ក្រសួងអប់រំចាត់ទុកការធ្វើចំណាត់ថ្នាក់អប់រំដោយ World Population Review ថា មិនធ្វើ​ឡើង​តាម​បែបវិទ្យាសាស្រ្ត និង​មិន​អាច​ទទួល​យកបាន
ជាការឆ្លើយតប​ចំពោះ​ការ​ចាត់ចំណាត់ថ្នាក់​អប់រំ​របស់​កម្ពុជា​នៅលេខរៀងទី១២០ របស់គេហទំព័រ World Population Review 2025 ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា នៅថ្ងៃនេះ បានចាត់ទុកថា ការ​ដាក់ចំណាត់ថ្នាក់នេះ មិន​បានធ្វើ​ឡើង​តាមបែបវិទ្យាសាស្រ្ត និង​អាចទទួលបានឡើយ នៅ​ក្នុងការប្រៀបធៀប ឬការ​ចាត់ចំណាត់ថ្នាក់នៃការអប់រំ។
ក្រសួងអប់រំ​បានលើកឡើងនៅក្នុងសេចក្តីថ្លែងការណ៍ថា ការចាត់ចំណាត់ថ្នាក់អប់រំរបស់ World Population Review បានធ្វើឡើងតាមរយៈការស្ទង់មតិ មនុស្សរាប់ពាន់នាក់នៅទូទាំង ៧៨ ប្រទេស បន្ទាប់មកដាក់ចំណាត់ថ្នាក់ប្រទេសទាំងនោះ ដោយផ្អែក លើការឆ្លើយតបនៃការស្ទង់មតិនេះ។ ការស្ទង់មតិផ្នែកអប់រំបានផ្តោតលើចំណុច ៣ រួមមាន ៖ ប្រព័ន្ធអប់រំ សាធារណៈដែលត្រូវបានអភិវឌ្ឍយ៉ាងល្អ, ការចូលរៀននៅសកលវិទ្យាល័យនៅទីនោះ និងការអប់រំ ប្រកបដោយគុណភាពខ្ពស់។ វិធីសាស្ត្រនៃការចាត់ចំណាត់ថ្នាក់អប់រំផ្អែកលើការស្ទង់មតិ និងយល់ឃើញ ជាសាធារណៈបែបនេះ ក៏កំពុងត្រូវបានពិនិត្យ និងច្រានចោលដោយក្រុមជំនាញរបស់ប្រទេសមួយចំនួន ផងដែរ។
ជារួមក្រសួងអប់រំ​បានបញ្ជាក់ជាថ្មីថា ការចាត់ថ្នាក់របស់ World Population Review គឺមិនឆ្លុះបញ្ចាំងពីវឌ្ឍនភាពអប់រំពិតប្រាកដ របស់កម្ពុជា ដែលបានអនុវត្តកំណែទម្រង់យ៉ាងទូលំទូលាយ និងមានសូចនាករវិជ្ជមានក្នុងរយៈពេល ១០ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ៕