ក្រុមប្រឹក្សាជាតិភាសាខ្មែរ ដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ «វចនានុក្រមខ្មែរ ២០២២» ដែលមានបញ្ចូលពាក្យថ្មីជាង៤ម៉ឺនពាក្យ
ក្រុមប្រឹក្សាជាតិភាសាខ្មែរនៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បានដាក់សម្ភោធឱ្យប្រើប្រាស់ «វចនានុក្រមខ្មែរ ២០២២» ដែលមានជា​ការ​បោះពុម្ព និងទម្រង់ឌីជីថល បន្ទាប់ពីបានស្រាវជ្រាវនិងចងក្រង អស់រយៈពេល៥ឆ្នាំ។
លោកបណ្ឌិត ហ៊ាន សុខុម បញ្ជាក់បន្ថែមថា ការរៀបចំធ្វើ «វចនានុក្រម ឆ្នាំ២០២២» នេះ គឺបន្តពីការយកចិត្តទុកដាក់ ស្រឡាញ់ ថែរក្សា ការពារមរតកបុព្វបុរសខ្មែរគ្រប់ជំនាន់ និងអំពីបណ្ដាបញ្ញវន្តទូទៅ ជាពិសេសពីប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា។ ក្នុងនោះ ការបង្កើតគណកម្មាធិការរៀបចំវចនានុក្រម នៅឆ្នាំ២០១៨  ក្នុងគោលដៅធ្វើបច្ចុប្បន្នកម្ម និងទំនើបកម្មវចនានុក្រមខ្មែរសម្រាប់សុខដុមនីយកម្មក្នុងការប្រើប្រាស់ភាសាខ្មែរ។ លោកបណ្ឌិត បន្តថា ការធ្វើវចនានុក្រមនេះ មានរយៈពេល៥ឆ្នាំ គិតតាំងពីឆ្នាំ២០១៨ រហូតដល់ឆ្នាំ ២០២២ និងមានសមាសភាពគណៈកម្មការចំនួន ៦៥អង្គនាក់ ដែលជាបញ្ញវន្តគ្រប់វិស័យ ព្រឹទ្ធាចារ្យ និងព្រះសង្ឃដែលមានជំនាញភាសាវិទ្យា អក្សរសាស្រ្ត ប្រវត្តិវិទ្យា សេដ្ឋកិច្ចជាដើម ។
គួរជម្រាមជូនថា ពាក្យដែលមានក្នុងវចនានុក្រមភាសាខ្មែរថ្មីនេះ គឺ​ខុស​ប្លែក​ពី​វចនានុ​ក្រម​ចាស់​ របស់​សម្តេច​ ជួន​ ណាត​ ដោយ​មាន​ការ​បូក​បញ្ចូល​នូវ​ពាក្យ​ថ្មីៗ​​សរុប​ទាំង​អស់ ​៤ ៤៦៩៦​ពាក្យ ​និង​មេពាក្យ​ចំនួន​ ៣១ ០៧៣ ​ពាក្យ៕