បណ្ណាល័យសហគមន៍សួនបញ្ញា មានទីតាំងនៅភូមិ កំប៉ូវ ឃុំភ្នំសំពៅ ស្រុកបាណន់ ខេត្តបាត់ដំបង ។ បណ្ណាល័យសហគមន៍នេះ បានបើកដំណើរការកាលពីឆ្នាំ២០១៨ ដើម្បីផ្តល់ឱកាសដល់ កុមារ និងយុវជននៅក្នុងសហគមន៍ បានទទួលចំណេះដឹងតាមរយៈការអានសៀវភៅ និងកម្មវិធីផ្សេងៗ។ តែគួរឱ្យសោកស្តាយបណ្ណាល័យមួយនេះបានបិទទៅវិញកាលពីឆ្នាំ២០២០ កំឡុងនៃការរីករាលដាលជំងឺកូវីដ១៩។
លោកស្រី សៀង ចាន់រ៉ា អ្នកអាណាព្យាបាលសិស្ស រស់នៅក្នុងភូមិកំប៉ូវ មានប្រសាសន៍ថា កាលដើមឡើយក្មេងៗនៅក្នុងតំបន់នេះ ភាគច្រើនចូលចិត្តលេងទូរស័ព្ទដៃ ប៉ុន្តែចាប់តាំងពីបណ្ណាល័យសហគមន៍សួនបញ្ញា បានបើកដំណើរការ លោកស្រីសង្កេតឃើញថា ក្មេងៗបានចាប់អារម្មណ៍មកអានសៀវភៅនៅបណ្ណាល័យ ដោយកាត់បន្ថយការលេងទូរស័ព្ទ ហើយមើលទៅពួកគេហាក់ខិតខំរៀន ក៏ដូចជាចូលចិត្តអានសៀវភៅ។
លោកស្រី បញ្ជាក់ថា គាត់ចង់ឱ្យបណ្ណាល័យសហគមន៍ សួន បញ្ញា នេះបើកឡើងវិញ ដើម្បីជួយឱ្យកុមារ សិស្សានុសិស្ស និងយុវជន បានមករៀនសូត្រ អានសៀវភៅ ព្រោះមានទីតាំងនៅជិតផ្ទះ។ លោកស្រី បន្តថា ការដែលមានបណ្ណាល័យសហគមន៍សួនបញ្ញា នៅក្នុងសហគមន៍ គឺល្អ ក្មេងៗក្រោយពេលចេញពីរៀនគាត់មកអានសៀវភៅជុំគ្នា។
យុវជន នឿន ទិត្យសត្យា សិស្សថ្នាក់ទី៩ នៅអនុវិទ្យាល័យសម្តេចឪសម្តេចម៉ែ ស្ថិតក្នុងស្រុកបាណន់ ខេត្តបាត់ដំបង បានប្រាប់ឱ្យដឹងថា នៅពេលទំនេរពីការសិក្សានៅសាលារៀនរូបគេតែងតែមកអានសៀវភៅនៅបណ្ណាល័យសហគមន៍សួនបញ្ញា ជាពិសេសនៅពេលមានកម្មវិធីនៅបណ្ណាល័យ។
បើទោះជាបណ្ណាល័យមិនទាន់បើកដំណើរការឡើងវិញក៏ដោយ តែកញ្ញា បញ្ញា បានអះអាងថា ក្រុមយុវជន និងកុមារ តែងគៀងគរគ្នាមកជួបជុំគ្នា ដើម្បីអានសៀវភៅម្តងម្កាលដែរ ។ កញ្ញា រំពឹងថា សាធារណជននឹងបន្តគាំទ្រដល់បណ្ណាល័យសហគមន៍សួនបញ្ញា បន្តទៀតទាំងសម្ភារៈ និងស្មារតី។
«យើងដាក់សៀវភៅបន្ថែមឱ្យពួកគាត់ ដើម្បីឱ្យពួកគាត់មានសមត្ថភាព ឬសៀវភៅច្រើនជាជម្រើសដល់សាធារណជន និងក្មេងៗ។ យើងក៏មកសិក្សាបន្ថែម ព្រោះក្នុងអំឡុងកូវីដ-១៩ មានបណ្តាល័យមួយចំនួនមិនដំណើរការទេ។ ដូច្នេះ យើងនឹងជជែកគ្នាដើម្បីផ្តល់ការគាំទ្រពួកគាត់ឱ្យដំណើរការបណ្ណាល័យឡើងវិញ»