សាលារៀនជំនាន់ថ្មីដើរតួនាទីសំខាន់សម្រាប់ការរីកចម្រើននៃការអប់រំសិស្សដែលមានគុណភាពខ្ពស់នៅកម្ពុជា
ក្នុងកម្មវិធីដាក់ដំណើរការគម្រោងគំនិតផ្តួចផ្តើមភាពជាដៃគូសិក្សារវាងសាលារៀនជំនាន់ថ្មី និងសាកលវិទ្យាល័យគ្រប់គ្រងអាស៊ីបូព៌ា កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត អ៊ុម រម្យណី រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា  មានប្រសាសន៍ សាលារៀនជំនាន់ថ្មី បាននឹងកំពុងដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់សម្រាប់ការរីកចម្រើននៃការអប់រំសិស្សដែលមានគុណភាពខ្ពស់នៅកម្ពុជា។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត អ៊ុម រម្យណី បានគូសបញ្ជាក់ថា សម្រាប់អាទិភាពនៃកំណែទម្រង់សាលារៀន ក្រសួងអប់រំមានគោលបំណងបើកសាលារៀនជំនាន់ថ្មី ដោយផ្តោតលើការផ្តល់ស្វ័យភាពក្នុងការអនុវត្តកម្មវិធីសិក្សា ដើម្បីអប់រំធនធានមនុស្សដែលមានជំនាញសម្រាប់សតវត្សរ៍ទី២១។ សាលាជំនាន់ថ្មីបានចាប់ផ្ដើមដំបូងដោយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡាក្នុងឆ្នាំ២០១៤ ដើម្បីបង្កើតជាសាលារៀនរដ្ឋ “ស្វយ័ត” ជាមួយនឹងមុខងារក្នុងការច្នៃប្រឌិត និងកែលម្អគុណភាពអប់រំ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត អ៊ុម រម្យណី រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា
រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំ បានបន្ថែមថា តាមរយៈបទពិសោធន៍ជោគជ័យរបស់សាលាជំនាន់ថ្មីនៅកម្ពុជា ក្រសួងអប់រំមានផែនការពង្រីកសាលារៀនជំនាន់ថ្មីកាន់តែច្រើនឡើង នៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជាក្នុងអាណត្តិនេះ។ ដើម្បីសម្រេចបាននូវគោលដៅនេះ ការសហការប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពរវាងអាជ្ញាធរសាធារណៈ និងភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់គឺជាការចាំបាច់។
បើតាម ឯកឧត្តមបណ្ឌិត អ៊ុម រម្យណី ភាពជោគជ័យនៃប្រព័ន្ធសាលារៀនជំនាន់ថ្មី អាស្រ័យលើកត្តាជាច្រើន ជាពិសេសគ្រូបង្រៀនដែលមានគុណវុឌ្ឍិ សិស្សដែលមានសមត្ថភាព សម្ភារៈសិក្សាគ្រប់គ្រាន់ និងការចូលរួមពីក្រុមគ្រួសារ។ ទន្ទឹមនោះ កំណែទម្រង់សំខាន់ៗរបស់ក្រសួងអប់រំផ្តោតលើសាលារៀន ការអភិវឌ្ឍគ្រូបង្រៀនតាមរយៈគ្រឹះស្ថានបណ្តុះបណ្តាលគ្រូ ការអប់រំតាមប្រព័ន្ធឌីជីថល ការអប់រំវិទ្យាសាស្ត្រ និងបច្ចេកវិទ្យា ការលើកកម្ពស់សុខភាព ការអភិវឌ្ឍយុវជន ដើម្បីលើកកម្ពស់ជំនាញក្នុងសតវត្សទី២១ ការបង្កើតមជ្ឈមណ្ឌលឧត្តមភាពក្នុងគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សា ការកសាងប្រព័ន្ធ និងការអភិវឌ្ឍន៍សមត្ថភាព។
គួរជម្រាបជូនថា​ បច្ចុប្បន្ន​មាន​សាលារៀន​ចំនួន​ ១១ ​កំពុង​ដាក់ឱ្យអនុវត្ត​កម្មវិធីសិក្សា​សា​លា​រៀន​ជំនាន់​ថ្មី ​រួមមាន ​១.​សាលា​បឋមសិក្សា​អនុវត្ត​ហ៊ុន សែន ក្រុង​កំពង់ចាម ខេត្តកំពង់ចាម​ ២. សា​លា​បឋមសិក្សា​ស្វាយ​ព្រហូត ស្រុក​ស្វាយជ្រំ ខេត្តស្វាយរៀង​ ទី​៣. ​សាលាបឋមសិក្សា​អង្គរ​បាន ស្រុក​កង​មាស ខេត្តកំពង់ចាម​ ​៤.​សាលា​បឋម​​សិក្សា​សម្តេច​ព្រះរាជអគ្គមហេសី​​នរោត្តម មុនីនាថ សីហនុ ស្រុក​ឧដុង្គ ខេត្តកំពង់ស្ពឺ​,​ ​៥. ​វិទ្យាល័យ​ហ៊ុន សែន កំពង់ចាម ខេត្តកំពង់ចាម​​ ៦.​ ​វិទ្យា​ល័យ​ព្រះស៊ីសុវត្ថិ រាជធានី​ភ្នំពេញ​ ទី​៧. ​វិទ្យាល័យ​ហ៊ុន សែន ព្រែកលៀប រាជធានី​ភ្នំពេញ​ ទី​៨. វិទ្យាល័យ សម្តេច​អគ្គ​មហា​ធម្ម​ពោធិ​សាល​ជា ស៊ីម ព្រែក​អញ្ចាញ ខេត្តកណ្តាល​ ទី​៩. ​អនុ​​វិទ្យាល័យ​គោក​ព្រីង ខេត្តស្វាយរៀង​ ​១០. ​វិទ្យាល័យ​ហ៊ុន សែន ពាម​ជី​កង ខេត្តកំពង់ចាម និង​១១. វិទ្យា​​ល័យ ព្រះ​យុគន្ធ រាជធានី​ភ្នំពេញ E2 STEM​៕