អក្ខរកម្មប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ ជាបំណិន​ដែល​យុវជន និង​ប្រជាពលរដ្ឋ​គួរ​ចេះ ក្នុង​យុគសម័យ​បច្ចេកវិទ្យានេះ
ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយនាពេលបច្ចុប្បន្នកាន់តែមានការរីកដុះដាលពីមួយថ្ងៃទៅមួយថ្ងៃ ក្នុងនោះ​មាតិការដែលផ្សាយចេញមិនមែនសុទ្ធតែអាចប្រើប្រាស់បានទាំងអស់នោះទេ ព្រោះការផ្សព្វផ្សាយមួយចំនួនមិនមានការត្រួតពិនិត្យ និងគិតគូរពីផលប៉ះពាល់នៅក្នុងសង្គមនោះឡើយ។ ហេតុផលនេះ​ហើយ​ ដែលតម្រូវឱ្យប្រជាជន ក៏​ដូចជាយុវជនចាំបាច់ត្រូវស្វែងយល់អំពីការកំណត់ នៃប្រភេទមាតិកា។
យុវជន ស៊ឹម ចាន់សំណាង និស្សិតទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិឆ្នាំទី៤ នៅសកលវិទ្យាល័យបញ្ញាសាស្រ្តកម្ពុជា បាននិយាយថា ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយដើរតួនាទីសំខាន់ដែលអាចពាំនាំនូវចំណេះដឹង និងព័ត៌មានលម្អិតបន្ថែមដើម្បីវិភាគ និងឆ្លុះបញ្ចាំងសង្គមឱ្យមានភាពទូលាយជាងមុន។ នៅក្នុងបរិបទជំងឺរាតត្បាតកូវីដ១៩ កាន់តែជំរុញឱ្យយុវជនចំណាយពេលជាច្រើនក្នុងការប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ។ ចាន់សំណាង សង្កេតឃើញថា បច្ចុប្បន្នយុវជនមួយចំនួនរួមទាំងលោកផងដែរ បានជួបប្រទះបញ្ហាដែលទទួលបានព័ត៌មានមិនពិតជាច្រើន ដែលធ្វើឱ្យពិបាកក្នុងការសម្រេចចិត្តទៅលើរឿងអ្វីមួយ ហេតុដូច្នេះហើយទើបការយល់ដឹងពីអក្ខរកម្មប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយដើរតួនាទីសំខាន់។
កញ្ញា ស៊ីវត្ថា ពេជ្រម៉ារីតា ជា​និស្សិតសិក្សាផ្នែក​ទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិ ក៏​បាន​លើក​ឡើងដែរថា នៅក្នុងមុខជំនាញរបស់នាងដែលរៀននាពេលបច្ចុប្បន្ន គឺតម្រូវឱ្យតាមដានព័ត៌មានជាប្រចាំ ដែលជាហេតុបណ្តាលឱ្យនាងជួបនូវផលលំបាកក្នុងការកំណត់ប្រភេទព័ត៌មានដែលអាចទុកចិត្តបាន។ ដោយ​នេះជាកត្តានាំឱ្យនាងចាប់អារម្មណ៍អំពីវគ្គខ្លីៗដែលបង្រៀនអំពីអក្ខរកម្មព័ត៌មាន។
កញ្ញា ស៊ីវត្ថា ពេជ្រម៉ារីតា
“ទោះរៀនជំនាញអ្វីក៏ដោយ ការសិក្សាបន្ថែមជំនាញអក្ខរកម្មប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយជាបំណិនបន្ថែមមិនអាចខ្វះបាន”
ចំណែក យុវជន អាត ច័ន្ទប៊ុនឆេង ជានិស្សិតផ្នែកព័ត៌មានវិទ្យា នៅសកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ ក៏​បានលើ​កឡើងដែរថា ក្នុងនាមជាអ្នកសិក្សាផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាពេលខ្លះក៏មានការថ្លោះធ្លោយពេលចូលទៅកាន់​គេហទំព័រដែលបង្កើតដោយជនឆបោកមួយចំនួនផងដែរ។ ប៉ុន្តែពេលដែលឈ្វេងយល់ពីអក្ខរកម្មប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ វាបានពង្រឹងការប្រុងប្រយ័ត្នរបស់ខ្លួន​​អំពីការចូលទៅក្នុងកម្មវីធីនីមួយៗបានប្រសើរជាងមុន។
សម្រាប់​យុវជន គ្រុយ ស៊ីងអ៊ីង និស្សិតទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិ នៃសកលវិទ្យាល័យបញ្ញាសាស្រ្តកម្ពុជា មានយោបល់មិនសូវខុសគ្នាពីយុវជនខាងលើប៉ុន្មានឡើយ យុវជន ស៊ីងអ៊ីង បញ្ជាក់ថា បំណិន​អក្ខរកម្មប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ អាច​ឱ្យ​ខ្លួន​អាចប្រើប្រភពព័ត៌មានដើម្បីស្វែងរកករណីសិក្សាពីឯកសារ ដើម្បីប្រើប្រាស់នៅក្នុងមហាវិទ្យាល័យដោយមានទំនុកចិត្ត។
យុវជន គ្រុយ ស៊ីងអ៊ីង
“ខ្ញុំយល់ថា ការសិក្សាពីអក្ខរកម្មប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ មិនត្រឹមតែកាត់បន្ថយពីការឆបោកនោះទេ ប៉ុន្តែវាកាត់បន្ថយការប្រើប្រាស់ពេលវេលាច្រើនក្នុងការស្វែងរកប្រភពព័ត៌មាន និងថែមទាំងដឹងពីផលប៉ះពាល់នៃបណ្តាញសង្គមបានច្រើនជាងមុន”
គួរបញ្ជាក់ថា ការសិក្សាអំពីអក្ខរកម្មប្រព័ន្ធផ្សាយគឺជាការសិក្សាអំពីការចេះប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព និងចេះកំណត់សម្គាល់ពីវត្ថុបំណង នៃមាតិការនីមួយៗនៅលើបណ្តាញសង្គម ដែលរួមមានទាំងអត្ថបទ វីដេអូ និងការចែករំលែកនានា។ ទន្ទឹមគ្នានោះ ក៏​ជួយ​ឱ្យ​យើង​ចេះវិភាគព្រឹត្តិការណ៍ វិភាគអ្នកចែកចាយមាតិកា និងចេះបង្កើតមាតិកាល្អៗដោយខ្លួនឯងដើម្បីជាប្រយោជន៍ក្នុងសង្គម៕