លោកគ្រូ យក់ ស៊ីលឿន ៖ ដើម្បី​ឱ្យ​សិស្ស​ពូកែ​អក្សរ​សាស្រ្តខ្មែរ ត្រូវ​ជំរុញ​ពួកគេ​អានអក្សរសិល្ប៍​ឱ្យ​បានច្រើន
ភ្នំពេញ – លោក យក់ ស៊ីលឿន ជានាយករង និងគ្រូបង្រៀនមុខវិជ្ជា អក្សរសាស្រ្តខ្មែរ វិទ្យាល័យហ៊ុនសែន ឈើតុំ ខេត្តពោធិ៍សាត់ ត្រូវបានគណៈកម្មការប្រកាសជាប់ជ័យលាភីជាគ្រូ​បង្រៀនសិស្សឱ្យទទួលបានពិន្ទុខ្ពស់ជាងគេ ក្នុងចំណោមបុគ្គលិកអប់រំចំនួន ១១ រូប កាលពី​ទិវា​គ្រូបង្រៀន៥តុលា កន្លងទៅនេះ ដោយ​លោកក៏បានទទួលគ្រឿងឥស្សរិយយសមុនីសារាភ័ណ្ឌ ថ្នាក់ធិបឌិន្ទ ពីឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា។
លោក យក់ ស៊ីលឿន បាន​សម្តែង​នូវ​មោទនភាព ចំពោះ​ការ​លះ​បង់​ទាំង​កម្លាំងកាយ កម្លាំង​ចិត្ត​របស់​លោក​ក្នុង​ការ​បង្រៀន​សិស្ស​រហូត​ពួក​គេ​ទទួលបាន​ពិន្ទុ​ខ្ពស់ជាង​គេ​ ក្នុង​ការ​ប្រឡង​សិស្ស​ពូកែ​កន្លងមក។ បើតាម​លោក ស៊ីលឿន មុខវិជ្ជាអក្សរសាស្រ្តខ្មែរ សម្រាប់​​ការ​ប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ក្រសួង​តម្រូវ​ឱ្យ​មាន​វិញ្ញាសាតែមួយមុខ គឺការសរសេរសំណេរតែងសេចក្ដី។ លោកថា ដើម្បី​ឱ្យ​សិស្ស​ពូកែ​តែងសេចក្តី រាល់ការបង្រៀនរបស់លោកគ្រូ គឺត្រូវ​តែពង្រឹងឱ្យសិស្សចេះអានរឿងអក្សរសិល្ប៍ក្នុងកម្មវិធីសិក្សារបស់ក្រសួងអប់រំឱ្យបានច្រើន។
លើសពីនេះ ក៏​ត្រូវ​បង្រៀនសិស្សពីគំនិតសំខាន់ៗក្នុងការសរសេរសំណេរតែងសេចក្ដី ដូចជា តើសរសេរបែបម៉េចដើម្បីទទួលបានពិន្ទុល្អ ? ហើយត្រូវ​យក​ចិត្តទុកដាក់​អនុវត្តប្រឡងជាប្រចាំខែផង ប្រឡងផ្ទាល់ផង ដើម្បីដឹងថា សមត្ថភាពនៃការបង្ហាញពីគំនិតរបស់សិស្សមានប៉ុណ្ណា។
លោកគ្រូ យក់ ស៊ីលឿន
“ក្នុងនាមខ្ញុំជាគណៈគ្រប់គ្រងក៏ដូចជាគ្រូបង្រៀនមានសេចក្ដីសោមនស្សយ៉ាងក្រៃលែង ចំពោះលទ្ធផលនៃការបង្រៀនរបស់ខ្ញុំបាទ ក៏ដូចជាការពង្រឹងសមត្ថភាពរបស់សិស្សានុសិស្ស ជាទំពាំងស្នងឬស្សី ដើម្បីទទួលបានចំណាត់ថ្នាក់ពិតប្រាកដ និងទទួលបានការងារនៅថ្ងៃអនាគត ជាពិសេសជួយឱ្យប្រទេសជាតិមានការអភិវឌ្ឍទៅមុខ ”
គ្រូបង្រៀនឆ្នើម​មុខវិជ្ជាអក្សរសាស្រ្ត​ខ្មែរ​រូបនេះ​ បញ្ជាក់បន្ថែមថា ខណៈជិតដល់ថ្ងៃប្រឡងបាក់ឌុបខាងមុខ​នេះ លោកនៅតែបន្តអនុវត្តនូវវិធីសាស្រ្តបង្រៀន ជំរុញសិស្សអានរឿងឱ្យចាំច្បាស់ពីសមកម្មភាពតួអង្គនៅក្នុងរឿង និងឱ្យសិស្សយល់ច្បាស់ថា សកម្មភាពតួអង្គនៅក្នុងអក្សរសិល្ប៍ឆ្លុះបញ្ចាំពីបញ្ហាសង្គមអ្វីខ្លះ? ដើម្បីអាចជួយឱ្យសិស្សប្រឡងជាប់។
ជាមួយ​គ្នា​នេះ លោក យក់ ស៊ីលឿន ក៏បានសូមណូមពរ និងលើកទឹកចិត្តដល់សិស្សានុសិស្សទាំងអស់យកចិត្តទុកដាក់សិក្សារៀនសូត្រ ជាពិសេសត្រូវដឹងពីតម្លៃនិងកាតព្វកិច្ចរបស់ខ្លួនថា តើត្រូវអនុវត្តគោលជំហបែបណាដើម្បីប្រឡងជាប់សញ្ញាបត្របាក់ឌុប និងអាចបន្តសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យបាននៅថ្ងៃខាងមុខ៕