ផ្សែងពុលពីការដុតប្លាស្ទិក អាចបង្កបញ្ហាផ្លូវដង្ហើម រួមនឹងជំងឺមហារីក
ក្រសួងបរិស្ថាន​លើក​ឡើងថា ការ​ដុតសំរាម​ប្លាស្ទិក អាចបង្ក​ឱ្យ​អ្នក​ដែលស្រូបផ្សែងមាន​បញ្ហា​ផ្លូវដង្កើម ព្រមទាំងអាចកើតមាននូវជំងឺមហារីកផងដែរ។
នៅពេលមនុស្សស្រូបយកសារធាតុគីមីទាំងនេះពីផ្សែង វាអាចបង្កឱ្យមានជំងឺផ្លូវដង្ហើម ហើយក៏អាចបង្កជំងឺមហារីក ។ ការបំភាយឧស្ម័នពុលពីការដុតប្លាស្ទិកទាំងនោះបានរួមចំណែកធ្វើឱ្យ​មានបំរែបំរួលអាកាសធាតុផងដែរ។
ក្រសួងបរិស្ថានជំរុញឱ្យ​បន្តអនុវត្តនូវយុទ្ធនាការកាត់បន្ថយការប្រើប្រាស់ប្លាស្ទិកបានជាប្រចាំ ដោយប្រើពាក្យស្លោក «ថ្ងៃនេះ ខ្ញុំមិនប្រើថង់ប្លាស្ទិកទេ» «យើងរួមកម្លាំងគ្នា ការពារបរិស្ថានកម្ពុជា» និង «លាហើយប្លាស្ទិក»។
គួរ​បញ្ជាក់ថា យុទ្ធនាការ​កាត់បន្ថយ​ការ​ប្រើប្រាស់ប្លាស្ទិក ក្រោម​ប្រធានបទ ថ្ងៃនេះ ខ្ញុំមិនប្រើថង់ប្លាស្ទិកទេ» «យើងរួមកំលាំងគ្នា ការពារបរិស្ថានកម្ពុជា» «លាហើយប្លាស្ទិក» របស់ក្រសួងបរិស្ថាន បានចាប់ផ្តើម​កាលពីថ្ងៃទី០១ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៣ រហូត​មក​ដល់ថ្ងៃទី០៨ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៤ មានអ្នកចូលរួមសរុបចំនួន 3,969,481 អង្គ/នាក់ ក្នុងនោះរួមមានលោកគ្រូអ្នកគ្រូសរុបចំនួន 156,500 នាក់ សិស្សានុសិស្សសរុបចំនួន 3,442,194 នាក់ កម្មករកម្មការនី សរុបចំនួន 232,841 នាក់ និងអ្នកចូលរួមផ្សេងៗទៀត សរុបចំនួន 418,649 អង្គ/នាក់ ដោយផ្សព្វផ្សាយសរុបបានចំនួន 13,062 លើក ក្នុងសាលារៀនសរុបចំនួន 8,518 សាលា រោងចក្រចំនួន 336 វត្តអារាម 46 និងសហគមន៍ទីប្រជុំជនចំនួន 105កន្លែង នៅទូទាំងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា៕​