ធនាគារពិភពលោកបានសម្រេចអនុម័តហិរញ្ញប្បទានបន្ថែមចំនួន ៧៩,៥លានដុល្លារអាមេរិក សម្រាប់ពង្រីកសកម្មភាពដែលកំពុងត្រូវបានអនុវត្ត ក្នុងគោលដៅលើកកម្ពស់លទ្ធភាពទទួលបានការអប់រំប្រកបដោយគុណភាពនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា។
បើយោងតាមសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានរបស់ធនាគារពិភពលោក កញ្ចប់ហិរញ្ញប្បទានបន្ថែមនេះ នឹងពង្រីកសកម្មភាពគម្រោងទៅកាន់គ្រឹះស្ថានអប់រំផ្សេងទៀតនៅទូទាំងប្រទេស ក្នុងនោះមាន អនុវិទ្យាល័យចំនួន៥០០, សាលាបឋមសិក្សាចំនួន ១០០០ និងសាលាមត្តេយ្យចំនួន៩០។ ហើយសកម្មភាពសំខាន់ៗនោះរួមមាន ៖ ពង្រីកការគ្រប់គ្រងតាមសាលារៀននៅ ក្នុងសាលាផ្សេងទៀត, ផ្តល់ឱកាសបណ្តុះបណ្តាល និងអភិវឌ្ឍវិជ្ជាជីវៈបន្ថែមទៀតសម្រាប់គ្រូបង្រៀន ថ្នាក់ដឹកនាំ និងបុគ្គលិកសាលា, សាងសង់ និងជួសជុលថ្នាក់រៀន បន្ទប់ពិសោធន៍ និងអគារសិក្សាបន្ថែមទៀត ក្រោមការរចនាដែលធន់នឹងអាកាសធាតុ,សាកល្បងដាក់ឱ្យប្រើបច្ចេកវិទ្យាអប់រំ ដើម្បីបង្កើនម៉ោងសិក្សាប្រកបដោយគុណភាព, ពង្រឹងការធ្វើផែនការ ការត្រួតពិនិត្យ និងការវាយតម្លៃ។
គម្រោងនេះ ក៏សង្កត់ធ្ងន់លើភាពចាំបាច់នៃការបង្កភាពងាយស្រួលដល់កុមារមកពីក្រុមជួបការលំបាក គ្រួសារក្រីក្រ ឬសហគមន៍ជនជាតិដើមភាគតិច រួមទាំងអ្នកដែលនៅតំបន់ដាច់ស្រយាល ឬរស់នៅក្នុងពិការភាព ដើម្បីបានទៅសាលារៀន និងទទួលបានឱកាសសិក្សាប្រកបដោយគុណភាព។
លោកស្រី ម៉ារីយ៉ាម សាលីម ប្រធានគ្រប់គ្រងធនាគារពិភពលោកប្រចាំនៅកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា ការផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានបន្ថែមនេះ គឺដើម្បីពង្រឹងថែមទៀតនូវកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងដើម្បីដោះស្រាយភាពក្រីក្រក្នុងការសិក្សា និងកសាងមូលធនមនុស្សដែលចាំបាច់សម្រាប់ការលូតលាស់ នៃសេដ្ឋកិច្ច និងការអភិវឌ្ឍរបស់ប្រទេសកម្ពុជា។
លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងអាទិភាពរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ដែលមានគោលបំណងដើម្បីលើកកម្ពស់គុណភាព នៃការអប់រំ ក្រសួងបានរៀបចំឱ្យមានស្តង់ដាសាលារៀនគំរូ ហើយថា ការចូលរួមពីធនាគារពិភពលោកនៅក្នុងការគាំទ្រអាទិភាពមួយនេះ គឺជារឿងមួយសំខាន់។
