កំឡុងនៃការប៉ះទង្គិចគ្នាដោយប្រដាប់អាវុធក្នុងជម្លោះព្រំដែនរវាងកងទ័ពកម្ពុជា និងថៃ បានបណ្តាលសិស្សប្រមាណ ១៥ម៉ឺននាក់ ប៉ះពាល់ដល់ការសិក្សា។ ក្នុងស្ថានភាពដ៏លំបាកនេះ គេសង្កេតឃើញថា មានគ្រូបង្រៀនជាច្រើនដែលស្ថិតនៅតំបន់ប៉ះពាល់ នៅតែរក្សាគោលជំហនៅជាមួយសិស្ស បង្រៀនសិស្សនៅតាមជំរំភៀសសឹក ដែលវាត្រូវបានចាត់ទុកថា គឺជាវីរភាពមួយគួរឱ្យកោតសរសើរ និងដឹងគុណជានិច្ច។
អ្នកគ្រូ ហ៊ុត សារ៉ាប់ គ្រូបង្រៀនម្នាក់នៅសាលាមត្តេយ្យសហគមន៍, ពេលប៉ះទង្គិចគ្នាដោយអាវុធនៅតាមបណ្តោយព្រំដែន មានគ្រាប់ផ្លោងជាច្រើនបានធ្លាក់នៅក្បែរសាលារៀនរបស់អ្នកគ្រូ ដែលនៅចម្ងាយប្រមាណ១៥គីឡូម៉ែត្រប៉ុណ្ណោះពីកន្លែងផ្ទុះអាវុធ, គ្រានោះសិស្សជាច្រើនបានស្រែកយំ ប៉ុន្តែអ្នកគ្រូបានពង្រឹងគោលជំហរលួងលោមពួកគេ បើទោះជាអ្នកគ្រូក៏កំពុងតែភ័យខ្លាចដូចគ្នា។
ពេលមកដល់ជំរំជនភៀសសឹក អ្នកគ្រូ សារ៉ាប់ បានបន្តកិច្ចការរបស់អ្នកគ្រូទៀតក្នុងការបង្រៀនអប់រំសិស្សដោយមិនបញ្ឈប់នោះឡើយ ទោះស្ថិតក្នុងកាលៈទេសៈលំបាកយ៉ាងណាក៏ដោយ។
“ខ្ញុំអាណិតសិស្សអត់បានរៀនបន្ត ហើយសិស្សគាត់ចង់រៀនបន្តទៀត ប៉ុន្តែអត់មានថ្នាក់រៀនទេនៅជំរំ ដោយទាំងសិស្ស ទាំងគ្រូ គឺមកតែសំបកខ្លួនប៉ុណ្ណោះ, ទោះបីជាក្រោមតង់ក៏ដោយ ក៏ខ្ញុំស៊ូបង្រៀន ដើម្បីឱ្យក្មេងៗមានចំណេះដឹង…”
លោកបណ្ឌិត យង់ ពៅ អគ្គលេខាធិការនៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បានបង្ហាញការកោតសរសើរចំពោះគ្រូបង្រៀនដែលមិនរត់ចោលសិស្ស ខណៈពេលមានជម្លោះនៅតាមបណ្ដោយព្រំដែនកម្ពុជា-ថៃ។ លោកថា ការតស៊ូរបស់គ្រូទ្រាំទ្រនៅបង្រៀនសិស្សតាមតំបន់ព្រំដែន គឺជាគុណស្រ័យដ៏ធំបំផុត ដែលនេះជាមនសិការស្នេហាជាតិរបស់គ្រូបង្រៀន។
លោកបណ្ឌិត យង់ ពៅ បន្ថែមថា នេះគឺជាគុណបំណាច់របស់គ្រូបង្រៀន ទោះកាលៈទេសៈណាក៏ដោយ ការផ្ដល់ចំណេះដឹងដល់សិស្ស គឺជារឿងសំខាន់ណាស់សម្រាប់ការពង្រឹងសមត្ថភាពប្រជាពលរដ្ឋទៅថ្ងៃអនាគត ពោលគឺផ្អែកលើចំណេះដឹងដែលគ្រូផ្ដល់ឱ្យ។
លោក ប្រាក់ កុសល ប្រធាននាយកដ្ឋានអប់រំកុមារតូច នៃក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានលើកឡើងថា ជម្លោះនៅតាមបណ្តោយព្រំដែនកម្ពុជា-ថៃ គឺពិតជាធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ទៅដល់ប្រជាពលរដ្ឋដែលរស់នៅតាមបណ្តោយព្រំដែន ជាពិសេសនៅខេត្តព្រះវិហារ និងឧត្តរមានជ័យ ហើយចំណុចសំខាន់ ចំពោះកូនចៅប្រជាពលរដ្ឋដែលមានវ័យតូច កំពុងរស់នៅក្នុងបន្ទុកគ្រួសារ ធ្វើឱ្យពួកគាត់ត្រូវជម្លៀសទៅតាមគ្រួសាររស់នៅជំរំជនភៀសសឹក, យ៉ាងណាក៏ដោយ បើតាមលោក ប្រាក់ កុសល ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា សហការជាមួយអង្គការយូនីសេហ្វ បន្តកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ និងជំរុញឱ្យកុមារទទួលបានការសិក្សា គ្រប់កាលៈទេសៈ៕