ប្រជាជនកម្ពុជាជាង ៥ម៉ឺននាក់បាត់បង់ចក្ខុវិញ្ញាណជារៀងរាល់ឆ្នាំ
ភ្នំពេញ – ចុះផ្សាយរបស់ស្ថានទូតអូស្ត្រាលីប្រចាំកម្ពុជា បានឱ្យដឹងថា ពិការភាពភ្នែកនៅតែជាបញ្ហាសុខភាពសាធារណៈដ៏លំបាកក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ។ ប្រជាជនកម្ពុជាប្រមាណជាង ៥ម៉ឺន៧ពាន់នាក់បានបាត់បង់ចក្ខុវិញ្ញាណជារៀងរាល់ឆ្នាំ ហើយអត្រានៃពិការភាពភ្នែករបស់កុមារកើតមានប្រហែល ១,៥ ក្នុងចំណោមកុមារ ១ពាន់នាក់ ។ នេះជាបញ្ហាប៉ះពាល់ដល់មនុស្សគ្រប់វ័យ បង្កើតការរាំងស្ទះដល់ការងារ និងអាចជះឥទ្ធិពលយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរដល់គុណភាពជីវិត ។
លោក Andreas Zurbrugg ឯកអគ្គរាជទូតរងអូស្ត្រាលីប្រចាំកម្ពុជា កាលពីថ្ងៃទី០៦ ខែតុលាកន្លងទៅ បានចូលរួមជាមួយក្រសួងសុខាភិបាលកម្ពុជាបានដាក់ចេញផែនការយុទ្ធសាស្រ្តជាតិសម្រាប់ការបង្ការ និងត្រួតពិនិត្យពិការភាពភ្នែក ២០២១-២០៣០ នៅសណ្ឋាគារភ្នំពេញ ។
នៅវេទិការនេះ ឯកឧត្តមសាស្រ្តាចារ្យ ស៊ា ហួង រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសុខាភិបាល មានប្រសាសន៍ថា ក្នុងចំណោមមនុស្សពេញវ័យដែលមានអាយុចាប់ពី ៥០ឆ្នាំឡើងទៅ ពិការភ្នែកដោយសារជំងឺភ្នែកឡើងបាយមានចំនួន ៨០.៤ភាគរយ និងកំហុសឆ្គងការមើលដែលមិនបានកែតម្រូវមានចំនួន ៦១.២ភាគរយ ។ កម្មវិធីសុខភាពភ្នែកដែលមានប្រសិទ្ធភាព គឺត្រូវការជាចាំបាច់ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាទាំងនេះជាបន្ទាន់ ។
ឯកឧត្តមសាស្រ្តាចារ្យ ស៊ា ហួង រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសុខាភិបាល ៖
“ការវិនិយោគលើកម្មវិធីសុខភាពភ្នែក និងការអនុវត្តសកម្មភាពភ្នែកនានារបស់ថ្នាក់ក្រោមជាតិ គឺចាំបាច់ខ្លាំងណាស់ដើម្បីធានាលើការពង្រឹងគុណភាព និងពង្រីកវិសាលភាពសុខភាពភ្នែកទូទាំងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាឈានទៅរកការកាត់បន្ថយអត្រាប្រេវ៉ាឡង់ នៃភាពពិការភ្នែកមកត្រឹម ០,៣៥% នៅឆ្នាំ២០៣០”
ទន្ទឹមគ្នានេះ នៅថ្ងៃទី១៣ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២២ ក្រសួងសុខាភិបាលបានចេញសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មាន ប្រារព្ធទិវាសុខភាពភ្នែក (World Sight Day) ក្រោមប្រធានបទ “ស្រឡាញ់ភ្នែករបស់អ្នក” ដោយផ្តោតយកចិត្តទុកដាក់លើបញ្ហាសុខភាពភ្នែកជាសកល, លើកកម្ពស់សុខភាពភ្នែកប្រជាពលរដ្ឋគ្រប់រូប ក្រុមគ្រួសារ សហគមន៍, ព្រមទាំងផ្សព្វផ្សាយសារអប់រំសម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋគ្រប់រូប និងគ្រប់ទីកន្លែង ។
សេចក្តីជូនដំណឹងបានបញ្ជាក់បន្ថែមថា ភ្នែកគឺជាអាយតនៈសម្រាប់មើល មានមុខងារសំខាន់សម្រាប់មនុស្សគ្រប់រូបដែលមិនអាចខ្វះបាន ។ តាមរយៈភ្នែកមនុស្សអាចទទួលបានព័ត៌មាន និងចំណេះដឹងផ្សេងៗ ជុំវិញខ្លួនពី ៨០% ទៅ ៩០% ។ ការវិនិយោគលើសុខភាពភ្នែកមើលឃើញ គឺជាអំណោយដ៏អស្ចារ្យបំផុតសម្រាប់ខ្លួនឯង ។ នៅប្រទេសកម្ពុជាបញ្ហាពិការភ្នែក និងគំហើញចុះខ្សោយ គឺកំពុងស្ថិតនៅជាបញ្ហាសុខភាពសាធារណៈដែលតម្រូវឱ្យទាំងអស់គ្នាយកចិត្តទុកដាក់កាត់បន្ថយឱ្យបានកម្រិតទាបបំផុតតាមតែអាចធ្វើទៅបាន ព្រោះថា ៩០% នៃពិការភាពភ្នែក និងគំហើញចុះខ្សោយ គឺអាចចៀសវាងបាន និងអាចព្យាបាលបាន ។
សូមជម្រាបថា ចាប់តាំងពីឆ្នាំ១៩៩៨ មូលនិធិបានផ្តល់ការងារសង្គ្រោះការមើលឃើញរបស់ខ្លួននៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដោយមានការសហការយ៉ាងជិតស្និទ្ធជាមួយដៃគូរដ្ឋាភិបាល និងអង្គការអភិវឌ្ឍន៍ផ្សេងទៀត។ តាមរយៈកម្មវិធីសហប្រតិបត្តិការអូស្ត្រាលី – អង្គការមិនមែនរដ្ឋាភិបាល (ANCP) កំពុងគាំទ្រមូលនិធិហ្វេ្រដហូឡួ The Fred Hollows Foundation និង Sight For All ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០១៥ ដើម្បីធានាថា ការថែទាំភ្នែកអាចចូលដំណើរការប្រកដដោយបរិយាបន្ន និងមានតម្លៃសមរម្យសម្រាប់មនុស្សគ្រប់គ្នា ៕