បើតាមប្រសាសន៍របស់លោកជំទាវ ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០១៧ មកដល់ឆ្នាំ២០២២ ក្រសួងអប់រំបានទទួលការគាំទ្រពីធនាគារពិភពលោកនៅក្នុងការអនុវត្តគម្រោងកែលម្អការអប់រំមធ្យមសិក្សា ដែលហៅកាត់ថា SEIP ហើយនៅក្នុងគម្រោងនេះ បានបញ្ចប់ដោយជោគជ័យនៅក្នុងឆ្នាំ២០២២។ ហើយអត្ថប្រយោជន៍សំខាន់ដែលទទួលបានពីគម្រោង SEIP គឺសិស្សនៅក្នុងសាលាមធ្យមសិក្សាបឋមភូមិ ជាគោលដៅចំនួន ១៣០សាលា បានទទួលអត្ថប្រយោជន៍ពីសាលារៀនដែលទើបតែនឹងសាងសង់អគារថ្មីៗ, លោកគ្រូអ្នកគ្រូនៅសាលាគោលដៅបានចូលរួមនៅក្នុងកម្មវិធីលើកកម្ពស់គុណវុឌ្ឍគ្រូបង្រៀន ហើយលើសពីនេះទៀត គឺអ្នកទទួលផលមានមាតាបិតា ក៏ដូចជាសហគមន៍ទាំងមូល ដែលមានសរុប ៥០០នាក់ នៅក្នុងសាលាគោលដៅត្រូវបានលើកទឹកចិត្តនៅក្នុងបន្តចូលរួមគាំទ្រសាលារៀនសហគមន៍របស់ពួកគាត់ដែរ។
តាមរយៈភាពជោគជ័យ នៅក្នុងការអនុវត្តគម្រោង SEIP កន្លងមក ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក៏ទទួលបានការគាំទ្របន្តបន្ថែមពីធនាគារពិភពលោក ដើម្បីអនុវត្តបន្តនូវគម្រោងកែលម្អការអប់រំចំណេះទូទៅ ដែលហៅកាត់ថា GEIP ដោយបានអនុវត្តពីឆ្នាំ២០២២ ដល់ឆ្នាំ២០២៦។ ក្នុងគម្រោង GEIP នេះ មានវិសាលភាពទៅលើសាលាចំនួន ១៦៣៣សាលា ដែលក្នុងនោះមានមត្តេយ្យសិក្សាចំនួន ២១៣សាលា សាលាបឋមសិក្សាចំនួន ១ពាន់សាលា និងអនុវិទ្យាល័យចំនួន ៤២០សាលា។ ដោយមើលឃើញពីភាពចាំបាច់នៅក្នុងការប្រើប្រាស់ ក៏ដូចជាជំរុញឱ្យមានការអនុវត្តស្តង់ដាសាលារៀនគំរូ ដែលចង់ពង្រីកវិសាលភាពឱ្យធំជាងនេះ ទើបកាលពីពេលថ្មីៗនេះ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ទទួលបានការគាំទ្របន្ថែមទៀតពីធនាគារពិភពលោក ក៏ដូចជាមូលនិធីជាសកលដើម្បីគាំទ្រវិស័យអប់រំ ដែលថវិកាសរុបទាំងអស់ គឺ ៧៩,៥លានដុល្លារ ដើម្បីយកមកអនុវត្ត ដើម្បីពង្រីកវិសាលភាពសាលាគំរូនេះ ទៅកាន់សាលា ១៥៩០សាលាផ្សេងទៀត។
ដូច្នេះនៅក្នុងន័យនេះ ជាមួយគម្រោង GEIP ទី១ ដែលមានសាលា ១៦៣៣, គម្រោងថវិកាចំនួន ៧៩,៥លានដុល្លារពីធនាគារពិភពលោក ក៏ដូចជាមូលនិធិជាដៃគូសាកលសម្រាប់ការអប់រំ នឹងពង្រីកវិសាលភាពទៅកាន់សាលាចំនួន ១៦៣៣ទៀតដែលធ្វើឱ្យសាលាគោលដៅដៃលខិតខំព្យាយាមនៅក្នុងការជំរុញឱ្យមានស្តង់ដាសាលារៀនគំរូ មានចំនួនសរុបទៅ ៣២២៣សាលា៕