទី៧-៩ និងថ្នាក់ទី១០-១២ ត្រូវធ្វើដំណើរទៅក្រៅប្រទេសឱ្យបានម្តង តាមរយៈកម្មវិធីផ្លាស់ប្តូរការសិក្សា ឬបោះជំរំ ជាមួយសាលាជាដៃគូនៅក្រៅប្រទេស ដើម្បីសិស្សទទួលយកបទពិសោធន៍ និងមើលឃើញពីការអភិវឌ្ឍរបស់ប្រទេសនានានៅតំបន់អាស៊ាន ឬក៏ពិភពលោក។
លោកឧកញ៉ាមានប្រសាសន៍ថា សិស្សដែលរៀននៅបណ្តាញសាលារៀនវ៉េស្ទឡាញន៍ និងណត្សឡាញន៍ចាប់ពីថ្នាក់ទី៧ ដល់ថ្នាក់ទី៩ ពួកគេនឹងត្រូវចូលរួមក្នុង Leadership Academy ដែលអនុញ្ញាតឱ្យសិស្សចេញទៅរៀនក្រៅសាលា ២ ឬ ៣ ថ្ងៃ តាមរយៈការបោះជំរុំ ហើយសម្រាប់សិស្សកម្រិតថ្នាក់ទី១០ ដល់ថ្នាក់ទី១២ ពួកគេនឹងមានជាកម្មវិធី Boot Camp ដើម្បីធ្វើឱ្យពួកគេមានវិន័យ ពង្រឹងការងារក្រុម និងបំណិនជីវិត ត្រៀមសម្រាប់ការសិក្សានៅមហាវិទ្យាល័យ។
ពាក់ព័ន្ធនឹងការសិក្សានៅថ្នាក់មហាវិទ្យាល័យនេះ លោកឧកញ៉ាបណ្ឌិត ប៉ិច បូឡែន បានរំលេចថា បណ្តាញសាលារៀនក៏មានផ្តល់អាហារូបករណ៍ទាំងក្នុង និងទៅក្រៅប្រទេសជាមួយសាកលវិទ្យាល័យដៃគូ ដែលអាចទទួលបានពី ៣០% ៥០% រហូតដល់ ១០០% សម្រាប់សិស្សឆ្នើម។ ចំណុចពិសេសមួយទៀត បច្ចុប្បន្នសាលាកំពុងចរចាជាមួយសាលាជាដៃគូក្នុង និងក្រៅប្រទេស ដើម្បីអនុញ្ញាតឱ្យសិស្សពូកែអាចរៀនថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រត្រឹមតែរយៈពេល ៣ឆ្នាំកន្លះ ឬ ៣ ឆ្នាំ ជំនួសការសិក្សាពេញរយៈពេល ៤ ឆ្នាំ, នោះក៏ដោយសារតែបណ្តាញសាលាបានដាក់បញ្ចូលមុខវិជ្ជាភាពជាអ្នកដឹកនាំ ចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុ និងបច្ចេកវិទ្យាទៅក្នុងកម្មវិធីសិក្សានៅថ្នាក់វិទ្យាល័យរួចហើយ ដែលអាចយកទៅកាត់កងក្រេឌីតជាមួយឆ្នាំទី១ នៅមហាវិទ្យាល័យបាន។
បន្ថែមពីលើនេះ បើតាមប្រសាសន៍របស់លោកឧកញ៉ាបណ្ឌិត ប៉ិច បូឡែន បច្ចុប្បន្នក្រុមហ៊ុនវេសឡាញ អេឌ្យូខេសិន គ្រុប ក៏មានមជ្ឈមណ្ឌលបច្ចេកទេស ពាណិជ្ជកម្ម និងការងារ (SBTC) ក្រោមអាជ្ញាប័ណ្ណក្រសួងការងារ ដើម្បីឱ្យសិស្សអាចរៀនជំនាញបណ្តើរៗតាំងពីថ្នាក់វិទ្យាល័យ ព្រមជាមួយការបង្វឹកគណិតវិទ្យា ភាសាអង់គ្លេស ដែលសំខាន់សម្រាប់ការទៅសិក្សានៅក្រៅប្រទេស។ លោកឧកញ៉ាមានប្រសាសន៍ថា សាលារៀនវ៉េសឡាញន៍ និងណត្សឡាញន៍ មិនមែនជាសាលាអន្តរជាតិ ប៉ុន្តែបើសិស្សមានជំនាញភាសាអង់គ្លេសល្អ នោះពួកគេអាចទៅបន្តការសិក្សានៅប្រទេសណាក៏បាន មិនចាញ់សាលាអន្តរជាតិឡើយ។
សរុបមកវិញ ចំណុចទាំងអស់ខាងលើ គឺជាកំណែទម្រង់ថ្មីៗរបស់បណ្តាញសាលារៀន ក្នុងការផ្តល់ការអប់រំប្រកបដោយគុណភាពដល់សិស្សានុសិស្ស ដើម្បីក្លាយជាពលរដ្ឋសាកល និងត្រៀមសម្រាប់ការប្រកួតប្រជែងក្នុងទីផ្សារការងារទាំងក្នុង និងក្រៅប្រទេស៕