ភ្នំពេញ – ថ្លែងក្នុងពិធីបើកកិច្ចប្រជុំក្រុមប្រឹក្សាសហគមន៍សង្គម-វប្បធម៌អាស៊ាន លើកទី២៨ នាព្រឹកថ្ងៃទី១៣ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២២ សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា អាស៊ាន គឺជាសហគមន៍ពហុវប្បធម៌ ដែលតម្រូវឱ្យយើងត្រូវខិតខំរួបរួមគ្នាក្នុងភាពចម្រុះ សំដៅសម្រេចបាននូវការយល់ដឹងឱ្យកាន់តែទូលំទូលាយជាងមុនក្នុងចំណោមប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេស យុវជនអាស៊ាន ដើម្បីលើកកម្ពស់ភាពធន់ និងការយោគយល់គ្នាទៅវិញទៅមក ស្របតាមស្មារតីស្នូលរបស់អាស៊ាន «ចក្ខុវិស័យមួយ, អត្តសញ្ញាណមួយនិង សហគមន៍មួយ»។
សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍បញ្ជាក់ថា ការជួបជុំដោយផ្ទាល់នៃក្រុមប្រឹក្សាសហគមន៍សង្គម-វប្បធម៌អាស៊ាន ពិតជាមានសារៈសំខាន់ក្នុងការវាយតម្លៃវឌ្ឍនភាព កំណត់បញ្ហាប្រឈម កាលានុវត្តភាព និងកិច្ចការពាក់ព័ន្ធនានា ដើម្បីស្តារ និងពន្លឿនកិច្ចសហការអភិវឌ្ឍសង្គម-វប្បធម៌អាស៊ានក្រោយពីវិបត្តិនៃជំងឺកូវីដ-១៩ ។ សម្តេចតេជោ បន្តថា ដើម្បីសម្រេចបាននូវគោលដៅនេះ ក្នុងនាមជាប្រធានអាស៊ាន ឆ្នាំ២០២២ កម្ពុជាបានកំណត់មូលបទ «អាស៊ានរួមគ្នាធ្វើ ៖ ដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមទាំងអស់គ្នា»។
សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តីកម្ពុជា មានប្រសាសន៍បន្ថែមថា កិច្ចសហការក្នុងក្របខណ្ឌសហគមន៍សង្គម-វប្បធម៌អាស៊ាន មានតួនាទីកាន់តែសំខាន់ នៅក្នុងការលើកកម្ពស់ស្មារតី និងកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរួម ដើម្បីបន្តការជំរុញការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច, ការពង្រឹងសន្តិសុខ និងស្ថិរភាពនយោបាយក្នុងតំបន់ព្រមទាំងការពង្រឹងសាមគ្គីភាពអាស៊ាន។ ក្នុងនោះ ផ្ដោតជាសំខាន់លើអាទិភាពចំនួន៤ គឺទី១.ពង្រឹងគុណតម្លៃ, ការយល់ដឹង និង អត្តសញ្ញាណអាស៊ាន, ទី២.លើកកម្ពស់ការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស និងការផ្ដល់អំណាចទៅឱ្យស្ត្រី, ទី៣.ពង្រឹងសុខភាព, សុខុមាលភាព និង ការគាំពារសង្គម និង៤.ពង្រឹងសមត្ថភាព និង ប្រសិទ្ធភាពស្ថាប័នរបស់សហគមន៍សង្គម-វប្បធម៌អាស៊ាន ។
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បញ្ជាក់ផងដែរថា ដើម្បីស្ដារកិច្ចអភិវឌ្ឍសង្គម-សេដ្ឋកិច្ចតំបន់ប្រកបដោយភាពធ្ងន់ និងចីរភាព អាស៊ានចាំបាច់ត្រូវពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ និងបង្កើនការយកចិត្តទុកដាក់លើការគាំពារ និងអភិវឌ្ឍមូលធនមនុស្ស តាមរយៈ ១.ការធ្វើឌីជីថលូបនីយកម្ម (digitalization) ដោយផ្តល់អាទិភាពដល់ការជំរុញការចាប់យកបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលឱ្យបានទូលំទូលាយ, ២.ការអភិវឌ្ឍប្រព័ន្ធសុខភាពសាធារណៈ និងប្រព័ន្ធគាំពារសង្គម ដើម្បីត្រៀមខ្លួនក្នុងការឆ្លើយតបទៅនឹងវិបត្តិនានា និង ៣.ការពង្រឹងវិស័យអប់រំ និងការអភិវឌ្ឍជំនាញ។ គួរជម្រាបជូនថា ក្នុងភាពជាប្រធានអាស៊ានឆ្នាំ២០២២ ក្រោមមូលបទ អាស៊ានរួមគ្នាធ្វើ ៖ ដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមទាំងអស់គ្នា ឧត្តមមន្ត្រីយុវជនសម្រាប់កម្ពុជា ក្នុងក្របខណ្ឌសសរស្តម្ភសហគមន៍សង្គមវប្បធម៌អាស៊ាន បានកំណត់យកឆ្នាំ២០២២ នេះជា ឆ្នាំនៃយុវជនអាស៊ាន ក្នុងគោលបំណង បន្តនិរន្តភាព នៃចក្ខុវិស័យក្រោយឆ្នាំ២០២០ សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍយុវជនអាស៊ាន, ផ្តោតជាសំខាន់ក្នុងការជំរុញការយល់ដឹងអំពីបំណិនសតវត្សទី២១ និងបំណិនឌីជីថល, លើកកម្ពស់ការចូលរួមរបស់យុវជន ស្របតាមយន្តការអភិវឌ្ឍយុវជនអាស៊ាន២០២១ ដល់២០២៥ ដោយអត្តសញ្ញាណអាស៊ានបានកំណត់ថា យុវជនជាអ្នកផ្តួចផ្តើម និងជាអ្នកដឹកនាំសម្រាប់តំបន់នាពេលបច្ចុប្បន្ន ក៏ដូចជាពេលអនាគត៕